"Wyszedł, powiedział, że nie przyjmą i poszedł z powrotem na izbę"

29.04.2020 | "Wyszedł, powiedział, że nie przyjmą i poszedł z powrotem na izbę"
29.04.2020 | "Wyszedł, powiedział, że nie przyjmą i poszedł z powrotem na izbę"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
29.04.2020 | "Wyszedł, powiedział, że nie przyjmą i poszedł z powrotem na izbę"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Pandemia jest ważna, ale większość chorych w Polsce ma inne dolegliwości i ma prawo być leczona natychmiast, zwłaszcza przy zagrożeniu życia. Jednak pandemia to komplikuje. W Radomiu i Ostrowcu Świętokrzyskim pogotowie przywiozło pacjentów do szpitali i przed szpitalami zaczął się dramat.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W karetce pogotowia ratunkowego w Radomiu znajdowała się pacjentka z kwarantanny w jednym z zakładów opiekuńczo-leczniczych. Nagranie, do którego dotarł dziennikarz portalu tvn24.pl Szymon Jadczak, publikujemy ze względu na ważny interes społeczny.

Akcja rozpoczyna się o godzinie 11.53. Załoga karetki kieruje się do oddziału zakaźnego z powodu podejrzenia udaru u kobiety. 22 minuty później szpital odmawia przyjęcia.

ZAŁOGA KARETKI: Zadzwońcie na Tochtermana (ulica, przy której znajduje się jeden z radomskich szpitali - przyp. red.) i się dowiedzcie, dlaczego nie chcą przyjąć. Bo na razie triażysta wyszedł, powiedział, że nie przyjmą i poszedł z powrotem na izbę (...)

DYSPOZYTOR: To niech wam poda powód (...)

ZAŁOGA KARETKI: Doktor (...) napisał, że wszystkie udary zakaźne czy niezakaźne, ma przyjmować oddział neurologii na Józefowie (tu znajduje się drugi ze szpitali w Radomiu - przyp. red.). Czy to prawda?

DYSPOZYTOR: Oddział neurologii na Józefowie nie działa, więc niech sobie jaj nie robi. Ma przyjąć tego pacjenta i koniec.

ZAŁOGA KARETKI: Przepychamy się dalej.

Z każdą minutą przepychanki pacjentka ma większe szanse na szybką śmierć, jeśli to wylew, lub na trwałe inwalidztwo, jeśli to udar niedokrwienny.

ZAŁOGA KARETKI: Twierdzą, że mamy sobie szukać szpitala. Wymyślili Kozienice (prawie 40 kilometrów od Radomia - przyp. red.). Ale Kozienice są takim samym szpitalem, jak Tochtermana. W związku z tym, co my mamy teraz robić? Gdzie mamy pacjentkę w kwarantannie z podejrzeniem udaru zawieźć?

DYSPOZYTOR: Kozienice nie przyjmą udaru. W związku z tym dzwonię do koordynatora.

Od rozpoczęcia akcji mija ponad godzina. O godzinie 13.27 nadal nic nie wiadomo. Załoga informuje, że kobiecie zaraz skończy się "okienko". To w tej sprawie słowo klucz. Koniec "okienka" to koniec czasu na ratunek. Ostatecznie pacjentka zmarła dwa dni później w szpitalu, przed którym przez trzy godziny czekała na pomoc.

- Rzeczywiście ta procedura była rozłożona w czasie. Pacjentka miała wynik ujemny, zatem nie była zakażona koronawirusem. Tutaj wątpliwości lekarzy, i to należało wyjaśnić, budził fakt, że została przywieziona z ogniska zakażenia - tłumaczy Elżbieta Cieślak z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego imienia doktora Tytusa Chałubińskiego przy ulicy Tochtermana.

Nie jedyny przypadek

Przed podobnym problemem stanęła w piątek załoga pogotowia w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przez trzy godziny szukała szpitala dla pacjentki z problemami kardiologicznymi. Musiała interweniować policja.

- Policjanci niezwłocznie udali się na miejsce. Tam, w trakcie prowadzonych czynności z personelem medycznym uzyskali informację, że pacjentka za moment zostanie przyjęta na oddział - przekazuje asp. Ewelina Wrzesień z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Pacjentka zmarła trzy dni później, a pogotowie powiadomiło prokuraturę.

- Nie jest pierwszyzną, że na styku szpitalny oddział ratunkowy i zespoły ratunkowe ratownictwa medycznego czasem dochodzi do jakiś nieporozumień, czy drobnych scysji, a powiedziałbym nawet utarczek - mówi Andrzej Gruza, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W efekcie tych scysji dwie osoby czekały po kilka godzin na ratunek. Koronawirus utrudnia walkę z innymi chorobami.

Jak tłumaczy neurolog profesor Jerzy Kotowicz z Mazowieckiej Uczelni Medycznej, pacjenci mają ograniczoną możliwość konsultacji neurologicznych, ambulatoryjnych i pobytu w szpitalu, dlatego że szpitale i lekarze są zajęci gaszeniem epidemii.

Oba szpitale, które odmówiły przyjęcia pacjentek, nie udzielają informacji, co było przyczyną ich śmierci.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS