Antyszczepionkowcy złożyli w Sejmie projekt ustawy. "Oni jadą na gapę. To nie jest uczciwe"

12.07 | Antyszczepionkowcy złożyli w Sejmie projekt ustawy. "Oni jadą na gapę. To nie jest uczciwe"tvn24

Antyszczepionkowcy mają ponad 100 tysięcy podpisów pod projektem ustawy, który ze zdrowiem i zdrowym rozsądkiem nie ma nic wspólnego. Chcą, żeby szczepienia były dobrowolne. Tylko, że to zwiększy podatność całej populacji na choroby, które niemal całkowicie wyeliminowaliśmy.

Można powiedzieć, że przeciwnicy szczepionek sobie to w pewnym sensie i wykrzyczeli, i wymodlili. Agitacyjne spotkania, zbiórki podpisów przed kościołami, którym nie sprzeciwiał się episkopat, i jest ponad 120 tysięcy głosów za dobrowolnością szczepień. - Takiej, z jakiej korzystają rodzice w 20 krajach Europy. Chcemy, żeby ten system był po prostu cywilizowany - przekonuje Justyna Socha z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP".

Dobrowolność już ma swoje skutki. Jeśli projekt przejdzie w parlamencie, to odra (ogniska we Francji i we Włoszech), polio (Rosji) i krztusiec (Estonia), które już mają coraz więcej ognisk w Europie, zaczną nas dziesiątkować.

Bez szczepień cofniemy się o ponad 200 lat. Wtedy wymyślono pierwszą szczepionkę przeciwko ospie prawdziwej. Dziś szczepionki uważane są za najsilniejszą broń w medycynie.

Zagrożenie dla całej populacji

Bezpieczna populacja to populacja zaszczepiona w ponad 90 procentach. Spadek tego odsetka do 80, a w przypadku niektórych chorób do 85, to gwarancja epidemii.

- Perwersyjna głupota zawsze stara się znaleźć jakąś idiotyczną logikę, nie należy polemizować z głupotą - uważa Maciej Hamankiewicz, były prezes Naczelnej Izby Lekarskiej. - Nie szczepmy się, poumierajmy wszyscy najlepiej - kwituje sarkastyczne.

Polemiki nie da się jednak uniknąć, bo projekt jest już w Sejmie. Z poparciem Kukiz'15. - Ten projekt jest zupełnie niekontrowersyjny. On nie powoduje tutaj jakichś zgrzytów - sądzi poseł Kuzki'15 Paweł Skutecki.

Zgrzyt zapowiada się jednak nie jeden. - Oczywiście należy uwzględnić jakieś sytuacje szczególnie wyjątkowe, natomiast co do zasady trzeba się szczepić - podkreśla poseł PiS Tomasz Latos. I kropka.

- Wolność jednej osoby kończy się tam, gdzie się zaczyna wolność drugiej, i my nie możemy ryzykować zdrowia całej populacji Polski przez widzimisię jakiejś tam konkretnej grupy - kwituje Lidia Gądek, posłanka PO.

Mądrych inaczej przybywa

Grupa ryzykujących w sprawie szczepień jest konkretna. W ciągu ośmiu lat liczba razy, kiedy rodzice odmówili szczepienia swoich dzieci, wzrosła niemal 10-krotnie (z 3437 do 30089).

- Jeżeli duży odsetek ludzi się szczepi, to ta mała grupa czuje się bezpiecznie. Ale oni jadą na gapę. Trzeba powiedzieć, że to nie jest uczciwe - podkreśla prof. Andrzej Radzikowski, były mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii.

A kary do 5 tysięcy złotych za brak obowiązkowych szczepień nie są najwyraźniej wystarczające.

Unia Europejska chce wprowadzić wspólną transgraniczną kartę szczepień. Nikt rozsądny nie chce mieć na swoim terytorium chorób, które są zdecydowanie groźniejsze dla życia niż sporadyczne powikłania poszczepienne.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN