"Operacja SODA" i przelewy z konta firmy. Opublikowano stenogramy w sprawie Piniora

20.11.2018 | "Operacja SODA" i przelewy z konta firmy. Opublikowano stenogramy w sprawie Piniora
20.11.2018 | "Operacja SODA" i przelewy z konta firmy. Opublikowano stenogramy w sprawie Piniora
Paweł Płuska | Fakty TVN
20.11.2018 | "Operacja SODA" i przelewy z konta firmy. Opublikowano stenogramy w sprawie PinioraPaweł Płuska | Fakty TVN

Były senator Platformy Obywatelskiej Józef Pinior miał brać pieniądze od biznesmena Tomasza G. - tak wynika ze stenogramów rozmów telefonicznych opublikowanych przez "Fakt". W akcie oskarżenia czytamy o zarzucie przyjmowania łapówek przez Piniora. Proces rusza za miesiąc.

- Jestem niewinny - powtarza Józef Pinior, który prawie dokładnie dwa lata temu został zatrzymany. Nie pierwszy raz w swoim życiu.

Ale nigdy wcześniej nie był oskarżany o korupcję. - Agenci pod koniec 2016 roku zatrzymali 11 osób, wśród nich był były senator Józef P., a także jego asystent - przypomina Temistokles Brodowski z Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Józef Pinior, obok dolnośląskiego biznesmena Tomasza G., to według CBA i prokuratury osoby kluczowe w całej sprawie. Biznesmen - jak donosi "Fakt", którego dziennikarze dotarli do materiałów z podsłuchów - miał problem, z którym zwrócił się właśnie do senatora. Ten - według prokuratury - pomocy nie odmówił.

- Korzystając ze swoich znajomości wymusił zezwolenie na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych przy inwestycji realizowanej w Jeleniej Górze - podaje Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej.

SMS-y do asystenta

Samo to - nawet zwrócenie się do znajomych w ministerstwie - nie byłoby tak naganne, gdyby za wszystkim nie stały pieniądze, a senatorowi postawiono zarzuty przyjęcia dwóch łapówek. Za czterdzieści tysięcy złotych miał załatwić korzystną decyzję budowlaną dla biznesmena. Za kolejnych sześć miał obiecać pomoc w zdobyciu koncesji na wydobycie kopalin.

- Nigdy w mojej biografii politycznej nie przyjąłem łapówki, nie działałem ze względu na korzyść materialną - mówi Józef Pinior.

Stenogram z esemesów, jakie zabezpieczyło CBA podczas operacji o kryptonimie "SODA", pokazuje, że biznesmen Tomasz G. informuje asystenta Józefa Piniora o tym, że przelał już pięć tysięcy złotych na konto senatora. Chwilę później ta informacja trafia też do samego senatora.

"Manipulacja"

- To jest jedna wielka manipulacja i interpretuję to jako kolejny atak ze strony rządu "dobrej zmiany" - zapewnia Józef Pinior.

Senator twierdzi, że cała sprawa ma charakter polityczny. Przed sądem chce udowodnić, że zapisy jego rozmów z asystentem dotyczące finansów są wyrwane z kontekstu, że upominanie się o pieniądze, o przelew, który - jak w esemesie napisał oskarżany biznesmen "poszedł z konta spółki" - jest nielogiczny. Przypomina też, że sąd dwukrotnie odrzucił wniosek o jego tymczasowy areszt.

- Wierzę, że pan Józef Pinior zmierzy się z tymi zarzutami i je wyjaśni - mówi Jacek Protasiewicz z klubu poselskiego Unii Europejskich Demokratów.

Politycy i byli opozycjoniści, ci, którzy murem stali za Piniorem gdy został zatrzymany, przypominają, że zawsze - w czasie gdy walczył o wolną Polskę, gdy ukrywał pieniądze "Solidarności" - był wzorem, był doceniany i odznaczany.

- Zarzuty nie dotyczą przeszłości, czyli tej legendy, której nikt nie skreśli - mówi Jan Rulewski, senator Platformy Obywatelskiej.

Józef Pinior przed sądem stanie za miesiąc. - Reżimowi autorytarnemu nie dam się skazać - podkreśla.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS