Przerwany wywiad i "dialog" z władzami Gdańska. Co dalej z dotacją dla ECS?


Po interwencji premiera wicepremier Piotr Gliński spotka się z komisarz Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz. Rozmowy będą dotyczyły dotacji dla Europejskiego Centrum Solidarności, która w planach na 2019 rok została zmniejszona niemal o połowę. Wicepremier Piotr Gliński, pytany o tę sprawę, przerwał wywiad w radiu RMF FM.

"Czy spotka się pan z przedstawicielami Europejskiego Centrum Solidarności?" Na to pytanie zadane przez dziennikarza wicepremier Piotr Gliński mógł odpowiedź krótko: "tak" lub "nie". Mógł poza tym jasno przedstawić swoje stanowisko w sprawie sporu wokół dotacji dla Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Jednak minister kultury i dziedzictwa narodowego nie chciał w ogóle rozmawiać na temat ECS, kiedy udzielał wywiadu w studiu RMF FM. - Dziękuję za rozmowę - mówił prowadzącemu Gliński, wstając z krzesła.

Minister kultury był pytany wyłącznie o jego osobistą decyzję, bo to on ma największą wiedzę o tym, dlaczego resort kultury zmienił wielkość dotacji dla Europejskiego Centrum Solidarności na rok 2019 z ponad siedmiu do czterech milionów złotych. Ta decyzja jest znana z oficjalnych dokumentów.

Interwencja premiera

Wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, jak tłumaczył, nie chciał poruszać tematów związanych z tragiczną śmiercią Pawła Adamowicza. Jednak w radiu został zapytany o budżet instytucji, który jest przedmiotem zainteresowania także obecnych władz miasta.

- Ja bym określiła tę sytuację, że jesteśmy w dialogu - oceniła pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Jestem po rozmowie z panem premierem Morawieckim. W przyszłym tygodniu jesteśmy zaproszeni, pan marszałek Struk (Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego - przyp. red.) i ja, na rozmowę z panem premierem Glińskim - dodała.

Potrzebna była więc interwencja szefa rządu, bo wcześniejsze apele do ministra, w tym apele działaczy antykomunistycznej opozycji, pozostawały bez odpowiedzi. - To obcięcie dotacji do poziomu sprzed lat, kiedy nie było budynku, to jest zamordowanie ECS - ocenił Jacek Taylor, działacz opozycji w PRL-u i członek rady Europejskiego Centrum Solidarności.

- To jest też kwestia naszego prestiżu na świecie. Jeśli my nie potrafimy w rocznicę być razem i powiedzieć światu, że może się dzisiaj różnimy, ale razem tę wolność zdobyliśmy, to nie mamy żadnego autorytetu na świecie - skomentował Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

Ważne rocznice

Członkowie rady ECS od miesięcy planują to, co w związku ze świętem wolności - 30. rocznicą wyborów z 1989 - chcą zorganizować w Gdańsku.

- To jest ostatnia instytucja, w której wszyscy się możemy spotkać, instytucja, która zaprosi i Jarosława Kaczyńskiego, i Lecha Wałęsę, i Władysława Frasyniuka, i tam możemy rozmawiać o współczesnej historii i o "Solidarności" - stwierdził Władysław Frasyniuk, też działacz opozycji w PRL-u i też członek rady Europejskiego Centrum Solidarności.

Od lat to ministerstwo kultury przekazywało na działalność ECS najwięcej środków. Od czasu otwarcia centrum, czyli od 2014 roku, dotacja podmiotowa wynosiła ponad 7 milionów złotych. Planowana na 2019 rok dotacja została zmniejszona do 4 milionów złotych.

"Po trzech latach nie jesteśmy w stanie tolerować łamania statutu ECS. Bo przecież ten statut nie przewiduje, żeby jednostronnie angażować instytucję w ostry spór polityczny" - tak jeszcze w listopadzie zmianę decyzji uzasadniał minister Gliński w wywiadzie z "Dziennikiem Gazetą Prawną"

Ministerstwo zapowiada, że uroczyste obchody będą dotyczyły zarówno 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów - które odbyły się 4 czerwca - jak i 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski - która rozpoczęła się 2 czerwca.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość grzmi o finansowym głodzeniu państwowych instytucji. Rządzący mówią z kolei o neoinstytucjach i widzą tu raczej finansowy racjonalizm. Odchudzone mają być między innymi budżety Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa.

Budżety dla SN, TK i KRS mają być uszczuplone. "To jest anarchia w czystej postaci"

Budżety dla SN, TK i KRS mają być uszczuplone. "To jest anarchia w czystej postaci"

Źródło:
Fakty TVN

Wirus RSV obok grypy czy koronawirusa znajduje się na liście tych potencjalnie groźnych. W przypadku niemowląt ryzyko ciężkiej infekcji jest poważne. Często oznacza szpital, terapię tlenową, a potem powikłania. Są przeciwciała, podawane jak szczepionka - skuteczne, ale nierefundowane. Dlatego pojawiają się apele, by to zmienić.

Jest 4-krotnie bardziej zakaźny niż grypa, a konsekwencje zakażenia mogą ciągnąć się latami. Wirus RSV w natarciu

Jest 4-krotnie bardziej zakaźny niż grypa, a konsekwencje zakażenia mogą ciągnąć się latami. Wirus RSV w natarciu

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce gwałtownie wzrosła skala ubóstwa. Z raportu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu wynika, że dwa i pół miliona Polaków żyje w skrajnej biedzie. Dane za 2023 rok pokazują także, że poniżej minimum socjalnego żyje 17 milionów z nas. Zdaniem ekspertów winna temu jest inflacja.

Raport, który szokuje. Dwa i pół miliona Polaków znajduje się w skrajnej biedzie

Raport, który szokuje. Dwa i pół miliona Polaków znajduje się w skrajnej biedzie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem bardzo zdeterminowana, aby zniwelować skutki haniebnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Mam takie przekonanie, że dojdziemy do kompromisu - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Urszula Pasławska (PSL-Trzecia Droga). Dodała, że "każda strona będzie musiała się cofnąć i w miarę szybko przeprowadzimy ustawy, ustawę, która zliberalizuje prawo aborcyjne". Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej (KO), mówiła, że "przede wszystkim jako kobieta oczekuje skuteczności".

Pasławska o liberalizacji prawa aborcyjnego: mam przekonanie, że dojdziemy do kompromisu

Pasławska o liberalizacji prawa aborcyjnego: mam przekonanie, że dojdziemy do kompromisu

Źródło:
TVN24, PAP

- Było konfrontacyjne i bardzo agresywne. Nie pamiętam tak agresywnego przemówienia po 1989 roku - powiedziała o sejmowym orędziu prezydenta Andrzeja Dudy Monika Wielichowska (KO). - Andrzej Duda często mówił, że jest prezydentem wszystkich Polaków. Tutaj był prezydentem wszystkich pisowców - ocenił Piotr Zgorzelski (PSL).

"Miał szansę, żeby przemówić jak mąż stanu. Kolejny raz jej nie wykorzystał"

"Miał szansę, żeby przemówić jak mąż stanu. Kolejny raz jej nie wykorzystał"

Źródło:
TVN24

Kamala Harris udzieliła wywiadu telewizji Fox News, która jawnie wspiera Donalda Trumpa. Kandydatka demokratów odcięła się od Joe Bidena. Mówiła o polityce zagranicznej i zagrożeniu, jakie Trump stwarza dla demokracji. Pojawiając się w Fox News, chciała dotrzeć do konserwatywnych wyborców. W tym samym dniu jej kontrkandydat próbował pozyskać głosy wśród Latynosów. Występując na Florydzie, powtórzył nieprawdziwą teorię o tym, że imigranci zjadają zwierzęta domowe Amerykanów.

Kamala Harris w jaskini lwa. Miała niespełna 30 minut, żeby dotrzeć do konserwatywnych wyborców

Kamala Harris w jaskini lwa. Miała niespełna 30 minut, żeby dotrzeć do konserwatywnych wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS