Nowe badania. Rak piersi niekoniecznie oznacza chemioterapię

05.06.2018 | Nowe badania. Rak piersi niekoniecznie oznacza chemioterapię
05.06.2018 | Nowe badania. Rak piersi niekoniecznie oznacza chemioterapię
Marek Nowicki | Fakty TVN
05.06.2018 | Nowe badania. Rak piersi niekoniecznie oznacza chemioterapięMarek Nowicki | Fakty TVN

Test kosztuje kilkanaście tysięcy złotych i nie jest refundowany - dlatego nie jest powszechny. Szkoda, bo dzięki niemu nawet 70 procent pacjentek we wczesnej fazie raka piersi mogłoby uniknąć chemioterapii. To nadzieja na najbliższą przyszłość.

O tym, że chemioterapia nie jest niczym przyjemnym, wie doskonale pani Maria Alot-Dębska, którą spotykamy w Radomskim Centrum Onkologii. Pacjentka walczy z rakiem piersi i chemię przyjmować musi. - W momencie, kiedy jest to drugi, trzeci dzień po chemii, kiedy wydaje mi się, że ta chemia już jest w całym organizmie, to czasami nie chce się wstać z łóżka - mówi.

Teraz część pacjentek z rakiem piersi z chemioterapii będzie mogła zrezygnować. Tak wynika z badań opublikowanych w najnowszym numerze prestiżowego pisma "New England Journal of Medicine". Zamiast chemioterapii - test genetyczny.

Aktywność genów pod lupą

- Duża grupa kobiet, które mają pośredni wynik testu, teraz będzie mogła być leczona wyłącznie terapią hormonalną, bez chemioterapii. Mamy wreszcie dowody, że one tej chemii nie potrzebują - tłumaczy dr Richard Schilsky z Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

Test sprawdza w pobranej od pacjentki tkance aktywność dwudziestu jeden genów odpowiedzialnych za powstanie raka piersi. Określa, jak wielkim zagrożeniem dla chorej może być ich mutacja. Tak wygląda początek tak zwanej terapii celowanej.

- Test, który jest dostępny od dłuższego czasu na rynku, jest jednym ze sposobów uzyskiwania dodatkowych informacji o ryzyku nawrotu choroby - mówi dr Tomasz Lewandowski z Radomskiego Centrum Onkologii.

Nadzieja na refundację?

Test jest co prawda dostępny na rynku, ale jego wykonanie nie jest refundowane i kosztuje kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego wykonują go tylko nieliczni. Jednak jest szansa, że po publikacji badań test upowszechni się i stanieje, a w przyszłości, jako część terapii, będzie refundowany.

- Mam nadzieję, że kobiety z diagnozą pozytywnego hormonalnego raka piersi we wczesnym stadium będą teraz rutynowo poddawane temu testowi - mówi dr Richard Schilsky.

Lekarze podkreślają, że po pierwsze: z chemioterapii będzie mogła w przyszłości zrezygnować tylko część pań, około 70 procent zdiagnozowanych we wczesnym stadium nowotworu. A po drugie: cały czas będzie konieczne - niestety - wykonanie operacji usunięcia raka piersi.

Wydłużamy życie o kilka miesięcy, rok, dwa lata, sprawiamy, że leczenie jest mniej uciążliwe - tak odpowiadają onkolodzy, kiedy ich zapytać, czy rak to wyrok.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24

Po niemal całkowitym zniesieniu obowiązkowości prac domowych w szkołach podstawowych teraz czas na kolejne zmiany. MEN chce zmniejszyć podstawę programową nawet o 20 procent. Chodzi przede wszystkim o to, by zmniejszyć ilość informacji teoretycznych na rzecz umiejętności praktycznych. W dalszej perspektywie historia i teraźniejszość ma stać się przeszłością, a pojawić mają się dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Kirgistanie jest coraz mniej czasu, żeby uniknąć katastrofy, której skala może być tak duża jak wybuch elektrowni w Czarnobylu. Przez dekady Sowieci wydobywali z tamtejszych kopalni uran, odpady wyrzucali wokół miasta, a potem problem spadał na lokalne władze. Tamy, które trzymają w ryzach radioaktywne błoto, mogą puścić, jeśli tylko ten teren nawiedzi trzęsienie ziemi. Wtedy promieniotwórcze śmieci zaleją kotlinę, gdzie żyje 16 milionów ludzi.

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS