Raport KE po kontroli polskich rzeźni. Nieprawidłowości w niemal sześćdziesięciu

21.02.2019 | Raport KE po kontroli polskich rzeźni. Nieprawidłowości w niemal sześćdziesięciu
21.02.2019 | Raport KE po kontroli polskich rzeźni. Nieprawidłowości w niemal sześćdziesięciu
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
21.02.2019 | Raport KE po kontroli polskich rzeźni. Nieprawidłowości w niemal sześćdziesięciuKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Polskie mięso pod unijną lupą. Komisja Europejska ma już gotowy raport, ministerstwo rolnictwa ma nadzieję, że będzie obiektywny. Reportaż "Superwizjera" TVN pokazał jak z polskich rzeźni wyjeżdża w świat mięso, które nigdzie nie powinno trafić. W czwartek w Sejmie posłowie słuchali wyjaśnień. Są zastrzeżenia do 60 rzeźni i weterynaryjnego nadzoru.

- Tak jak zostało obiecane - Komisja Europejska sporządziła projekt raportu w ciągu dziesięciu dni roboczych. Teraz jest gotowy, by dziś wysłać go do polskich władz - deklaruje Anca Paduraru z Komisji Europejskiej.

Fakt, że Komisja Europejska dotrzymuje słowa to dla jednych dobrze, dla innych - mniej. Zawarte w unijnym raporcie wnioski to efekt kontroli, jaką - zaalarmowani reportażem "Superwizjera TVN" na początku lutego - przeprowadzili w Polsce unijni inspektorzy.

- Czekam z nadzieją, że wnioski będą bezinteresowne i obiektywne - mówił wiceminister Ministerstwa Rolnictwa u Rozwoju Wsi Szymon Giżyński.

- Nie, nie obawiam się, bo doskonale wiem, co zostało stwierdzone - tak mówił z kolei Paweł Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii.

Plan działań

- Analizujemy w tej chwili plan działań, jaki na prośbę Komisji wysłał polski Główny Lekarz Weterynarii - mówi Anca Paduraru z Komisji Europejskiej.

Służby weterynaryjne wyjaśniały, co zostało i co będzie zrobione, by takie sytuacje się nie powtarzały.

Powiatowi inspektorzy weterynaryjni po emisji reportażu "Superwizjera" TVN sprawdzili ponad trzysta rzeźni.

W blisko sześćdziesięciu stwierdzono nieprawidłowości i polecono je naprawić, w dwóch - w powiatach pińczowskim i nowodworskim - zawieszono działalność, a jednej, w powiecie nowotarskim - zostanie cofnięte zezwolenie na działalność.

Kolejne kontrole - małych zakładów, pośredników i dostawców - trwają, albo zaraz się zaczną. Wiadomo, że Komisja Europejska ma zastrzeżenia co do tego, jak w Polsce działa nadzór weterynaryjny.

Szykują się zmiany?

- Domaga się i żąda tego, żebyśmy bardzo wzmocnili nadzór państwowy nad całą pracą weterynarii, nad ubojem, nad pracą w rzeźniach i zakładach przetwórczych - mówi wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.

Polska deklaruje zmiany prawa, nowe procedury i wyższe kary. Od otrzymania projektu raportu Komisji Europejskiej - Polska będzie miała dziesięć dni, by wysłać swoją odpowiedź, a Komisja - kolejne dziesięć, by przygotować raport końcowy. Na tym jednak wizyty unijnych kontrolerów się nie skończą.

- 25 marca mają przyjechać na audyt sprawdzający - informuje Paweł Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii.

Wtedy sprawdzą, co Polska już zrobiła. Tym razem skontrolują nie tylko wołowinę, ale także drób.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS