SKW pyta prezydenckiego generała o kontakty na Ukrainie. Powodem butelka wódki?

23.11.2017 | SKW pyta prezydenckiego generała o kontakty na Ukrainie. Powodem butelka wódki?
23.11.2017 | SKW pyta prezydenckiego generała o kontakty na Ukrainie. Powodem butelka wódki?
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
23.11.2017 | SKW pyta prezydenckiego generała o kontakty na Ukrainie. Powodem butelka wódki?Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Kontrwywiad pyta prezydenckiego generała o ukraińską wódkę. Jarosław Kraszewski jest prześwietlany od pół roku, ma też cofnięty dostęp do informacji niejawnych. Prezydent walczy o niego z ministrem Macierewiczem.

Najbliższa przyszłość prezydenckiego doradcy zależy od szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Piotr Bączek mógłby odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście chodzi o ukraińskie kontakty generała, ale tego nie robi.

"Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do informacji, że ten "ukraiński ślad" to trzy wizyty Jarosława Kraszewskiego na Ukrainie, fakt, że generał dowodził wielonarodową jednostką z udziałem Ukraińców oraz oficjalnie przyjął prezent - butelkę alkoholu w cenie kilkuset złotych za ozdobną lub około dwudziestu złotych za zwykłą.

- Sprawa gen. Kraszewskiego to jest forma nacisku na prezydenta, takiego haka, który jest słaby - mówi Adam Szłapka z .Nowoczesnej.

Szef MON nie komentuje

Antoni Macierewicz, tak jak szef SKW, też nie chciał mówić w Sejmie o powodach przedłużającego się dochodzenia w sprawie gen. Kraszewskiego.

Nie odpowiedział czy rzeczywiście wątpliwości SKW budzi butelka ukraińskiego alkoholu, czy zamiłowanie do motocykli, łączące go z generałem Mirosławem Różańskim - wyjątkowo niecenionym przez Antoniego Macierewicza.

- Instrumentalne wykorzystywanie służb specjalnych do celów prywatnych to są wszystko rzeczy, za które, prędzej czy później, minister Macierewicz i szef SKW pan Bączek zapłacą - Marcin Kierwiński z PO.

Ewentualne ustalenia prezydenta i prezesa PiS w sprawie sądów i polityki zagranicznej to jedno. Drugie - to wyjątkowa aktywność ministra, który, w obliczu rekonstrukcji, właściwie codziennie porusza kwestię dozbrajania i nie komentuje słów prezydenta, który "ubeckimi metodami" nazwał długie sprawdzanie swojego doradcy przez wojskowy kontrwywiad.

PiS wciąż broni ministra

Trwa to od czerwca, czyli od momentu, gdy Jarosław Kraszewski skrytykował kandydatów Antoniego Macierewicza do generalskich awansów. Ale wygląda na to, że posłowie PiS nie wyobrażają sobie rządu bez tego ministra.

- Będziemy bronić tego rządu i będziemy bronić Antoniego Macierewicza - zapowiada Marek Ast z PiS. - To bardzo odważny człowiek i polityk - dodaje Jan Mosiński, również poseł tej partii.

Dopiero w ostatnich tygodniach, Służba Kontrwywiadu Wojskowego zaprosiła generała na dwie rozmowy, a prezydenta zaprosiła do swojej siedziby, by zapoznał się z dokumentacją. Andrzej Duda odmówił.

- Jeśli dojdzie do sytuacji, że generał będzie niezadowolony z decyzji wobec niego podjętych przez SKW, to będzie miał prawo się odwołać do Kancelarii Premiera i wówczas zajmiemy stanowisko merytoryczne w tej sprawie - oświadczył koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Zgodnie z procedurą, koordynator służb bliżej zainteresuje się sprawą dopiero, gdy SKW odmówi prezydenckiemu doradcy dostępu do materiałów tajnych.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN