W Polsce wczesne wykrycie alzheimera jest rzadkością. "Od wielu lat zabiegamy o strategię narodową"

19.07.2022 | W Polsce wczesne wykrycie Alzheimera jest rzadkością. "Od wielu lat zabiegamy o strategię narodową"
19.07.2022 | W Polsce wczesne wykrycie Alzheimera jest rzadkością. "Od wielu lat zabiegamy o strategię narodową"
Marek Nowicki | Fakty TVN
19.07.2022 | W Polsce wczesne wykrycie Alzheimera jest rzadkością. "Od wielu lat zabiegamy o strategię narodową"Marek Nowicki | Fakty TVN

Rokowania w leczeniu choroby Alzheimera byłyby dużo lepsze, gdybyśmy ją wcześniej wykrywali. Oznaki są, ale często je lekceważymy. Bo pacjent jest rzekomo za młody. Bywa, że choroba zaczyna się dużo wcześniej niż u schyłku życia i od razu powinna być leczona.

Bożena Kurantowicz ma 60 lat i przebywa w ośrodku leczenia choroby Alzheimera w Ścinawie na Dolnym Śląsku. Jest tam od niedawna, ale trafiła w odpowiednim momencie.

Ponieważ pani Bożena z zawodu jest pielęgniarką, sama zdiagnozowała u siebie niepokojące objawy. Dzięki temu szybciej uzyskała pomoc.

Takie przepadki - uzyskania szybkiej pomocy - to jednak w Polsce rzadkość. Przede wszystkim dlatego, że tylko 20 procent osób z objawami choroby Alzheimera ma postawioną odpowiednio wcześnie właściwą diagnozę.

- Lekarze (u pacjentów - przyp. red.) w młodszym wieku często nie dowierzają diagnozie uważając, że choroba Alzheimera jest chorobą wieku podeszłego, czyli powyżej tych umownych 65 lat - wyjaśnia Zygmunt Wierzyński, prezes Alzheimer Polska.

Zachować czujność

U co dziesiątego pacjenta z chorobą Alzheimera pierwsze objawy występują przed 65. rokiem życia - tak jak u pani Bożeny. Czasami jeszcze wcześniej. Szybkie rozpoznanie jest ważne, bo choroby Alzheimera nie potrafimy jeszcze leczyć, ale możemy opóźniać jej rozwój. - Jeżeli zaczniemy tę diagnostykę, czy zaczniemy się interesować problemem, w momencie, kiedy pacjent już jest głęboko chory, to tak naprawdę nie możemy już nic zrobić, możemy się tylko nim dobrze opiekować - mówi Izabela Winkiel, neurolożka i dyrektorka do spraw medycznych Ośrodka Alzheimerowskiego w Ścinawie.

Pacjent szybko zdiagnozowany ma szansę jeszcze przez lata w miarę normalnie funkcjonować. - W naszym kraju niestety nie istnieje taki system wykrywania, czy w ogóle prowadzenia opieki nad chorymi z chorobą Alzheimera. Od wielu lat Polskie Towarzystwo Neurologiczne zabiega o to, żeby wprowadzić strategię narodową - mówi profesor Krzysztof Rejdak, neurolog i prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Liczba chorych rośnie. W ciągu ostatnich 20 lat podwoiła się. W ciągu następnych 20 ponownie się podwoi. Co więc robić? Specjaliści radzą członkom rodzin zachować czujność wobec starszych bliskich, u których nagle zaczyna się zmieniać zachowanie - i dotyczy to nie tylko kłopotów z pamięcią.

- Zawsze powinno nas zaniepokoić coś, co dzieje się z naszym językiem, z mową, kiedy my, nasi bliscy albo pacjent zaczyna używać słów w nieodpowiedniej formie gramatycznej. Kiedy nie używa czasowników, przymiotników, a mówi tylko rzeczownikami - tłumaczy Agnieszka Żelwetro, neuropsycholożka z Ośrodka Alzheimerowskiego w Ścinawie.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: ALZEHIMER EUROPE

Pozostałe wiadomości

Impreza na plebanii w Drobinie bardzo źle się skończyła. Zmarł 29-letni mężczyzna, a sekcja zwłok nie odpowiedziała na pytanie, dlaczego tak się stało. Według nieoficjalnych informacji w pokoju, w którym znaleziono ciało, znajdowała się duża ilość środków na potencję.

Zagadkowa śmierć na plebanii w Drobinie. Nieoficjalnie: znaleziono dużą ilość środków na potencję

Zagadkowa śmierć na plebanii w Drobinie. Nieoficjalnie: znaleziono dużą ilość środków na potencję

Źródło:
Fakty TVN

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, podczas lektury którego ciarki przechodzą po plecach. Dzieci przywiązywane pasami do łóżek to wcale nie najgorsza jego część. 

Psychiatria dziecięca w Polsce to gdzieniegdzie "XIX wiek". Dzieci leżą przywiązane pasami

Psychiatria dziecięca w Polsce to gdzieniegdzie "XIX wiek". Dzieci leżą przywiązane pasami

Źródło:
Fakty TVN

Bezczelna kradzież, od której panu Romanowi pęka serce. Złodzieje ukradli z pasieki 24 ule, w środku było około półtora miliona pszczół. Policja jest pewna, że to nie była przypadkowa kradzież.

Złodzieje ukradli 24 ule, w których było około 1,5 miliona pszczół

Złodzieje ukradli 24 ule, w których było około 1,5 miliona pszczół

Źródło:
Fakty TVN

Komisja Wenecka przyjedzie w środę do Polski. Do piątku jej członkowie będą rozmawiać w Warszawie z przedstawicielami władz, organizacji pozarządowych i prawniczych o projekcie ustawy o rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. W najbliższych tygodniach Komisja wyda też opinię na temat rozwiązania problemu tak zwanych neo-sędziów - ustalił Michał Tracz, reporter "Faktów" TVN.

"Fakty" TVN: Komisja Wenecka jedzie do Polski. Ma dwa zadania

"Fakty" TVN: Komisja Wenecka jedzie do Polski. Ma dwa zadania

Źródło:
"Fakty" TVN

- Takie sytuacje się zdarzają - mówią doświadczeni wojskowi. Ta zdarzyła się 9 września podczas szkolenia - 12 wojskowych spadochroniarzy zostało zniesionych przez silny wiatr. Mieli lądować na Pustyni Błędowskiej. Zniosło ich nad pobliską miejscowość Chechło. Spadochron jednego z żołnierzy zawisł na linii energetycznej. Inny wylądował na dachu budynku.

"Wiatr zmienił kierunek i dlatego żołnierze zostali zniesieni, co nie jest dziwne"

"Wiatr zmienił kierunek i dlatego żołnierze zostali zniesieni, co nie jest dziwne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie milkną pytania po sobotniej katastrofie budowlanej w Łodzi. Wraz ze ścianą i stropami kamienicy w gruzach legły plany oraz spokój mieszkańców. Prace tymczasowo wstrzymano, ale ich zakończenie nie wchodzi w grę i tunel kolejowy będzie drążony. Kwestią kluczową staje się nie tylko zapewnienie lokali zastępczych dla poszkodowanych, ale zapewnienie bezpieczeństwa całej inwestycji.

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Obrona granicy jest najważniejsza. Ale to jest ciągle pytanie, czy ta obrona nie może oznaczać współpracy z organizacjami, które potrafią humanitarnie podejść do uchodźcy i potrafią również wspomóc działania służb - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Maciej Żywno, wicemarszałek Senatu (Polska 2050-Trzecia Droga). Dodał, że chciałby, aby została dotrzymana obietnica dotycząca wpuszczenia na granicę polsko-białoruską organizacji humanitarnych, które zajmują się niesieniem pomocy potrzebującym.

Wicemarszałek Senatu o granicy: chciałbym, żeby była dotrzymana obietnica

Wicemarszałek Senatu o granicy: chciałbym, żeby była dotrzymana obietnica

Źródło:
TVN24

- Oderwijmy się od tej kontrasygnaty. Czy ona by była udzielona, czy by ją cofnięto, jedno jest pewne: to, co pan prezydent chciał zrobić w Sądzie Najwyższym, to znaczy powołać jakiegoś swojego komisarza do przeprowadzania wyborów prezesa, było nieskuteczne - komentował w "Faktach po Faktach" sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego profesor Włodzimierz Wróbel.

Co z kontrasygnatą premiera? "Żyjemy w państwie schizofrenii"

Co z kontrasygnatą premiera? "Żyjemy w państwie schizofrenii"

Źródło:
TVN24

Europa, Afryka i Bliski Wschód stoją w obliczu kolejnego kryzysu migracyjnego, i to na skalę dotąd niespotykaną. Jego źródłem może być pogrążony w konflikcie Sudan. Dwa miliony uchodźców z Sudanu na razie znalazły schronienie w krajach ościennych, ale ta liczba może radykalnie wzrosnąć i spowodować nową, potężną falę migracyjną.

Sudan u progu katastrofy humanitarnej. Miliony ludzi już uciekło do sąsiednich krajów

Sudan u progu katastrofy humanitarnej. Miliony ludzi już uciekło do sąsiednich krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Za oceanem trwa odliczanie do debaty między Donaldem Trumpem a Kamalą Harris. Debata rozpocznie się we wtorek o 21 czasu lokalnego, czyli o 3 w nocy w środę w Polsce. Pokaże ją stacja ABC. Sztaby obojga kandydatów już kilka tygodni wcześniej uzgodniły zasady. Będą podobne do tych, które obowiązywały w czasie czerwcowego starcia Donalda Trumpa z Joe Bidenem. Ameryka niecierpliwie czeka na to starcie, bo wrażenie, jakie zrobi Kamala Harris, może mieć znaczący wpływ na końcowy wynik walki o Biały Dom.

Debata Trump-Harris już we wtorek. Wiceprezydent USA przygotowuje się od kilku dni, a były prezydent - w ogóle

Debata Trump-Harris już we wtorek. Wiceprezydent USA przygotowuje się od kilku dni, a były prezydent - w ogóle

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS