"Jest najgroźniejszym przeciwnikiem Putina". Aleksiej Nawalny walczy o życie w szpitalu


Samolot ląduje awaryjnie, a pasażer prosto z pokładu trafia na oddział intensywnej terapii. Lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny walczy o życie w szpitalu. Polityk jest w stanie krytycznym. Lekarze nie wykluczają, a współpracownicy są pewni: to była próba otrucia.

Jeden z liderów opozycji antykremlowskiej w Rosji, Aleksiej Nawalny prosto z samolotu został zabrany do szpitala w Omsku. Lekarze walczą o jego życie.

- Stan pacjenta określamy jako ciężki, ale stabilny. Jest podłączony do respiratora. Mamy kilka diagnoz, które są obecnie badane - przekazał Anatolij Kaliniczenko ze szpitala w Omsku.

Dokładna przyczyna stanu Nawalnego nie jest znana. Jednak jego najbliżsi współpracownicy podejrzewają próbę otrucia.

"Przypuszczamy, że Aleksiej został zatruty czymś domieszanym do herbaty. Tylko ją pił od rana. Lekarze mówią, że toksyny szybciej się przedostały poprzez gorący płyn" - napisała w mediach społecznościowych rzeczniczka polityka Kira Jarmysz.

Samolot lądował awaryjnie

W czwartek rano Nawalny wracał do Moskwy z Tomska na Syberii, gdzie mobilizował przeciwników Kremla przed wrześniowymi wyborami regionalnymi. Podczas lotu poczuł się bardzo źle, pocił się i potem stracił przytomność. W związku z nagłym pogorszeniem się stanu zdrowia mężczyzny samolot musiał awaryjnie wylądować na najbliższym lotnisku.

Agencja Interfax donosi, że lekarze postawili diagnozę "ostrego zatrucia nieznanym halucynogenem".

To właśnie w stronę Kremla kierowane są podejrzenia opozycji. Nawalny jak nikt w dzisiejszej Rosji potrafi mobilizować tłumy, za co był wielokrotnie zatrzymywany i skazywany.

- To bardzo jasny sygnał od Putina, że to państwo jest bezwzględne - uważa Adam Balcer z Kolegium Europy Wschodniej.

"Jest najgroźniejszym przeciwnikiem Putina"

Aleksiej Nawalny ostatnio mocno angażował się po stronie białoruskiej opozycji. Relacjonował protesty i zachęcał do walki o wolność i demokrację. Głośno mówiło się, że wiatr zmian w końcu może dotrzeć i do Rosji.

- Jest człowiekiem, który w tej chwili jest najgroźniejszym przeciwnikiem Putina, bo on jest politykiem niegabinetowym, to jest prawdziwy trybun ludowy - zwraca uwagę Michał Broniatowski z Politico Europe.

Rosyjskie służby specjalne uważnie obserwują protesty na Białorusi, bo wizja ich powtórzenia w Rosji jest dla Władimira Putina niezwykle groźna.

To, co się stało z Nawalnym, przypomina scenariusz, który znamy w Rosji od lat. Gdy tylko pojawia się silny, charyzmatyczny przywódca opozycyjny, Kreml stara się go zneutralizować na wszelkie sposoby. Opozycjoniści trafiają na wiele lat do więzień, są szantażowani, a jeśli to nie pomaga - nieznani sprawcy sięgają po truciznę i zabijają.

Aleksandr Litwinienko, były pułkownik KGB, ostro krytykował Władimira Putina. Polityk wyjechał na Zachód, ale został otruty izotopem polonu. Podobny los spotkał innego byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala - został on otruty nowiczokiem.

Z kolei Boris Niemcow, jeden z najważniejszych polityków opozycji został zastrzelony w centrum Moskwy. To tylko trzy z wielu podobnych przykładów.

Szpitalnej sali, w której przebywa Aleksiej Nawalny, pilnują agenci Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Autor: Cezary Grochot / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS