Śledztwo i masowe kontrole. "Zapytania Finlandii mogą się dla nas źle skończyć"

29.01.2019 | Śledztwo i masowe kontrole. "Zapytania Finlandii mogą się dla nas źle skończyć"
29.01.2019 | Śledztwo i masowe kontrole. "Zapytania Finlandii mogą się dla nas źle skończyć"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
29.01.2019 | Śledztwo i masowe kontrole. "Zapytania Finlandii mogą się dla nas źle skończyć"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Finlandia jako pierwsza pyta o podejrzane polskie mięso. I nie jest jedyna. O chorych krowach przerabianych na mięso piszą Brytyjczycy i Czesi. Pytają o to Niemcy. Dziennikarz "Superwizjera" TVN zatrudnił się w ubojni i pokazał produkcję mięsa z chorych i padłych zwierząt. I padł strach na największych odbiorców polskiej wołowiny.

Chore krowy trafiają do rzeźni i na nasze stoły - takie są wnioski z głośnego materiału "Superwizjera". Trafiają też za granicę? Kupcy polskiej wołowiny zadają pytania.

- Zamiast spać spokojnie, zrobiłam objazd wokół rzeźni, postałam tam - opowiada poruszona reportażem "Superwizjera" dr n. wet. Wioletta Chałas-Stercuła, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gostyniu.

Po emisji programu od razu zrobiła kontrolę w jednej z rzeźni. Nic nie znalazła ani w nocy, ani potem - już podczas normalnej kontroli, za dnia. Doktor Wioletta Chałas kontrolę w ubojni pod Poznaniem zaliczyła pozytywnie. Podobne kontrole ruszyły w całym kraju.

Zobacz reportaż "Superwizjera" o mięsie chorych krów >

- To jest wszystko barbarzyństwo i nie powinno mieć miejsca - mówi lek. wet. Grzegorz Kawiecki, zastępca małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

- Ten proceder to jest... to jest kryminał - ocenia z kolei Piotr Zdralewicz z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku.

Kontrole po reportażu "Superwizjera"

Powiatowi lekarze weterynarii sprawdzą ubojnie bydła, ale nie tylko. - Również zwrócimy uwagę na tak zwanych pośredników - precyzuje dr n. wet. Maciej Prost, zachodniopomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Oraz na to, w jaki sposób pośrednicy szukają do skupu chorych zwierząt, zwanych "leżakami".

- Powiatowi lekarze weterynarii śledzą lokalne portale internetowe, w których mogłyby się ewentualnie pojawić takie ogłoszenia - tłumaczy Piotr Zdralewicz z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku.

Prześledzone zostaną również poczynania samych weterynarzy. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie tego, jak nagrana ubojnia mogła narażać życie konsumentów, dostawcy krzywdzić zwierzęta, a lekarz - fałszować dokumentację. Prokuratorzy sprawdzą dzienniki przed- i poubojowe, a także decyzje wydane po wnioskach o pozwolenia na ubój zwierząt.

Producenci mięsa już liczą straty?

Sprawa dotyczy nie tylko weterynarzy i prokuratorów, ale i producentów mięsa.

- Służby weterynaryjne Finlandii podjęły już takie zapytania, które mogą się dla nas źle skończyć - mówi Jerzy Rey, przewodniczący rady Związku Polskie Mięso.

Fińscy urzędnicy pytają, czy trafiła do nich podejrzana wołowina. Bo Polska jest drugim największym dostawcą mięsa na rynek fiński. Ale nie tylko tam. Polacy jedzą rocznie znacznie mniej wołowiny niż średnia unijna. Dlatego osiemdziesiąt procent polskiej wołowiny jedzie za granicę. To pieniądze - teraz zagrożone. Bo o polskiej aferze piszą też media w Niemczech i Wielkiej Brytanii - czyli największych odbiorców polskiej wołowiny.

- Niektórzy się wstrzymują z podpisaniem kontraktów. Został wstrzymany transport na teren Wielkiej Brytanii po artykule w "Guardianie" - mówi Jerzy Rey, przewodniczący rady Związku Polskie Mięso. Tylko wołowina, i tylko do Wielkiej Brytanii w ubiegłym roku przyniosła polskim producentom ponad miliard złotych zysku.

Warto przeczytać: Chore krowy trafiają do rzeźni i na nasze stoły. "Ludzie nie świnie, zjedzą wszystko"

"Celowe zadawanie cierpienia ze szczególnym okrucieństwem" - reakcje po reportażu

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: "Superwizjer" TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS