Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu

Źródło:
Fakty TVN
Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu
Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniuArleta Zalewska/Fakty TVN

W Georgii głos oddało już ponad 55 procent mieszkańców tego stanu. Zapowiada się rekordowo wysoka frekwencja. Komu będzie ona sprzyjać?

Sztabowcy Donalda Trumpa twierdzą, że w stanie Georgia ich kandydat ma zwycięstwo w kieszeni, a mobilizacja działa na jego korzyść. Zwolennicy Kamali Harris mówią z kolei: oni są głośni teraz, oni krzyczą o zwycięstwie w kampanii, a my pokażemy siłę piątego listopada w lokalach wyborczych. Fakty są takie, że w ostatnich dniach przed wyborami byli tam absolutnie wszyscy. Angażują się tam Kamala Harris i Donald Trump, ich sztaby oraz zwolennicy.

- Chciałem odegrać swoją rolę - mówi Jarett Becke, artysta. Dlatego Jarette namalował specjalny mural na jednym z głównych skrzyżowań w centrum Atlanty.

Mural przedstawiający Kamalę Harris w AtlancieTVN24

- Chciałem dotrzeć do ludzi, którzy przejeżdżają tędy codziennie, a są ich tysiące. Nakłonić ich do refleksji - wyjaśnia Jarett Becke.

W sklepie Buzza można kupić produkty z wizerunkiem Kamali Harris. - Nie czuję, żeby Donald Trump przejmował się takimi ludźmi jak ja i naszymi prawami - mówi Buzz Budbee, właściciel sklepu w Atlancie.

"Chcemy nowej Ameryki"

"Dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska spotkała się na wiecu Kamali Harris z wyborcami, którzy w ostatnich dniach kampanii znaleźli swój sposób na zaangażowanie się. Robią to - jak mówią - nie tylko dla siebie.

- Spodziewamy się dziecka, więc to dla nas naprawdę ważne, żeby miało wolny świat, w którym może dorastać - wyjaśnia Rachel Batiste, uczestniczka wiecu Kamali Harris w Atlancie.

- Nie chcę brzmieć zbyt emocjonalnie, ale stawką są nasze prawa, prawa kobiet. Chcę być przykładem dla mojej siostry, żeby mogła powiedzieć: moja siostra tam była, głosowała, jej głos miał znaczenie - mówi Anisia Williams, uczestniczka wiecu Kamali Harris w Atlancie.

Georgia jest kluczowym stanem. "Wielu ludzi patrzy na Trumpa jak na biznesmena"
Georgia jest kluczowym stanem. "Wielu ludzi patrzy na Trumpa jak na biznesmena"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Zwolennicy Donalda Trumpa jeżdżą po stanie specjalnym autobusem, sprzedają gadżety z wizerunkiem swojego kandydata. Albo - tak jak Kathy - malują obrazy.

- Nie uważam, żeby tradycyjne wartości ograniczały kobiety w jakikolwiek sposób. Uważam, że mocno wspierają kobiety i podkreślają wartość rodziny - ocenia artystka Kathy McGinn.

"Idźcie i głosujcie" oraz "nie cofniemy się" - to dwa hasła, które słychać wśród zwolenników kandydatki demokratów. Gdy pytamy, co to dla nich oznacza konkretnie, nasze rozmówczynie nie kryją emocji.

- Aż mam gęsią skórkę. Walka o prawa człowieka była trudna i nie chcemy tego stracić. Nie chcemy tej rasistowskiej retoryki. Chcemy nowej Ameryki, która ma zasady i która darzy się szacunkiem - wskazuje Angela Mays, uczestniczka wiecu Kamali Harris w Atlancie.

Frekwencja w stanie Georgia, gdzie do zdobycia jest aż 16 głosów elektorskich, już na etapie wczesnego głosowania osiągnęła rekord - ponad 55 procent.

CZYTAJ TAKŻE: Część Afroamerykanów popiera Trumpa. Obama: może po prostu nie chcecie, aby prezydentem była kobieta

Zwolennicy demokratów twierdzą, że tak ogromna mobilizacja wzmacnia szanse ich kandydatki. Republikanie uważają, że wzrost poparcia dla Donalda Trumpa w grupie mężczyzn-Afroamerykanów sprawia, że jego sztabowcy o stan Georgia są spokojni.

- (Trump - red.) udowodnił, że wie, jak się zajmować biznesem - uważa "Crick the Barber", barber z Clayton w stanie Georgia.

Gdy nasza dziennikarka rozmawia z grupą przedsiębiorców na przedmieściach Atlanty, oni wsłuchują się w konkretną ofertę obu kandydatów, choć nie kryją, że rasistowskie wypowiedzi Trumpa przy ich wyborze nie są bez znaczenia.

- On nie ma hamulców. Uważa innych za gorszych przez to, skąd pochodzą. To szaleństwo - mówi "Crick the Barber".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Nowe fakty w sprawie katastrofy samolotu w Kazachstanie. Miejscami kadłub samolotu jest podziurawiony jak sito i dokładnie widać to na zdjęciach. Czy takie uszkodzenia mogły spowodować ptaki, w których stado miał uderzyć samolot według pierwszych informacji podawanych przez media? Eksperci sądzą, że to uszkodzenia spowodowane przez broń przeciwlotniczą.

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

Źródło:
Fakty TVN

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pewno będzie to kampania, która będzie bardzo polaryzowała i dzieliła społeczeństwo - mówiła o nadchodzącej kampanii prezydenckiej dr Anna Materska-Sosnowska w "Faktach po Faktach". Według prof. dr hab. Anny Pacześniak kampania może nie być merytoryczna, ale "emocjonująca i ciekawa". Z kolei prof. Andrzej Rychard powiedział, że jeżeli Karol Nawrocki mówi, że "nic nie uważa" w sprawie Romanowskiego, to pokazuje, że "jest odklejony nie tylko od partii, nie tylko od polityki, ale trochę i od rzeczywistości".

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

Źródło:
TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS