Obawy PiS i plan opozycji. Jaki będzie rok 2019 w polityce?

01.01.2019 | Obawy PiS i plan opozycji. Jaki będzie rok 2019 w polityce?
01.01.2019 | Obawy PiS i plan opozycji. Jaki będzie rok 2019 w polityce?
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
01.01.2019 | Obawy PiS i plan opozycji. Jaki będzie rok 2019 w polityce?Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Za nami rok bogaty w wydarzenia i politycznie gorący, a nowy rok może być jeszcze gorętszy, bo będzie podwójnie wyborczy. To będzie rok decyzji. Najpierw postanowią politycy: kto idzie razem, kto osobno, a kto już dalej nie idzie. Dopiero potem zdecydują Polacy.

Kalendarz wyborczy był częścią noworocznego orędzia prezydenckiego. - W nowym roku będziemy wybierać swoich przedstawicieli w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a także do Sejmu i Senatu. W ten sposób każdy z nas współtworzy niepodległe, bezpieczne i stabilne państwo. Jednak decyzje obywateli wymagają także odpowiedzialności ze strony polityków wszystkich opcji - mówił Andrzej Duda.

W tym roku prezydent będzie musiał zabiegać o wsparcie PiS-u przed prezydenckimi wyborami w 2020, bo wszystko wskazuje na to, że Donald Tusk już w tym roku będzie decydował o tym, czy powalczy o prezydenturę. Decyzję podejmie najprawdopodobniej tuż po wyborach do Sejmu i Senatu i jej rezultat będzie zależał od tego, czy były premier dostrzeże po wyborach parlamentarnych szansę dla siebie.

I pewnie dla tego ze strony Andrzeja Dudy Jarosław Kaczyński nie musi się obawiać kłopotliwych wet.

Obawy PiS

Dużo większy niepokój w PiS-ie niż ewentualne próby usamodzielnienia się prezydenta budzą majowe wybory do europarlamentu.

- Prawo i Sprawiedliwość wie, że charakterystyka wyborów europejskich jest taka, że troszkę jest tam dowartościowana opozycja, wielkie miasta, i tak dalej. PiS się boi, by ludziom w głowie nie został wynik wyborów europejskich jako wstępny wynik wyborów parlamentarnych - skomentował politolog PAN Paweł Kowal.

W marcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda kolejne orzeczenie, które może utrudnić PiS-owi przekonywanie wyborców, że jest partią proeuropejską - a taka jest strategia PiS-u na początek roku.

- My, mówię o Polsce, chcemy być w Unii Europejskiej, natomiast też dostrzegamy pewne mankamenty tego dużego przedsięwzięcia, choćby deficyt demokracji, o którym wszyscy mówią, ale niewiele się na ten temat dzieje - powiedział poseł PiS Jan Mosiński.

Plany opozycji

Szczególnie w tej pierwszej kampanii, przed wyborami do europarlamentu, opozycja będzie przekonywała, że wycofanie Antoniego Macierewicza albo ukrycie Krystyny Pawłowicz nie zmniejsza zagrożenia, że PiS doprowadzi do polexitu. Wiele wskazuje na to, że w eurowyborach będzie jedna lista opozycji - od PSL-u przez Platformę po Nowoczesną.

Dużo większy problem będzie ze stworzeniem jednej opozycyjnej listy przed jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu, ale wszystko zależy od tego, jak wypadnie eksperyment wiosenny - czy znowu, jak w przypadku Koalicji Obywatelskiej w 2018 roku, nie zaczną się próby połykania tych mniejszych przez większego.

- Jakbyśmy się dogadali? Jak nam wyjdą eurowybory dobrze, no to perspektywa na wybory parlamentarne staje się bardzo mocna. To jest dobry test, który można przeprowadzić dość szybko - ocenił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Mateusz Morawiecki podąża szlakiem, który wyznacza Jarosław Kaczyński, dlatego nikt nie przewiduje zmiany na stanowisku premiera, o ile prezesa PiS nie zawiedzie wynik eurowyborów.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS