Raport KE po kontroli polskich rzeźni. Nieprawidłowości w niemal sześćdziesięciu

21.02.2019 | Raport KE po kontroli polskich rzeźni. Nieprawidłowości w niemal sześćdziesięciu
21.02.2019 | Raport KE po kontroli polskich rzeźni. Nieprawidłowości w niemal sześćdziesięciu
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
21.02.2019 | Raport KE po kontroli polskich rzeźni. Nieprawidłowości w niemal sześćdziesięciuKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Polskie mięso pod unijną lupą. Komisja Europejska ma już gotowy raport, ministerstwo rolnictwa ma nadzieję, że będzie obiektywny. Reportaż "Superwizjera" TVN pokazał jak z polskich rzeźni wyjeżdża w świat mięso, które nigdzie nie powinno trafić. W czwartek w Sejmie posłowie słuchali wyjaśnień. Są zastrzeżenia do 60 rzeźni i weterynaryjnego nadzoru.

- Tak jak zostało obiecane - Komisja Europejska sporządziła projekt raportu w ciągu dziesięciu dni roboczych. Teraz jest gotowy, by dziś wysłać go do polskich władz - deklaruje Anca Paduraru z Komisji Europejskiej.

Fakt, że Komisja Europejska dotrzymuje słowa to dla jednych dobrze, dla innych - mniej. Zawarte w unijnym raporcie wnioski to efekt kontroli, jaką - zaalarmowani reportażem "Superwizjera TVN" na początku lutego - przeprowadzili w Polsce unijni inspektorzy.

- Czekam z nadzieją, że wnioski będą bezinteresowne i obiektywne - mówił wiceminister Ministerstwa Rolnictwa u Rozwoju Wsi Szymon Giżyński.

- Nie, nie obawiam się, bo doskonale wiem, co zostało stwierdzone - tak mówił z kolei Paweł Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii.

Plan działań

- Analizujemy w tej chwili plan działań, jaki na prośbę Komisji wysłał polski Główny Lekarz Weterynarii - mówi Anca Paduraru z Komisji Europejskiej.

Służby weterynaryjne wyjaśniały, co zostało i co będzie zrobione, by takie sytuacje się nie powtarzały.

Powiatowi inspektorzy weterynaryjni po emisji reportażu "Superwizjera" TVN sprawdzili ponad trzysta rzeźni.

W blisko sześćdziesięciu stwierdzono nieprawidłowości i polecono je naprawić, w dwóch - w powiatach pińczowskim i nowodworskim - zawieszono działalność, a jednej, w powiecie nowotarskim - zostanie cofnięte zezwolenie na działalność.

Kolejne kontrole - małych zakładów, pośredników i dostawców - trwają, albo zaraz się zaczną. Wiadomo, że Komisja Europejska ma zastrzeżenia co do tego, jak w Polsce działa nadzór weterynaryjny.

Szykują się zmiany?

- Domaga się i żąda tego, żebyśmy bardzo wzmocnili nadzór państwowy nad całą pracą weterynarii, nad ubojem, nad pracą w rzeźniach i zakładach przetwórczych - mówi wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.

Polska deklaruje zmiany prawa, nowe procedury i wyższe kary. Od otrzymania projektu raportu Komisji Europejskiej - Polska będzie miała dziesięć dni, by wysłać swoją odpowiedź, a Komisja - kolejne dziesięć, by przygotować raport końcowy. Na tym jednak wizyty unijnych kontrolerów się nie skończą.

- 25 marca mają przyjechać na audyt sprawdzający - informuje Paweł Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii.

Wtedy sprawdzą, co Polska już zrobiła. Tym razem skontrolują nie tylko wołowinę, ale także drób.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS