Polskie seminaria w kryzysie. "Bycie księdzem nie jest już samo w sobie niczym pozytywnym"

Źródło:
Fakty TVN
Polskie seminaria w kryzysie. "Bycie księdzem nie jest już samo w sobie niczym pozytywnym"
Polskie seminaria w kryzysie. "Bycie księdzem nie jest już samo w sobie niczym pozytywnym"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Polskie seminaria w kryzysie. "Bycie księdzem nie jest już samo w sobie niczym pozytywnym"Renata Kijowska/Fakty TVN

Polski Kościół przeżywa kryzys. Są miejsca, gdzie seminaria są zamykane, bo w ogóle nie ma chętnych. Na początku lat 90. do kapłaństwa przygotowywało się ponad 5 tysięcy mężczyzn. Teraz tylko ponad tysiąc.

Kiedyś po korytarzach łowickiego seminarium chodziło stu kleryków. Gdy w 2023 roku zgłosił się jeden nowy, dla niego i mieszkańców Łowicza stało się jasne, co będzie dalej. Siedmiu mieszkańców gmachu przeprowadza się do Warszawy. - Nie możemy powiedzieć, że przestajemy istnieć. Przenosimy się po prostu, przeprowadzamy. Przyczyny demograficzne i jakiś kryzys ogólny, cywilizacyjny. Chyba tak bym powiedział z rozmachem - wyjaśnia ksiądz doktor Piotr Kaczmarek, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu.

Rozmachem trudno jednak nazwać wyświęcenie jednego księdza w Łodzi. Który - jak przyznaje na nagraniu na stronie internetowej kurii - najbardziej boi się, że nie będzie miał dla kogo odprawiać mszy. - Kiedy ja tę Eucharystię będę sprawował do pustych ławek, a w konfesjonale zamiast mnie, spowiednika, będą stały szczotki - mówi ksiądz Krzysztof Kucharski.

Na początku lat 90. do kapłaństwa przygotowywało się ponad 5 tysięcy mężczyzn. Teraz ponad tysiąc. - Wiele osób rezygnuje z lekcji katechezy, a więc jeżeli ktoś rezygnuje z lekcji katechezy, to siłą rzeczy on nie będzie brał pod uwagę tego, żeby potem wybrać drogę kapłańską - podkreśla ksiądz doktor habilitowany Rafał Kowalski z Archidiecezji Wrocławskiej.

Pan Michał wziął kapłaństwo pod uwagę, ale drogi z seminarium rozeszły się. Prosi o anonimowość. - Cały system kościelny i kształcenia do bycia księdzem polega na zasadzie BMW, czyli "bierny mierny, ale wierny". Stała inwigilacja. Zabierano klerykom komórki, odłączano internet wieczorem - mówi były kleryk. Pana Michała nie dziwi, że z map znikają seminaria zakonne i diecezjalne. Te, które świecą pustkami, łączą się z innymi.

02.07.2022 | Polski Kościół przeżywa kryzys. "Myśmy żyli w takiej bańce mydlanej"
Polski Kościół przeżywa kryzys. "Myśmy żyli w takiej bańce mydlanej"Maria Mikołajewska | Fakty TVN

Problem instytucjonalny?

- Coraz więcej się od księży oczekuje, coraz mniej wybacza. Ja nie twierdzę, że to coś złego, natomiast niewątpliwie bycie księdzem nie jest już samo w sobie niczym pozytywnym - twierdzi ksiądz doktor Jacek Prusak, jezuita i teolog. Trudno powiedzieć, że to przypadek. - Niekończące się skandale pedofilskie, homoseksualne. To zrujnowało społeczny obraz biskupów i księży. Bez odzyskania utraconej wiarygodności nie ma żadnej szansy, żeby przezwyciężyć kryzys powołań kapłańskich i zakonnych - przekonuje ksiądz profesor Andrzej Kobyliński, kierownik Katedry Etyki na UKSW. Kandydatów jest coraz mniej i są coraz gorsi - dodaje ksiądz profesor Kobyliński.

Na niekorzyść działa także demografia i postępująca sekularyzacja. W przyszłości nie każda parafia będzie miała proboszcza. - Może to wymusi te zmiany, o których coraz głośniej się w Kościele mówi, żeby święcić żonatych mężczyzn, żeby celibat był ścieżką do wyboru - podkreśla ksiądz doktor Jacek Prusak.

Najpierw jednak trzeba dostrzec i problem i tych, dla kogo księży się wyświęca.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kto potwierdzi ważność wyboru prezydenta? Kto zatwierdzi w Polsce wynik wyborów? Powinna to zrobić Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, tyle że - zgodnie z orzeczeniami europejskich trybunałów - ta izba nie jest sądem. Co może się zatem wydarzyć tuż po tym, jak Polacy pójdą na wybory?

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Los Angeles wciąż szaleją pożary. Ci, których domy nie spłonęły, pomagają tym, którzy zostali bez niczego. W akcjach pomocy biorą udział Polacy, organizują zbiórki i przekazują dary.

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tym, co wynika z ustaleń zespołu badającego nieprawidłowości w prokuratorskich śledztwach z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy, mówił w "Faktach po Faktach" jeden z audytorów, prokurator Jarosław Onyszczuk. Wspominając na przykład sprawę "dwóch wież", podkreślił, że "nikt nigdy nie dokonał pełnej oceny tego, co było przedmiotem zawiadomienia". Onyszczuk poinformował też, że "są rekomendacje dotyczące odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej w 35 sprawach".

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS