Minister: NFZ refunduje terapie dla chorych na raka. Mama Olka: dostaliśmy odmowę

17.02.2020 | Minister: NFZ refunduje terapie dla chorych na raka. Mama Olka: dostaliśmy odmowę
17.02.2020 | Minister: NFZ refunduje terapie dla chorych na raka. Mama Olka: dostaliśmy odmowę
Marek Nowicki | Fakty TVN
17.02.2020 | Minister: NFZ refunduje terapie dla chorych na raka. Mama Olka: dostaliśmy odmowęMarek Nowicki | Fakty TVN

Na walkę z rakiem w Polsce wydaje się 42 euro na głowę. W Czechach - 85. W Unii Europejskiej umieralność kobiet chorych na raka piersi spada, a u nas - rośnie. Rodzice chorych na nowotwory dzieci słyszą, że jest nowoczesna terapia, ale Polski na nią nie stać. Onkolodzy nie mają cienia wątpliwości - dwa miliardy to byłby zastrzyk ratujący niejedno życie.

Dodatkowe dwa miliardy zaproponowane przez opozycję na onkologię rozbudziły polityczne emocje. To dlatego, że to niemal jedna piąta wszystkich wydatków, jakie Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczy na walkę z rakiem w 2020 roku.

- To są gigantyczne pieniądze. Zwłaszcza w sytuacji, w której my wiemy, że w polskiej onkologii zaledwie około 50 procent leków, które są dostępne w Unii Europejskiej, zarejestrowane w Unii Europejskiej, jest dostępnych w Polsce. Ze względów ekonomicznych - tłumaczy doktor Grzegorz Luboiński, onkolog z Polskiej Unii Onkologii.

Liczby mogą nie przemawiać, dlatego warto przytoczyć konkretne przykłady. Takie jak ten małego Olka, który walczy z rakiem.

- Jedynym ratunkiem dla Olka jest podanie komórek CAR-T. Ta terapia niestety, na chwilę obecną, jest nierefundowana. Kosztuje milion trzysta tysięcy złotych. Bardzo dużo. Bez tej terapii nie mamy szans na uratowanie Olka - mówi profesor doktor habilitowany Krzysztof Kałwak z kliniki "Przylądek Nadziei".

Co na to minister zdrowia? Łukasz Szumowski proponuje, aby lekarze zwrócili się ze specjalnym wnioskiem o refundację dla tego dziecka.

- Jeżeli mają opinię konsultanta krajowego, że ta terapia jest niedostępna w Polsce z jakiegoś powodu i wyjadą za granicę, wcześniej muszą wystąpić do NFZ-u, że proszą o refundację. NFZ to refunduje - zapewnia Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Tak wygląda teoria z perspektywy Ministerstwa Zdrowia. Jednak praktyka z perspektywy pacjenta, który miał zgodę konsultanta i złożył wniosek o refundację, jest inna.

- Jakiś czas temu dostaliśmy odmowę z NFZ-u na refundację, ale nie tylko dla nas, bo odmówili refundacji tego leku w ogóle dzieciom w Polsce - mówi Natalia Petryszyn-Bilińska, mama Olka.

Jedno z tych dzieci już nie żyje.

Zbiórka na terapię dla Olka prowadzona jest na stronie siepomaga.pl

Każde pieniądze są potrzebne

Z powodu braku nowoczesnych leków, na które nie ma pieniędzy, w Polsce ratuje się mniej chorych na nowotwory niż w Unii Europejskiej.

- W Polsce ten odsetek (osób wyleczonych - przyp. red.) jest niski i jest wyraźna zależność, jest krzywa pokazująca, jak w krajach europejskich to wygląda. Jesteśmy wśród krajów, gdzie finansów jest najmniej, i jesteśmy równocześnie w grupie krajów, gdzie te wyniki są najgorsze - tłumaczy profesor Jacek Jassem, kierownik Katedry I Kliniki Onkologii i Radioterapii gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i prezes Polskiej Ligi Walki z Rakiem.

Najwyższa Izba Kontroli już dwa lata temu alarmowała, że skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza niż w większości pozostałych krajów UE.

W Unii na przykład udaje się uratować coraz więcej kobiet z rakiem piersi. - Rozpoznawanie, leczenie tych osób, stoi na coraz wyższym poziomie, dzięki czemu żyje coraz więcej osób, u których rozpoznano ten nowotwór - podkreśla profesor Tadeusz Pieńkowski, kierownik Kliniki Onkologii Centrum Kształcenia Podyplomowego w Warszawie i prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi.

W Polsce od kilku lat umieralność na raka piersi wzrasta.

Zwiększenie, nawet jednorazowe, środków na onkologię o niemal jedną piątą byłoby na pewno wskazane.

- Oczywiście, każde pieniądze na służbę zdrowia są potrzebne i by się przydały. Natomiast najważniejsze jest to, że w zeszłym roku przekroczyliśmy 10 miliardów złotych wydatków na onkologię - odpowiada minister Szumowski.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS