Rekordowy przyrost chorych na odrę. Polska otoczona "niebezpiecznymi ogniskami"

21.08.2018 | Rekordowy przyrost chorych na odrę. Polska otoczona "niebezpiecznymi ogniskami"
21.08.2018 | Rekordowy przyrost chorych na odrę. Polska otoczona "niebezpiecznymi ogniskami"
Magda Łucyan | Fakty TVN
21.08.2018 | Rekordowy przyrost chorych na odrę. Polska otoczona "niebezpiecznymi ogniskami"Magda Łucyan | Fakty TVN

Odra zabija w Europie. 37 zgonów w pół roku to makabryczny wynik. 41 tysięcy zachorowań też. Jest kolejny alarm i kolejny apel - korzystajcie ze szczepień, bo każda niezabezpieczona osoba to niebezpieczeństwo dla innych.

Dziś nie mówimy o pojedynczych przypadkach. Mówimy o rekordowym i wyjątkowo szybkim wzroście zachorowań na odrę. Chorobę, której już praktycznie nie było.

Według danych WHO, dwa lata temu w Europie na odrę zachorowało 5 tysięcy osób. W zeszłym roku - 24 tysiące. Ten rok już jest rekordowy. Tylko w pierwszej połowie 2018 odnotowano ponad 41 tysięcy przypadków. 37 z nich okazało się śmiertelnych.

- To wynika z tego, że propaganda nieuków, pewnych siebie i agresywnych propagandowo, prężnie działa, skutecznie wśród ludzi. Mówię o ruchach antyszczepionkowych - komentuje sprawę profesor Andrzej Zieliński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

W opinii specjalistów powrót odry to zasługa przeciwników szczepień. - Jedynym zabezpieczeniem przed tą epidemią jest szczepienie. Tak, jak to było dotychczas - twierdzi profesor Andrzej Radzikowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Polska otoczona ogniskami

Dzięki powszechnym od kilkudziesięciu lat szczepieniom, w Polsce udało się zwalczyć odrę.

- My rodzimej odry już nie mamy. Mamy przypadki zawleczone z innych krajów Europy - tłumaczy profesor Andrzej Zieliński. - Sytuacja Polski jest wyjątkowo trudna, bo jesteśmy otoczeni niebezpiecznymi ogniskami odry - dodaje profesor Andrzej Radzikowski.

W Niemczech, z miesiąca na miesiąc, sytuacja jest coraz poważniejsza. A na Ukrainie i w Rumunii mówi się o epidemii. - Przyjmuje się, że jedna osoba może zakazić od 15 do 20 osób. Dla porównania, chory na grypę zaraża od 1 do 2 osób, a więc (odra - przyp. red.) jest to choroba bardzo szybko rozprzestrzeniająca się - mówi doktor Andrzej Trybusz.

Zagrożenie dla innych

Ci, którzy się nie szczepią, stanowią też zagrożenie dla tych, którzy ze względu na wiek przyjęli tylko pierwszą dawkę szczepionki. Tylko w pierwszej połowie tego roku szczepień odmówiło ponad 34 tysiące osób.

- Oprócz zgonu należy się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Może też dochodzić do twardniejącego zapalenia mózgu, czyli w konsekwencji do inwalidztwa - ocenia Marek Posobkiewicz, Główny Inspektoratu Sanitarnego.

A zagrożeń jest więcej, bo poza odrą rośnie liczba zachorowań na polio i krztusiec.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sto operacji ortopedycznych w ciągu pięciu lat - z perspektywy przeciętnego szpitala w Polsce to żaden wyczyn, ale w Rwandzie i w Zambii to aż sto zabiegów, ratujących kończyny i przywracających sprawność. Dla miejscowych pacjentów to często jedyna szansa na pomoc. Stoją za tym lekarze z Polski.

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Źródło:
Fakty TVN

Pary jednopłciowe mają nadzieje na zmianę, bo jest w tym kierunku ważny krok. Mimo, że wciąż nie ma politycznej zgody na równość małżeńską, to minister sprawiedliwości daje zielone światło dla uznawania w Polsce zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samem płci.

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Około setka uczennic i uczniów w sobotę przyszła do jednej z białostockich szkół, by porozmawiać z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Wśród tematów jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczennic i uczniów. Pomysł uczniowskiego okrągłego stołu padł podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem ze strony jednego ucznia.

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

10 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Liczba uchodźców rośnie: rok temu szacowano ją na 110 milionów osób, w tym roku szacuje się ją nawet na 120 milionów. Głównymi przyczynami są kryzys w Strefie Gazy oraz kolejne ucieczki w związku z przesuwającym się frontem w Ukrainie. Według prognoz Banku Światowego, do 2050 roku liczba uchodźców może wzrosnąć do 216 milionów osób. 

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS