Był wykładowcą, nie miał doświadczenia. Powołanie Chrzanowskiego "wymaga bardzo głębokich wyjaśnień"

15.11.2018 | Był wykładowcą, nie miał doświadczenia. Powołanie Chrzanowskiego "wymaga bardzo głębokich wyjaśnień"
15.11.2018 | Był wykładowcą, nie miał doświadczenia. Powołanie Chrzanowskiego "wymaga bardzo głębokich wyjaśnień"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
15.11.2018 | Był wykładowcą, nie miał doświadczenia. Powołanie Chrzanowskiego "wymaga bardzo głębokich wyjaśnień"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Komisja Nadzoru Finansowego nadzoruje wszystkie instytucje finansowe w Polsce. Jak to się stało, że ktoś tak młody, nieznany i bez dorobku jak Marek Chrzanowski dostał taką władzę? Jak kończą się fatalne nominacje wiemy z historii stadniny koni w Janowie Podlaskim i historii Bartłomieja Misiewicza w MON.

Komisja Nadzoru Finansowego musi mieć wiarygodność stuprocentową, skoro sama rozdaje świadectwa wiarygodności. Tylko tyle i aż tyle. Były szef KNF Marek Chrzanowski utracił tę wiarygodność. - Jedyny plus jego działań to taki, że się podał do dymisji - mówi wicepremier Jarosław Gowin.

- Za chwilę pewnie zostanie wskazana osoba (nowy szef KNF - przyp. red.), która uspokoi rynek. Zresztą nie ma powodów do niepokoju, rynek jest bezpieczny - dodaje minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Po publikacji "Gazety Wyborczej" w sprawie spotkania Chrzanowski-Czarnecki, innego wymiaru nabierają slajdy z wykładu, który dziewięć lat temu Marek Chrzanowski prowadził w Szkole Głównej Handlowej. To były zajęcia o korupcji. Z cytatami, że "korupcja jest patologią społeczną", oraz że źródłem korupcji jest przekazanie przez państwo monopolu władzy urzędnikowi".

Z zawodu wykładowca

CV Marka Chrzanowskiego niekoniecznie rzuca na kolana, biorąc pod uwagę to, że do wtorku ten niespełna 38-latek przez dwa lata nadzorował polski rynek bankowy. Do 2015 roku był wykładowcą i właścicielem firmy konsultingowej. Po zmianie władzy odnalazł się w administracji.

Przez kilka miesięcy był w Narodowej Radzie Rozwoju, gremium doradzającym prezydentowi. Potem był przez kilka miesięcy w Radzie Polityki Pieniężnej. Wreszcie trafił na niezwykle prestiżowe stanowisko szefa KNF. Bez żadnego doświadczenia, choćby w ministerstwie czy na kierowniczym stanowisku w administracji. Nie mówiąc już o doświadczeniu w nadzorze nad takimi instytucjami jak banki.

- Są pewne funkcje, gdzie to doświadczenie, umiejętność odmawiania nawet osobom, które powołują na te funkcje, jest szczególnie ważna - mówi były wicepremier i były minister gospodarki Janusz Piechociński. - To wymaga bardzo głębokich wyjaśnień, przede wszystkim odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak się stało, że tak młody człowiek, bez wystarczającego doświadczenia, jeśli chodzi o sektor bankowy, objął takie stanowisko - dodaje były wicepremier i były minister gospodarki Janusz Steinhoff.

Tercet Morawiecki, Glapiński, Chrzanowski

Prezes NBP Adam Glapiński to człowiek, który promował i wypromował Marka Chrzanowskiego. W czwartek szerokim łukiem omijał dziennikarzy. - Nie dziękuję, nie wypowiadam się - tak unikał pytań.

Dwa lata temu "Puls Biznesu" pisał nawet o zgranym tercecie Morawiecki, Glapiński, Chrzanowski, który obejmował władzę nad polską gospodarką. Pierwszy miał mieć wizję, a szef NBP i jego człowiek, czyli 36-letni wówczas szef Komisji Nadzoru Finansowego, mieli pilnować, by nikt nie rzucał kłód pod nogi.

Potem było już mniej kolorowo. Odkąd Morawiecki został premierem, to między nim a prezesem NBP i szefem KNF toczyła się nieustanna gra o wpływy. Ostra, bo Chrzanowski miał w swoim ręku potężną władzę. To KNF decyduje choćby o tym, kto może a kto nie może zostać prezesem banku. Każdego - prywatnego i państwowego.

- KNF to jest taki strażnik zdrowia finansowego i wszystkich instytucji finansowych. To jest strażnik, który musi doskonale rozpoznawać grzeszników, (...) ale to jest strażnik, który sam musi być bez zarzutów - tłumaczy prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Elżbieta Mączyńska.

Premier wyznaczył Marcina Pachuckiego, jednego z zastępców szefa Komisji, do pełnienia obowiązków przewodniczącego.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS