Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN
Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich
Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskichKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

- Część koleżanek przychodziła z pytaniem, czy ja na pewno wiem, w co się ładuję, i czy to jest na pewno świadoma decyzja - relacjonuje Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dziś na te pytania odpowiada nie tylko jako tata, ale i jako ekspert. Właśnie mija rok, odkąd ojcowie dostali możliwość wzięcia dodatkowego urlopu rodzicielskiego.

Od lat urlop rodzicielski brał zaledwie procent ojców, a zatem ledwie cztery tysiące Polaków rocznie. Rok temu zmieniły się przepisy i teraz takich ojców jest siedem procent, czyli niemal dwadzieścia tysięcy.

Nie wszyscy ojcowie na urlopie rodzicielskim zajmują się dziećmi

- Faktycznie w ciągu jednego roku taki progres jest całkiem dobrym wynikiem - przyznaje Mariusz Jedynak, członek zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dane pokazują, że polscy ojcowie biorą średnio siedem tygodni urlopu rodzicielskiego. Czy wszyscy zajmują się wtedy dziećmi? Nie wszyscy.

Ekspertki się tym jednak nie martwią, bo z nadzieją zerkają na pionierów urlopów ojcowskich - na Skandynawię. - W Norwegii na początku mówiło się na ten urlop "wędkowe", bo ojcowie mówili: "będą mogli sobie pojechać na ryby". Po latach zobaczyliśmy, że oni korzystają z tego urlopu po to, żeby być z dzieckiem. My jesteśmy przekonani, że w Polsce będzie tak samo - komentuje Karolina Andrian z Fundacji "Share the Care".

ZOBACZ TEŻ: Od dziś do końca roku kobiety pracują za darmo. Przez różnicę w wynagrodzeniach

Nowe przepisy prawa pracy dotyczące tzw. work-life balance
Nowe przepisy prawa pracy dotyczące tzw. work-life balanceTVN24

Andrzej Kubisiak widzi w tym korzyści nie tylko jako ojciec i mąż, ale także jako analityk. - Tam, gdzie ojcowie się angażują, w tym pierwszym roku życia dzieci, to kobiety w mniejszym stopniu dotyka później luka płacowa, a więc dyskryminacja, jeżeli chodzi o wynagrodzenia - mówi zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Im więcej kobieta ma dzieci, tym rzadziej jest zatrudniona

Macierzyństwo wypycha kobiety z rynku pracy, a im więcej kobieta ma dzieci, tym rzadziej jest zatrudniona. - Żeby wesprzeć kobiety, warto zachęcać mężczyzn do większego zaangażowania w obowiązki rodzinne, co później będzie się przekładało na równość w zatrudnieniu - tłumaczy Nadia Kurtieva z Konfederacji Lewiatan. Będzie się to także przekładało na równość emerytalną. Tata na rodzicielskim to szansa na większą emeryturę dla mamy.

Obecnie średnia emerytura kobiet jest znacząco niższa niż średnia emerytura mężczyzn. Za to zdecydowana większość ludzi na emeryturach minimalnych to w Polsce właśnie kobiety.

ZOBACZ TEŻ: Zapracowany jak Polak. Jesteśmy w czołówce europejskiego rankingu

- Zmiana modelu funkcjonowania rodziny może skutkować równouprawnieniem nie tylko w wychowaniu dzieci, ale również w osiąganiu świadczeń emerytalnych - zwraca uwagę Mariusz Jedynak. Jest to zgodne nie tylko z danymi ekspertów, ale i z rodzinnymi wyliczeniami.

- Mężczyźni mają 50 procent udziału w tym, żeby to dziecko się pojawiło na świecie, to fajnie, żeby chociaż te 50 procent odpowiedzialności za ten pierwszy rok też próbowali może brać - mówi Andrzej Kubisiak.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS