Reporterka "Faktów" TVN.
Arleta Zalewska
Reporterka polityczna "Faktów" TVN. W TVN24 od 2007 roku. Materiały do "Faktów" przygotowuje od 2013 roku.
Artykuły

Śledczy Europejskiego Urzędu do spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) rozpoczęli kontrolę w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. To pokłosie afery, w wyniku której stanowisko stracił Jacek Żalek. Tymczasem na granty wciąż czekają uczciwi przedsiębiorcy, którzy z politycznymi układami nie mają nic wspólnego. - Już raz zaufaliśmy, że ta współpraca będzie przebiegać płynnie, a tak się nie stało - mówi prezeska jednej z takich firm.

Odblokować TK, żeby odblokować pieniądze z Unii. PiS w pośpiechu próbuje obejść paraliż - zmniejszając pełny skład orzekający. Tyle że spór w Trybunale to według opozycji efekt sporu w obozie władzy. Polska od dwóch lat nie dostaje środków na KPO i wbrew temu, co mówi premier - to nie jest bez znaczenia.

Ma być czymś pomiędzy sejmową komisją śledczą a komisją weryfikacyjną, trochę prokuraturą i trochę sądem. Ustawą o powołaniu komisji do spraw badania rosyjskich wpływów w Polsce wkrótce ma zająć się Senat. Opozycja zapowiada odrzucenie projektu, bo - jak podkreśla - łamie on konstytucję i jest wymierzony w Donalda Tuska. Ponadto są spekulacje, że Andrzej Duda może zawetować ustawę, bo komisja może zostać użyta także przeciwko niemu.

W piątek politycy opozycji pojawili się na stacji Orlenu, bo paliwo wciąż jest drogie, a baryłka ropy już tańsza. - Czy to oznacza, że Orlen łupi Polaków? - pytali. Pytanie o politykę państwowej spółki to nic nowego i nic nadzwyczajnego. Za to spot, który wypuścił Orlen, to zupełnie nowa jakość kampanii wyborczej.

Ludzie, zrozumcie, to jest wpychane na wasze talerze - mówią rolnicy, a w rękach trzymają: maliny, jaja i miód. Chodzi o produkty z Ukrainy, które mogą nie trzymać unijnych standardów. Rozpoczyna się strajk tysiąca traktorów.

Przez 10 miesięcy - wbrew zapewnieniom rządzących i bez takiej jak dziś kontroli - tony ukraińskiego zboża trafiały na polski rynek i doprowadziły do największego od lat kryzysu. Teraz tranzyt znowu wraca, ale problemów ma już nie być. Rolnicy mają jednak wątpliwości.