5-letni Oliwier od roku czeka na przeszczep serca. W Polsce wciąż brakuje dawców

17.09.2018 | 5-letni Oliwier od roku czeka na przeszczep serca. W Polsce wciąż brakuje dawców
17.09.2018 | 5-letni Oliwier od roku czeka na przeszczep serca. W Polsce wciąż brakuje dawców
Marek Nowicki | Fakty TVN
17.09.2018 | 5-letni Oliwier od roku czeka na przeszczep serca. W Polsce wciąż brakuje dawcówMarek Nowicki | Fakty TVN

Mały Oliwier już rok czeka na serce i już rok nie rusza się ze szpitala. W jego pięcioletnim życiu ten rok to cała wieczność, a cały problem polega na tym, że w prawie 40-milionowym kraju serca dla niego nie ma. Organów do przeszczepów wciąż jest w Polsce za mało - lekarze pokazują statystyki, a mama Oliwiera prosi: pomóżcie mi uratować dziecko.

Oliwier Staniszewski ma trwale uszkodzone serce, dlatego jest podpięty na stałe do pompy, która bez przerwy tłoczy dla niego krew. Ponieważ ta sytuacja grozi zakażeniem, niemal cały czas od roku dziecko dostaje antybiotyki i czeka na przeszczep - bez rezultatu.

- Proszę sobie wyobrazić, że ten chłopczyk z mamą nie opuszcza tego oddziału od roku. Za dwa tygodnie minie konkretnie rok. W związku z tym musi się znaleźć możliwość pozyskania serca. Bo w 40-milionowym kraju takie sytuacje są i te narządy są możliwe do pozyskania. Reszta zależy od ludzi, od personelu medycznego - mówi prof. Bohdan Maruszewski, kierownik kliniki kardiochirurgii w Centrum Zdrowia Dziecka.

Bez zdrowego serca, bez dobrego dotlenienia, organizm nie jest w stanie właściwie się rozwijać. Oliwier waży tyle, co dwu-trzylatek: zaledwie trzynaście kilogramów. Ma tylko 96 centymetrów wzrostu. Aż trudno uwierzyć, że za tydzień skończy pięć lat.

- Piąte urodziny Oliwiera, które spędzimy w szpitalu, będzie tort i mała uroczystość - mówi Agnieszka Staniszewska, mama Oliwiera. Przyznaje, że nie myślała, że tyle czasu spędzą w szpitalu.

Mało pobrań narządów

Trudno serce znaleźć dla Oliwiera, bo chłopiec ma rzadką grupę krwi: zero minus. Do tego musi to być mały narząd od zmarłego dziecka. Ten problem pokazuje statystyka. W Polsce po prostu pobiera się mało narządów. W Europie na milion mieszkańców średnio przypada dwudziestu jeden zmarłych dawców narządów, w Polsce nie ma ich nawet piętnastu.

- Mamy białe plamy, gdzie tak naprawdę nigdy dotąd nie udało się pozyskać narządów do przeszczepu. To nie znaczy, że tam tych narządów nie było. To znaczy, że to jest zaniedbanie sytuacji, która może uratować czyjeś życie - tłumaczy prof. Bohdan Maruszewski.

Najgorzej jest w województwach świętokrzyskim, małopolskim, łódzkim i podkarpackim. W tym ostatnim pobrań na milion mieszkańców jest zaledwie pięć.

- Drodzy lekarze, prosimy was, abyście pomogli uratować nasze dziecko, bo to zależy tak naprawdę w dużej mierze od was, od waszej dobrej woli - apeluje mama Oliwiera.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wracają pytania o program Kondor. Zgodnie z dumną nazwą - miał dodać nowych skrzydeł naszemu lotnictwu morskiemu, co de facto sprowadza się do zakupu nowych śmigłowców pokładowych. Na papierze ruszył pięć lat temu i wygląda na to, że nikt już o nim nie pamięta.  

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Źródło:
Fakty TVN

55 ton waży największy kołysany dzwon świata, który powstał w Rydułtowach w województwie śląskim. Vox Patris, czyli Głos Ojca, będzie rozbrzmiewał w sanktuarium w Brazylii. Trochę potrwa, zanim tam dotrze, bo przetransportować takiego kolosa to gigantyczne wyzwanie.

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Źródło:
Fakty TVN

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lodowce na całym świecie topnieją szybciej niż kiedykolwiek, a to może mieć katastrofalne skutki. Może zmniejszyć dostępność wody dla dwóch miliardów ludzi. W Europie najbardziej stopniały lodowce w Alpach i Pirenejach, tracąc około 40 procent pokrywy. Jedno z niedawnych badań przewiduje, że do końca XXI wieku utracimy połowę globalnej masy lodowcowej.

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ewidentnie Jarosław Kaczyński robi to, co zawsze wychodziło mu najlepiej, czyli tańczy na trumnach - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Lewicy Krzysztof Śmieszek, nawiązując do wypowiedzi prezesa PiS w związku ze śmiercią Beaty Skrzypek. Senator KO i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odniósł się natomiast do sprawy i zarzutów wobec byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, co ocenił jako "nieprawdopodobną historię".

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

Źródło:
TVN24

Sprawa dotycząca ujawnienia dokumentów, jak i oświadczenie Mariusza Błaszczaka w tej sprawie, są dewastujące dla państwa polskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odniósł się w ten sposób do postawienia zarzutu byłemu szefowi MON dotyczącego ujawnienia części planu obrony państwa. Dodał, że polityk PiS-u, ujawniając to, kierował się interesem politycznym.

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS