Przerwany wywiad i "dialog" z władzami Gdańska. Co dalej z dotacją dla ECS?


Po interwencji premiera wicepremier Piotr Gliński spotka się z komisarz Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz. Rozmowy będą dotyczyły dotacji dla Europejskiego Centrum Solidarności, która w planach na 2019 rok została zmniejszona niemal o połowę. Wicepremier Piotr Gliński, pytany o tę sprawę, przerwał wywiad w radiu RMF FM.

"Czy spotka się pan z przedstawicielami Europejskiego Centrum Solidarności?" Na to pytanie zadane przez dziennikarza wicepremier Piotr Gliński mógł odpowiedź krótko: "tak" lub "nie". Mógł poza tym jasno przedstawić swoje stanowisko w sprawie sporu wokół dotacji dla Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Jednak minister kultury i dziedzictwa narodowego nie chciał w ogóle rozmawiać na temat ECS, kiedy udzielał wywiadu w studiu RMF FM. - Dziękuję za rozmowę - mówił prowadzącemu Gliński, wstając z krzesła.

Minister kultury był pytany wyłącznie o jego osobistą decyzję, bo to on ma największą wiedzę o tym, dlaczego resort kultury zmienił wielkość dotacji dla Europejskiego Centrum Solidarności na rok 2019 z ponad siedmiu do czterech milionów złotych. Ta decyzja jest znana z oficjalnych dokumentów.

Interwencja premiera

Wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, jak tłumaczył, nie chciał poruszać tematów związanych z tragiczną śmiercią Pawła Adamowicza. Jednak w radiu został zapytany o budżet instytucji, który jest przedmiotem zainteresowania także obecnych władz miasta.

- Ja bym określiła tę sytuację, że jesteśmy w dialogu - oceniła pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Jestem po rozmowie z panem premierem Morawieckim. W przyszłym tygodniu jesteśmy zaproszeni, pan marszałek Struk (Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego - przyp. red.) i ja, na rozmowę z panem premierem Glińskim - dodała.

Potrzebna była więc interwencja szefa rządu, bo wcześniejsze apele do ministra, w tym apele działaczy antykomunistycznej opozycji, pozostawały bez odpowiedzi. - To obcięcie dotacji do poziomu sprzed lat, kiedy nie było budynku, to jest zamordowanie ECS - ocenił Jacek Taylor, działacz opozycji w PRL-u i członek rady Europejskiego Centrum Solidarności.

- To jest też kwestia naszego prestiżu na świecie. Jeśli my nie potrafimy w rocznicę być razem i powiedzieć światu, że może się dzisiaj różnimy, ale razem tę wolność zdobyliśmy, to nie mamy żadnego autorytetu na świecie - skomentował Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

Ważne rocznice

Członkowie rady ECS od miesięcy planują to, co w związku ze świętem wolności - 30. rocznicą wyborów z 1989 - chcą zorganizować w Gdańsku.

- To jest ostatnia instytucja, w której wszyscy się możemy spotkać, instytucja, która zaprosi i Jarosława Kaczyńskiego, i Lecha Wałęsę, i Władysława Frasyniuka, i tam możemy rozmawiać o współczesnej historii i o "Solidarności" - stwierdził Władysław Frasyniuk, też działacz opozycji w PRL-u i też członek rady Europejskiego Centrum Solidarności.

Od lat to ministerstwo kultury przekazywało na działalność ECS najwięcej środków. Od czasu otwarcia centrum, czyli od 2014 roku, dotacja podmiotowa wynosiła ponad 7 milionów złotych. Planowana na 2019 rok dotacja została zmniejszona do 4 milionów złotych.

"Po trzech latach nie jesteśmy w stanie tolerować łamania statutu ECS. Bo przecież ten statut nie przewiduje, żeby jednostronnie angażować instytucję w ostry spór polityczny" - tak jeszcze w listopadzie zmianę decyzji uzasadniał minister Gliński w wywiadzie z "Dziennikiem Gazetą Prawną"

Ministerstwo zapowiada, że uroczyste obchody będą dotyczyły zarówno 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów - które odbyły się 4 czerwca - jak i 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski - która rozpoczęła się 2 czerwca.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS