Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?
Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Postulat zniesienia zasady weta na posiedzeniach Rady Europejskiej i przyjazny, europejski transport z darmowym biletem dla młodych - to kolejne wyborcze zapowiedzi Lewicy.

Choć wzmożonej aktywności kandydujących do Parlamentu Europejskiego w majówkową sobotę nie widać, to kampania wyborcza z każdym dniem najpewniej będzie nabierać tempa. Padają też pytania, jak będzie wyglądać. - Mam taką koncepcję, że Prawo i Sprawiedliwość prowadzi w tej chwili katalońską kampanię do Parlamentu Europejskiego - wskazuje profesor Małgorzata Myśliwiec, politolożka z Uniwersytetu Śląskiego.

ZOBACZ TAKŻE: Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Ułaskawienie, skazanie, pobyt w więzieniu. Kalendarium wydarzeń

W porównaniu, którego użyła profesor Myśliwiec, chodzi o konkretne nazwiska na listach Prawa i Sprawiedliwości - Daniela Obajtka, Macieja Wasika i Mariusza Kamińskiego. Skąd skojarzenie z Katalonią? - Kiedy po nielegalnie przeprowadzonym referendum w 2017 roku premier regionu uciekł do Brukseli, postanowił wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Uzyskał mandat i w ten sposób troszeczkę oszukał przeznaczenie - wyjaśnia profesor.

- Nie sądzę, że ktoś będzie prowadził kampanię zza granicy - zapewnia Michał Wójcik, poseł Suwerennej Polski, kandydat w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Więcej informacji o planach byłego prezesa Orlenu trudno u kandydatów Prawa i Sprawiedliwości szukać. - Jestem przekonany, że Daniel Obajtek będzie prowadzić aktywną kampanię wyborczą - przekonuje Adam Bielan, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. - Przestrzegam: immunitet w Parlamencie Europejskim nie chroni nikogo, kto nadużywa prawa, kto w konflikcie z prawem jest - przypomina Andrzej Halicki, kandydat w wyborach do Parlamentu Europejskiego z Platformy Obywatelskiej.

Szczerba: Daniel Obajtek jest na Węgrzech, schronił się u Orbana

W tle toczące się postępowania

Prokuratura w sprawie Orlenu prowadzi kilka postępowań - między innymi w sprawie fuzji z Lotosem, sterowania cenami paliw w czasie kampanii czy w sprawie szwajcarskiej spółki OTS. Sprawami, w których pojawiają się nazwiska Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego, zajmują się sejmowe komisje śledcze. Postępowanie w prokuraturze toczy się także w sprawie Pegasusa.

CZYTAJ WIĘCEJ: Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Politycy PiS jednak nie odnoszą się do toczących postępowań. Z ich wypowiedzi słychać wyłącznie o zasługach. - Dużo robiliśmy dla regionu, przede wszystkim budowaliśmy zaporę na granicy z Białorusią - wskazuje Wąsik.

- W PiS-ie trwa wielkie sprzątanie i pozbywanie się polityków niewygodnych dla Prawa i Sprawiedliwości. Wysyłanie ich do Brukseli po to, żeby się dzisiaj za nich nie tłumaczyć - uważa Urszula Pasławska, posłanka Trzeciej Drogi.

Niekorzystna dla Lewicy rekonstrukcja rządu? "Nie będzie o tym decydował Hołownia czy Kosiniak-Kamysz"
Niekorzystna dla Lewicy rekonstrukcja rządu? "Nie będzie o tym decydował Hołownia czy Kosiniak-Kamysz"TVN24

Rekonstrukcja rządu

W wyborach startują też politycy, którzy mieli wyjaśnić i rozliczyć afery poprzedniego rząd. To konstytucyjni ministrowie Krzysztof Hetman, Bartłomiej Sienkiewicz, Borys Budka i Marcin Kierwiński. Stąd zaplanowana na piątek rekonstrukcja rządu.

Do Parlamentu Europejskiego wybierają się też szefowie dwóch komisji śledczych - posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba. Padają jednak zapewnienia, że obie komisje prace zakończą jeszcze przed wyborami - kopertowa pod koniec maja, wizowa na początku czerwca.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wicepremier o rekonstrukcji rządu: trochę wiem, ale niedużo powiem

- Moi wyborcy zlecili mi konkretną robotę. Tę pracę kończę właśnie w komisji śledczej do spraw afery wizowej, przygotuje sprawozdanie i przygotowuje zawiadomienia do organów ścigania, więc moja praca w tym zakresie, kontroli poselskich i komisji śledczych, się kończy - informuje poseł Szczerba.

Prezydent: obecność w Unii Europejskiej ma dla nas znaczenie dziejowe
Prezydent: obecność w Unii Europejskiej ma dla nas znaczenie dziejoweTVN24

Prezydent chce wzmocnić pozycję PiS?

Czerwcowe wybory to kolejne, po październikowych, kiedy na listach Prawa i Sprawiedliwości znajduje się tak zwane biorące miejsce dla prezydenckiego ministra - wielkopolską "jedynką" jest Wojciech Kolarski.

Jednak po ostatnim wystąpieniu prezydenta Andrzeja Dudy, kiedy mówił o flagowych inwestycjach zapowiadanych przez Prawo i Sprawiedliwość i krytykował zapowiedź likwidacji CBA, wracają pytania o zaangażowanie prezydenta w kampanię partii, która była jego politycznym zapleczem.

- Przypominam, że to są ostatnie miesiące jego kadencji. Być może myśli o swojej przyszłości. Być może próbuje, gdzieś po prawej stronie sceny politycznej, budować jakąś swoją frakcje albo (grupę - przyp. red.) ludzi mu bliskich - zwraca uwagę Katarzyna Kotula, ministra ds. równości, szefowa kampanii wyborczej Lewicy.

Słowa prezydenta nie dziwą polityka współtworzącego kolejną kampanię Prawa i Sprawiedliwości.- Jego platforma programowa w 2019 roku(...) była bardzo zbieżna z programem Zjednoczonej Prawicy i Prawa i Sprawiedliwości, więc jego wypowiedzi nie mogą być dla nikogo zaskoczeniem - mówi Adam Bielan.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 9 czerwca.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS