Raport KE po kontroli polskich rzeźni. Nieprawidłowości w niemal sześćdziesięciu

21.02.2019 | Raport KE po kontroli polskich rzeźni. Nieprawidłowości w niemal sześćdziesięciu
21.02.2019 | Raport KE po kontroli polskich rzeźni. Nieprawidłowości w niemal sześćdziesięciu
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
21.02.2019 | Raport KE po kontroli polskich rzeźni. Nieprawidłowości w niemal sześćdziesięciuKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Polskie mięso pod unijną lupą. Komisja Europejska ma już gotowy raport, ministerstwo rolnictwa ma nadzieję, że będzie obiektywny. Reportaż "Superwizjera" TVN pokazał jak z polskich rzeźni wyjeżdża w świat mięso, które nigdzie nie powinno trafić. W czwartek w Sejmie posłowie słuchali wyjaśnień. Są zastrzeżenia do 60 rzeźni i weterynaryjnego nadzoru.

- Tak jak zostało obiecane - Komisja Europejska sporządziła projekt raportu w ciągu dziesięciu dni roboczych. Teraz jest gotowy, by dziś wysłać go do polskich władz - deklaruje Anca Paduraru z Komisji Europejskiej.

Fakt, że Komisja Europejska dotrzymuje słowa to dla jednych dobrze, dla innych - mniej. Zawarte w unijnym raporcie wnioski to efekt kontroli, jaką - zaalarmowani reportażem "Superwizjera TVN" na początku lutego - przeprowadzili w Polsce unijni inspektorzy.

- Czekam z nadzieją, że wnioski będą bezinteresowne i obiektywne - mówił wiceminister Ministerstwa Rolnictwa u Rozwoju Wsi Szymon Giżyński.

- Nie, nie obawiam się, bo doskonale wiem, co zostało stwierdzone - tak mówił z kolei Paweł Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii.

Plan działań

- Analizujemy w tej chwili plan działań, jaki na prośbę Komisji wysłał polski Główny Lekarz Weterynarii - mówi Anca Paduraru z Komisji Europejskiej.

Służby weterynaryjne wyjaśniały, co zostało i co będzie zrobione, by takie sytuacje się nie powtarzały.

Powiatowi inspektorzy weterynaryjni po emisji reportażu "Superwizjera" TVN sprawdzili ponad trzysta rzeźni.

W blisko sześćdziesięciu stwierdzono nieprawidłowości i polecono je naprawić, w dwóch - w powiatach pińczowskim i nowodworskim - zawieszono działalność, a jednej, w powiecie nowotarskim - zostanie cofnięte zezwolenie na działalność.

Kolejne kontrole - małych zakładów, pośredników i dostawców - trwają, albo zaraz się zaczną. Wiadomo, że Komisja Europejska ma zastrzeżenia co do tego, jak w Polsce działa nadzór weterynaryjny.

Szykują się zmiany?

- Domaga się i żąda tego, żebyśmy bardzo wzmocnili nadzór państwowy nad całą pracą weterynarii, nad ubojem, nad pracą w rzeźniach i zakładach przetwórczych - mówi wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.

Polska deklaruje zmiany prawa, nowe procedury i wyższe kary. Od otrzymania projektu raportu Komisji Europejskiej - Polska będzie miała dziesięć dni, by wysłać swoją odpowiedź, a Komisja - kolejne dziesięć, by przygotować raport końcowy. Na tym jednak wizyty unijnych kontrolerów się nie skończą.

- 25 marca mają przyjechać na audyt sprawdzający - informuje Paweł Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii.

Wtedy sprawdzą, co Polska już zrobiła. Tym razem skontrolują nie tylko wołowinę, ale także drób.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN