Koronawirus znów w natarciu, ale rząd nie planuje obostrzeń. "Zlikwidowano COVID-19 w NFZ"

Koronawirus znów w natarciu, ale rząd nie planuje obostrzeń. "Zlikwidowano COVID-19 w NFZ"
Koronawirus znów w natarciu, ale rząd nie planuje obostrzeń. "Zlikwidowano COVID-19 w NFZ"
Fakty TVN
Koronawirus znów w natarciu, ale rząd nie planuje obostrzeń. "Zlikwidowano COVID-19 w NFZ"Fakty TVN

Sytuacja alertowa - tak minister zdrowia Adam Niedzielski mówi o obecnej sytuacji epidemicznej COVID-19 w Polsce. Przyznaje, że liczba zakażonych koronawirusem szybko rośnie. Jednak o restrykcjach rząd na razie nie myśli. Obecnie dominujący wariant koronawirusa jest bardziej zakaźny, ale wywołuje łagodniejszą chorobę niż poprzednie.

Od dwóch tygodni rząd obserwuje wyraźny wzrost liczby zakażeń. Wskaźnik R - określający skalę reprodukcji koronawirusa - wynosi 1,5 i jest jednym z najwyższych od początku epidemii COVID-19 w Polsce. - Sytuacja może być określona jako alertowa - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

- 1 kwietnia odkreślono w Polsce grubą kreską pandemię, nawet zlikwidowano taki produkt rozliczeniowy jak COVID-19 w NFZ. Nie ma już choroby COVID-19 w naszym kraju, tylko jest infekcja wirusowa i według takiej skali jest rozliczana - zwraca uwagę dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, specjalistka w dziedzinie chorób zakaźnych

Koronawirus w Polsce jest cały czas - o czym świadczą między innymi wyniki badań naukowców z Poznania. Od ponad dwóch lat badają obecność SARS-CoV-2 w miejskich ściekach. Ostrzegają, że jego stężenie jest zdecydowanie wyższe niż rok temu.

- W miesiącach letnich SARS-CoV-2 w zeszłym roku praktycznie nie było - mówi dr Paweł Zmora z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.

Obecnie dominujący wariant koronawirusa jest bardziej zakaźny, ale wywołuje łagodniejszą chorobę niż poprzednie. Mimo to lekarze i wirusolodzy obawiają się kolejnej fali. Nie mają pełnego obrazu sytuacji, bo rząd zrezygnował z powszechnego testowania w kierunku zakażenia koronawirusem.

- Działamy na podstawie tego, czy nam się zapełnią oddziały intensywnej terapii. To jest działanie reaktywne, które siłą rzeczy, jakby ktoś nie próbował, to będzie spóźnione - podkreśla prof. dr hab. Krzysztof Pyrć, wirusolog.

Wrócą obostrzenia?

Skutki poprzedniego przeładowania wciąż odczuwają szpitale leczące pacjentów z innymi chorobami niż COVID-19. Z powodu pandemii diagnostykę zaczęli późno.

- To jest problem dla całego systemu ochrony zdrowia: walka z deficytem zdrowotnym zaciągniętym przez ponad dwa lata trwania okresu pandemicznego - podkreśla Kamil Barczyk, dyrektor Szpitala Powiatowego w Bolesławcu.

Dodatkowe narzędzia walki z epidemią rząd planuje wprowadzić dopiero, gdy liczba zakażonych w szpitalach przekroczy pięć tysięcy. Obecnie jest ich kilkuset.

- Ja bym poważnie rozważył przeproszenie się z maseczkami nie tylko w szpitalach i aptekach - uważa prof. dr hab. Marcin Czech, specjalista w zakresie epidemiologii, prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego.

Obowiązek noszenia maseczek cały czas obowiązuje w aptekach i podmiotach leczniczych. We Włoszech, gdzie zakażonych jest ponad milion dwieście tysięcy osób, trzeba je nosić także w środkach transportu publicznego. Na Cyprze zasłaniać nos i usta trzeba już we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych.

Z kolei w Polsce minister zdrowia rekomenduje, by w tłumie - szczególnie narażeni, a zatem osoby starsze i z obniżoną odpornością - zakładali maseczki dobrowolnie. - Na razie nie myślimy o żadnych restrykcjach - informuje Adam Niedzielski.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS