Zaniepokojenie i oczekiwanie przed feriami. "Modlimy się tylko, żeby nie doszło do lockdownu"

11.10.2020 | Zaniepokojenie i oczekiwanie przed feriami. "Modlimy się tylko, żeby nie doszło do lockdownu"
11.10.2020 | Zaniepokojenie i oczekiwanie przed feriami. "Modlimy się tylko, żeby nie doszło do lockdownu"
Renata Kijowska | Fakty TVN
11.10.2020 | Zaniepokojenie i oczekiwanie przed feriami. "Modlimy się tylko, żeby nie doszło do lockdownu"Renata Kijowska | Fakty TVN

Czy narty w tym sezonie to żart, czy możliwy scenariusz? Czy wyjazd w góry będzie bezpieczny? Czy bezpieczne będzie wejście na narciarski wyciąg, albo do kolejki gondolowej? Co prawda ferie zaczynają się za trzy miesiące, ale już teraz warto zapytać o to, jak mogą wyglądać.

Choć najbliższa przyszłość turystyki wygląda dość mgliście, warto zadać pytanie, czy w pandemii możemy planować zimowe wyjazdy? Czy sezon dla turystów i tych co z nich żyją może być udany?

- W zeszłym roku o tej porze święta, sylwester, ferie... to było już zajęte - mówi Marcin Byrtek, właściciel "Willi Księżówka" w Wiśle.

- U mnie na święta to już prawie jest pełno. Na sylwestra też się pomału grafik zapełnia - opowiada Elżbieta Porębska, właścicielka pensjonatu "Moje Tatry" w Białym Dunajcu.

- Jestem przygotowany na turystów. Oczywiście potrzebuję tylko minusowej temperatury i zaczynam śnieżyć - zapewnia Tomasz Stanek z pensjonatu "PrzyStanek Bavaria" w Karpaczu.

Patrząc na to, co dzieje się na górskich szlakach i wspominając wakacje, można się spodziewać, że Polacy zimowy wypoczynek w czasie pandemii planować będą w kraju.

- Mimo wszystko chcemy odpoczywać blisko domu. Zawsze wtedy czujemy się bezpiecznie, możemy szybko wrócić do naszego domu - tłumaczy Grzegorz Cendrowski z Polskiej Organizacji Turystycznej.

- Sezon letni był dla polskiej turystyki można powiedzieć bardzo dobry, ale oczywiście na przykład hotele, tak zwane "miejskie", hotele "eventowe", hotele naprawdę wysokiej klasy świeciły pustkami i świecą dalej niestety pustkami - wskazuje Marek Kamieński, ekspert do spraw sportu i turystyki z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych.

Strach przed lockdownem

Właściciele pensjonatów i stacji narciarskich robią swoje. Przygotowują sprzęt i COVID-owe zabezpieczenia.

- Jeżeli chodzi o kolejkę czteroosobową, to będą mogły jechać na niej cztery osoby. Natomiast będą miały obowiązek zasłaniania ust i nosa. To samo, jeżeli chodzi o wyciągi orczykowe - tłumaczy Klementyna Gąsienica-Byrcyn ze Szkoły Narciarskiej "HSki" w Zakopanem.

- Modlimy się tylko, żeby nie doszło do lockdownu, bo jeżeli dojdzie do lockdownu, zostanie wszystko pozamykane, to wtedy my wszyscy padniemy, a jak my padniemy, to Polska też się rozleci - mówi Tomasz Stanek.

Pocieszające, że zimowe sporty i tak wymuszają dystans czy zakrywanie twarzy. Narciarz w kominiarce nie tylko mniej zmarznie. - Kask, przede wszystkim kominy bądź bufki, którymi można bardzo szybko zakryć usta. Rękawiczki, w ogóle całe okrycie. To również powoduje, że to ryzyko transmisji po prostu będzie małe - wyjaśnia Klementyna Gąsienica-Byrcyn.

Na nartach, zwłaszcza biegówkach, dystans jest oczywisty. Piesze wędrówki też mogą wyjść na zdrowie.

- Są piękne, duże, otwarte przestrzenie. Bardzo często u nas wieje silny wiatr, stąd jest częsta w związku z tym wymiana mas powietrza. To są rzeczy, na które turyści coraz więcej zwracają uwagę - wskazuje Aneta Kubiela z referatu promocji miasta Urzędu Miejskiego w Szklarskiej Porębie.

Ferie nad morzem to może być tegoroczne odkrycie. Ratunkiem dla turystycznych miast są weekendy.

- Zachęcamy właśnie do tego, co robią turyści zagraniczni, do "city breaków", żeby wyjeżdżać na weekendy, żeby zwiedzać. Jeśli my nie pomożemy, rzeczywiście w wielu innych miastach może być ciężko - apeluje Grzegorz Cendrowski.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prokuratura nadzorowana przez Zbigniewa Ziobrę umorzyła śledztwo - nie chciała zbadać gigantycznych zarobków w Orlenie, także Daniela Obajtka. Chodzi o ponad osiem milionów złotych wydane z pominięciem tak zwanej ustawy kominowej. Teraz jednak prokuratura wraca do sprawy i zainteresowała się też Jackiem Sasinem, który nadzorował Orlen.

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by cesarek było średnio 15 procent. W Polsce jest to 50 procent. Dlaczego tak się dzieje? Lekarze wskazują, że kobiety nie chcą cierpieć w trakcie porodu, bo wciąż jest problem ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w 2023 roku zaledwie 17 procent porodów naturalnych było w Polsce znieczulanych.

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Źródło:
Fakty TVN

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że wskaźnik skrajnego ubóstwa w Polsce wzrósł o 2 punkty procentowe, osiągając poziom 6,6 procent. Tak źle nie było od 2015 roku, czyli przed wprowadzeniem świadczenia 500 plus, kiedy wskaźnik ten wynosił 6,5 procent. Eksperci obarczają winą poprzedni rząd, wskazując, że zaniedbał politykę społeczną.

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Piotr W., czyli generalny wykonawca ośrodka, który budowała Fundacja Profeto, opowiedział nam o ustawionym konkursie z Funduszu Sprawiedliwości - relacjonowała w "Faktach po Faktach" Maria Pankowska z OKO.press, dodając, że wcześniej można było to podejrzewać. Według Sebastiana Klauzińskiego z nowych ustaleń wyłania się obraz Funduszu, który służył "do tego, żeby wspierać swoich". - A chyba taką perłą w koronie tego była właśnie Fundacja Profeto - podkreślił.

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

Źródło:
TVN24

- Rozumiem, że jest przestrzeń do zadośćuczynienia na gruncie etycznym, moralnym i politycznym - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, pytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Jak dodał, "podejście PiS i Jarosława Kaczyńskiego gwarantowało, że niczego się nie załatwi".

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

Źródło:
TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Huragan Beryl przetacza się nad Karaibami i niszczy wszystko na swojej drodze. Wiatr wieje z prędkością nawet 290 kilometrów na godzinę i niemal wymyka się skali. Meteorolodzy już kwalifikują go jako huragan piątej kategorii, choć wcześniej prognozowano, że będzie to tylko burza tropikalna.

Rozwinął się najszybciej w historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Rozwinął się najszybciej w historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS