Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?
Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Postulat zniesienia zasady weta na posiedzeniach Rady Europejskiej i przyjazny, europejski transport z darmowym biletem dla młodych - to kolejne wyborcze zapowiedzi Lewicy.

Choć wzmożonej aktywności kandydujących do Parlamentu Europejskiego w majówkową sobotę nie widać, to kampania wyborcza z każdym dniem najpewniej będzie nabierać tempa. Padają też pytania, jak będzie wyglądać. - Mam taką koncepcję, że Prawo i Sprawiedliwość prowadzi w tej chwili katalońską kampanię do Parlamentu Europejskiego - wskazuje profesor Małgorzata Myśliwiec, politolożka z Uniwersytetu Śląskiego.

ZOBACZ TAKŻE: Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Ułaskawienie, skazanie, pobyt w więzieniu. Kalendarium wydarzeń

W porównaniu, którego użyła profesor Myśliwiec, chodzi o konkretne nazwiska na listach Prawa i Sprawiedliwości - Daniela Obajtka, Macieja Wasika i Mariusza Kamińskiego. Skąd skojarzenie z Katalonią? - Kiedy po nielegalnie przeprowadzonym referendum w 2017 roku premier regionu uciekł do Brukseli, postanowił wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Uzyskał mandat i w ten sposób troszeczkę oszukał przeznaczenie - wyjaśnia profesor.

- Nie sądzę, że ktoś będzie prowadził kampanię zza granicy - zapewnia Michał Wójcik, poseł Suwerennej Polski, kandydat w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Więcej informacji o planach byłego prezesa Orlenu trudno u kandydatów Prawa i Sprawiedliwości szukać. - Jestem przekonany, że Daniel Obajtek będzie prowadzić aktywną kampanię wyborczą - przekonuje Adam Bielan, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. - Przestrzegam: immunitet w Parlamencie Europejskim nie chroni nikogo, kto nadużywa prawa, kto w konflikcie z prawem jest - przypomina Andrzej Halicki, kandydat w wyborach do Parlamentu Europejskiego z Platformy Obywatelskiej.

Szczerba: Daniel Obajtek jest na Węgrzech, schronił się u Orbana

W tle toczące się postępowania

Prokuratura w sprawie Orlenu prowadzi kilka postępowań - między innymi w sprawie fuzji z Lotosem, sterowania cenami paliw w czasie kampanii czy w sprawie szwajcarskiej spółki OTS. Sprawami, w których pojawiają się nazwiska Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego, zajmują się sejmowe komisje śledcze. Postępowanie w prokuraturze toczy się także w sprawie Pegasusa.

CZYTAJ WIĘCEJ: Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Politycy PiS jednak nie odnoszą się do toczących postępowań. Z ich wypowiedzi słychać wyłącznie o zasługach. - Dużo robiliśmy dla regionu, przede wszystkim budowaliśmy zaporę na granicy z Białorusią - wskazuje Wąsik.

- W PiS-ie trwa wielkie sprzątanie i pozbywanie się polityków niewygodnych dla Prawa i Sprawiedliwości. Wysyłanie ich do Brukseli po to, żeby się dzisiaj za nich nie tłumaczyć - uważa Urszula Pasławska, posłanka Trzeciej Drogi.

Niekorzystna dla Lewicy rekonstrukcja rządu? "Nie będzie o tym decydował Hołownia czy Kosiniak-Kamysz"
Niekorzystna dla Lewicy rekonstrukcja rządu? "Nie będzie o tym decydował Hołownia czy Kosiniak-Kamysz"TVN24

Rekonstrukcja rządu

W wyborach startują też politycy, którzy mieli wyjaśnić i rozliczyć afery poprzedniego rząd. To konstytucyjni ministrowie Krzysztof Hetman, Bartłomiej Sienkiewicz, Borys Budka i Marcin Kierwiński. Stąd zaplanowana na piątek rekonstrukcja rządu.

Do Parlamentu Europejskiego wybierają się też szefowie dwóch komisji śledczych - posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba. Padają jednak zapewnienia, że obie komisje prace zakończą jeszcze przed wyborami - kopertowa pod koniec maja, wizowa na początku czerwca.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wicepremier o rekonstrukcji rządu: trochę wiem, ale niedużo powiem

- Moi wyborcy zlecili mi konkretną robotę. Tę pracę kończę właśnie w komisji śledczej do spraw afery wizowej, przygotuje sprawozdanie i przygotowuje zawiadomienia do organów ścigania, więc moja praca w tym zakresie, kontroli poselskich i komisji śledczych, się kończy - informuje poseł Szczerba.

Prezydent: obecność w Unii Europejskiej ma dla nas znaczenie dziejowe
Prezydent: obecność w Unii Europejskiej ma dla nas znaczenie dziejoweTVN24

Prezydent chce wzmocnić pozycję PiS?

Czerwcowe wybory to kolejne, po październikowych, kiedy na listach Prawa i Sprawiedliwości znajduje się tak zwane biorące miejsce dla prezydenckiego ministra - wielkopolską "jedynką" jest Wojciech Kolarski.

Jednak po ostatnim wystąpieniu prezydenta Andrzeja Dudy, kiedy mówił o flagowych inwestycjach zapowiadanych przez Prawo i Sprawiedliwość i krytykował zapowiedź likwidacji CBA, wracają pytania o zaangażowanie prezydenta w kampanię partii, która była jego politycznym zapleczem.

- Przypominam, że to są ostatnie miesiące jego kadencji. Być może myśli o swojej przyszłości. Być może próbuje, gdzieś po prawej stronie sceny politycznej, budować jakąś swoją frakcje albo (grupę - przyp. red.) ludzi mu bliskich - zwraca uwagę Katarzyna Kotula, ministra ds. równości, szefowa kampanii wyborczej Lewicy.

Słowa prezydenta nie dziwą polityka współtworzącego kolejną kampanię Prawa i Sprawiedliwości.- Jego platforma programowa w 2019 roku(...) była bardzo zbieżna z programem Zjednoczonej Prawicy i Prawa i Sprawiedliwości, więc jego wypowiedzi nie mogą być dla nikogo zaskoczeniem - mówi Adam Bielan.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 9 czerwca.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN