Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN
Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia
Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Nowa kategoria śmieci od pierwszego styczniaMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

To nasza wspólna produkcja, dlatego im więcej uda się odzyskać do powtórnego użytku tym większy będzie nasz osobisty wkład w ratowanie siebie nawzajem przed klimatyczną zagładą. - Odzież, która będzie dobra, będzie się nadawała do użytku, będzie można ją spożytkować, będzie trafiać do osób w potrzebie. Głównie mówimy tu o osobach w kryzysie bezdomności. Natomiast tekstylia, czyli np. koce, ręczniki do schroniska dla zwierząt - wskazuje Monika Pawlak z Urzędu Miasta Łódź.

Od 1 stycznia będziemy musieli do tej wspólnej pracy nad odzyskiwaniem tekstyliów się włączyć.

- Te odpady od 1 stycznia nadal tak jak do tej pory będą w Poznaniu odbierane w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych nazywanych w Poznaniu "gratowiskami" - przekazuje Krzysztof Czechowski z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznań.

CZYTAJ TAKŻE: Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy W Łodzi, oprócz PSZOK-ów, segregację mają ułatwiać specjalne pojemniki rozstawione na osiedlach, a w Częstochowie gotowe do dystrybucji są już odpowiednio oznakowane worki. W Gdyni mieszkańcy już segregują i dodatkowo kogoś lub coś ratują - tam pilotażowo segregują tekstylia już od dwóch lat.

- Z czego 90 procent zostało sklasyfikowanych jako odzież pierwszej klasy, czyli takie, które nie wymagały żadnej renowacji, zostały od razu wprowadzone do drugiego obiegu - informuje Marta Jarosińska z Urzędu Miasta Gdyni.

Na wyprodukowanie jednej koszuli zużywamy 2700 litrów wody

Bo wszystkim tekstyliom - nawet bardzo zniszczonym - można dać drugie życie pod warunkiem, że niepotrzebne rzeczy nie są oblepione wszystkim tym, co w śmieciach zmieszanych jest.

- Po to są takie maszyny w laboratoriach, ale też i w przemyśle, żeby móc odzyskać i mieć surowiec do dalszej pracy, nad czym dzisiaj wszyscy pracujemy - wyjaśnia Michał Puchalski z Instytutu Włókiennictwa Politechniki Łódzkiej.

Sklepy wyrzucają na śmietnik miliony ton dobrej żywności. Resort rolnictwa zapowiada zaostrzenie prawa
Sklepy wyrzucają na śmietnik miliony ton dobrej żywności. Resort rolnictwa zapowiada zaostrzenie prawaMagda Łucyan/Fakty TVN

Jest o co walczyć. Statystycznie każdy Europejczyk kupuje 26 kilogramów odzieży rocznie i niemal połowę w tym samym czasie wyrzuca. Aż boli, gdy się pomyśli, że do wyprodukowania zwykłej koszulki trzeba zużyć 2700 litrów wody. - Przemysł odzieżowy generuje 20 procent światowego zanieczyszczenia wód, przemysłowego zanieczyszczenia wód, ale to też jest uwalnianie mikroplastiku do oceanów - zwraca uwagę Aleksandra Włodarczyk, ekspertka ds. zrównoważonej wody, autorka portalu "Świadomy Konsument Mody".

Musimy zmienić nawyki, bo inaczej utoniemy w ubraniach

Tylko co piąta koszulka, pantofel, czy sweter, poddawany jest segregacji. I tylko z jednego procenta odzyskanej odzieży produkuje się kolejne ubrania. Musimy zmienić nawyki, zanim w ciuchach utoniemy.

- Dlatego w Europie rozmawiamy teraz wszyscy o tak zwanej rozszerzonej odpowiedzialności producenta, a więc o takiej sytuacji, kiedy ten, kto produkuje ciuchy, jednocześnie będzie dbał o to, co się stanie z tym ciuchem, jak już nie będzie on do użycia - mówi Paweł Marciniak z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Ale do tego trzeba zrobić pierwszy krok.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS