Nowe badania. Rak piersi niekoniecznie oznacza chemioterapię

05.06.2018 | Nowe badania. Rak piersi niekoniecznie oznacza chemioterapię
05.06.2018 | Nowe badania. Rak piersi niekoniecznie oznacza chemioterapię
Marek Nowicki | Fakty TVN
05.06.2018 | Nowe badania. Rak piersi niekoniecznie oznacza chemioterapięMarek Nowicki | Fakty TVN

Test kosztuje kilkanaście tysięcy złotych i nie jest refundowany - dlatego nie jest powszechny. Szkoda, bo dzięki niemu nawet 70 procent pacjentek we wczesnej fazie raka piersi mogłoby uniknąć chemioterapii. To nadzieja na najbliższą przyszłość.

O tym, że chemioterapia nie jest niczym przyjemnym, wie doskonale pani Maria Alot-Dębska, którą spotykamy w Radomskim Centrum Onkologii. Pacjentka walczy z rakiem piersi i chemię przyjmować musi. - W momencie, kiedy jest to drugi, trzeci dzień po chemii, kiedy wydaje mi się, że ta chemia już jest w całym organizmie, to czasami nie chce się wstać z łóżka - mówi.

Teraz część pacjentek z rakiem piersi z chemioterapii będzie mogła zrezygnować. Tak wynika z badań opublikowanych w najnowszym numerze prestiżowego pisma "New England Journal of Medicine". Zamiast chemioterapii - test genetyczny.

Aktywność genów pod lupą

- Duża grupa kobiet, które mają pośredni wynik testu, teraz będzie mogła być leczona wyłącznie terapią hormonalną, bez chemioterapii. Mamy wreszcie dowody, że one tej chemii nie potrzebują - tłumaczy dr Richard Schilsky z Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

Test sprawdza w pobranej od pacjentki tkance aktywność dwudziestu jeden genów odpowiedzialnych za powstanie raka piersi. Określa, jak wielkim zagrożeniem dla chorej może być ich mutacja. Tak wygląda początek tak zwanej terapii celowanej.

- Test, który jest dostępny od dłuższego czasu na rynku, jest jednym ze sposobów uzyskiwania dodatkowych informacji o ryzyku nawrotu choroby - mówi dr Tomasz Lewandowski z Radomskiego Centrum Onkologii.

Nadzieja na refundację?

Test jest co prawda dostępny na rynku, ale jego wykonanie nie jest refundowane i kosztuje kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego wykonują go tylko nieliczni. Jednak jest szansa, że po publikacji badań test upowszechni się i stanieje, a w przyszłości, jako część terapii, będzie refundowany.

- Mam nadzieję, że kobiety z diagnozą pozytywnego hormonalnego raka piersi we wczesnym stadium będą teraz rutynowo poddawane temu testowi - mówi dr Richard Schilsky.

Lekarze podkreślają, że po pierwsze: z chemioterapii będzie mogła w przyszłości zrezygnować tylko część pań, około 70 procent zdiagnozowanych we wczesnym stadium nowotworu. A po drugie: cały czas będzie konieczne - niestety - wykonanie operacji usunięcia raka piersi.

Wydłużamy życie o kilka miesięcy, rok, dwa lata, sprawiamy, że leczenie jest mniej uciążliwe - tak odpowiadają onkolodzy, kiedy ich zapytać, czy rak to wyrok.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS