Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?
Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Postulat zniesienia zasady weta na posiedzeniach Rady Europejskiej i przyjazny, europejski transport z darmowym biletem dla młodych - to kolejne wyborcze zapowiedzi Lewicy.

Choć wzmożonej aktywności kandydujących do Parlamentu Europejskiego w majówkową sobotę nie widać, to kampania wyborcza z każdym dniem najpewniej będzie nabierać tempa. Padają też pytania, jak będzie wyglądać. - Mam taką koncepcję, że Prawo i Sprawiedliwość prowadzi w tej chwili katalońską kampanię do Parlamentu Europejskiego - wskazuje profesor Małgorzata Myśliwiec, politolożka z Uniwersytetu Śląskiego.

ZOBACZ TAKŻE: Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Ułaskawienie, skazanie, pobyt w więzieniu. Kalendarium wydarzeń

W porównaniu, którego użyła profesor Myśliwiec, chodzi o konkretne nazwiska na listach Prawa i Sprawiedliwości - Daniela Obajtka, Macieja Wasika i Mariusza Kamińskiego. Skąd skojarzenie z Katalonią? - Kiedy po nielegalnie przeprowadzonym referendum w 2017 roku premier regionu uciekł do Brukseli, postanowił wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Uzyskał mandat i w ten sposób troszeczkę oszukał przeznaczenie - wyjaśnia profesor.

- Nie sądzę, że ktoś będzie prowadził kampanię zza granicy - zapewnia Michał Wójcik, poseł Suwerennej Polski, kandydat w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Więcej informacji o planach byłego prezesa Orlenu trudno u kandydatów Prawa i Sprawiedliwości szukać. - Jestem przekonany, że Daniel Obajtek będzie prowadzić aktywną kampanię wyborczą - przekonuje Adam Bielan, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. - Przestrzegam: immunitet w Parlamencie Europejskim nie chroni nikogo, kto nadużywa prawa, kto w konflikcie z prawem jest - przypomina Andrzej Halicki, kandydat w wyborach do Parlamentu Europejskiego z Platformy Obywatelskiej.

Szczerba: Daniel Obajtek jest na Węgrzech, schronił się u Orbana

W tle toczące się postępowania

Prokuratura w sprawie Orlenu prowadzi kilka postępowań - między innymi w sprawie fuzji z Lotosem, sterowania cenami paliw w czasie kampanii czy w sprawie szwajcarskiej spółki OTS. Sprawami, w których pojawiają się nazwiska Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego, zajmują się sejmowe komisje śledcze. Postępowanie w prokuraturze toczy się także w sprawie Pegasusa.

CZYTAJ WIĘCEJ: Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Politycy PiS jednak nie odnoszą się do toczących postępowań. Z ich wypowiedzi słychać wyłącznie o zasługach. - Dużo robiliśmy dla regionu, przede wszystkim budowaliśmy zaporę na granicy z Białorusią - wskazuje Wąsik.

- W PiS-ie trwa wielkie sprzątanie i pozbywanie się polityków niewygodnych dla Prawa i Sprawiedliwości. Wysyłanie ich do Brukseli po to, żeby się dzisiaj za nich nie tłumaczyć - uważa Urszula Pasławska, posłanka Trzeciej Drogi.

Niekorzystna dla Lewicy rekonstrukcja rządu? "Nie będzie o tym decydował Hołownia czy Kosiniak-Kamysz"
Niekorzystna dla Lewicy rekonstrukcja rządu? "Nie będzie o tym decydował Hołownia czy Kosiniak-Kamysz"TVN24

Rekonstrukcja rządu

W wyborach startują też politycy, którzy mieli wyjaśnić i rozliczyć afery poprzedniego rząd. To konstytucyjni ministrowie Krzysztof Hetman, Bartłomiej Sienkiewicz, Borys Budka i Marcin Kierwiński. Stąd zaplanowana na piątek rekonstrukcja rządu.

Do Parlamentu Europejskiego wybierają się też szefowie dwóch komisji śledczych - posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba. Padają jednak zapewnienia, że obie komisje prace zakończą jeszcze przed wyborami - kopertowa pod koniec maja, wizowa na początku czerwca.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wicepremier o rekonstrukcji rządu: trochę wiem, ale niedużo powiem

- Moi wyborcy zlecili mi konkretną robotę. Tę pracę kończę właśnie w komisji śledczej do spraw afery wizowej, przygotuje sprawozdanie i przygotowuje zawiadomienia do organów ścigania, więc moja praca w tym zakresie, kontroli poselskich i komisji śledczych, się kończy - informuje poseł Szczerba.

Prezydent: obecność w Unii Europejskiej ma dla nas znaczenie dziejowe
Prezydent: obecność w Unii Europejskiej ma dla nas znaczenie dziejoweTVN24

Prezydent chce wzmocnić pozycję PiS?

Czerwcowe wybory to kolejne, po październikowych, kiedy na listach Prawa i Sprawiedliwości znajduje się tak zwane biorące miejsce dla prezydenckiego ministra - wielkopolską "jedynką" jest Wojciech Kolarski.

Jednak po ostatnim wystąpieniu prezydenta Andrzeja Dudy, kiedy mówił o flagowych inwestycjach zapowiadanych przez Prawo i Sprawiedliwość i krytykował zapowiedź likwidacji CBA, wracają pytania o zaangażowanie prezydenta w kampanię partii, która była jego politycznym zapleczem.

- Przypominam, że to są ostatnie miesiące jego kadencji. Być może myśli o swojej przyszłości. Być może próbuje, gdzieś po prawej stronie sceny politycznej, budować jakąś swoją frakcje albo (grupę - przyp. red.) ludzi mu bliskich - zwraca uwagę Katarzyna Kotula, ministra ds. równości, szefowa kampanii wyborczej Lewicy.

Słowa prezydenta nie dziwą polityka współtworzącego kolejną kampanię Prawa i Sprawiedliwości.- Jego platforma programowa w 2019 roku(...) była bardzo zbieżna z programem Zjednoczonej Prawicy i Prawa i Sprawiedliwości, więc jego wypowiedzi nie mogą być dla nikogo zaskoczeniem - mówi Adam Bielan.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 9 czerwca.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Niemiecka partia AfD przestaje pudrować swój przekaz. Alice Weidel - oficjalnie kandydatka AfD na kanclerza Niemiec - użyła po raz pierwszy publicznie słowa "remigracja", a jej partia rozesłała do mieszkańców Karlsruhe ulotki w formie "biletów deportacyjnych".

"Tylko remigracja może uratować Niemcy". AfD podkreśla w kampanii jedną kwestię: deportacji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS