Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN
Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia
Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Nowa kategoria śmieci od pierwszego styczniaMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

To nasza wspólna produkcja, dlatego im więcej uda się odzyskać do powtórnego użytku tym większy będzie nasz osobisty wkład w ratowanie siebie nawzajem przed klimatyczną zagładą. - Odzież, która będzie dobra, będzie się nadawała do użytku, będzie można ją spożytkować, będzie trafiać do osób w potrzebie. Głównie mówimy tu o osobach w kryzysie bezdomności. Natomiast tekstylia, czyli np. koce, ręczniki do schroniska dla zwierząt - wskazuje Monika Pawlak z Urzędu Miasta Łódź.

Od 1 stycznia będziemy musieli do tej wspólnej pracy nad odzyskiwaniem tekstyliów się włączyć.

- Te odpady od 1 stycznia nadal tak jak do tej pory będą w Poznaniu odbierane w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych nazywanych w Poznaniu "gratowiskami" - przekazuje Krzysztof Czechowski z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznań.

CZYTAJ TAKŻE: Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy W Łodzi, oprócz PSZOK-ów, segregację mają ułatwiać specjalne pojemniki rozstawione na osiedlach, a w Częstochowie gotowe do dystrybucji są już odpowiednio oznakowane worki. W Gdyni mieszkańcy już segregują i dodatkowo kogoś lub coś ratują - tam pilotażowo segregują tekstylia już od dwóch lat.

- Z czego 90 procent zostało sklasyfikowanych jako odzież pierwszej klasy, czyli takie, które nie wymagały żadnej renowacji, zostały od razu wprowadzone do drugiego obiegu - informuje Marta Jarosińska z Urzędu Miasta Gdyni.

Na wyprodukowanie jednej koszuli zużywamy 2700 litrów wody

Bo wszystkim tekstyliom - nawet bardzo zniszczonym - można dać drugie życie pod warunkiem, że niepotrzebne rzeczy nie są oblepione wszystkim tym, co w śmieciach zmieszanych jest.

- Po to są takie maszyny w laboratoriach, ale też i w przemyśle, żeby móc odzyskać i mieć surowiec do dalszej pracy, nad czym dzisiaj wszyscy pracujemy - wyjaśnia Michał Puchalski z Instytutu Włókiennictwa Politechniki Łódzkiej.

Sklepy wyrzucają na śmietnik miliony ton dobrej żywności. Resort rolnictwa zapowiada zaostrzenie prawa
Sklepy wyrzucają na śmietnik miliony ton dobrej żywności. Resort rolnictwa zapowiada zaostrzenie prawaMagda Łucyan/Fakty TVN

Jest o co walczyć. Statystycznie każdy Europejczyk kupuje 26 kilogramów odzieży rocznie i niemal połowę w tym samym czasie wyrzuca. Aż boli, gdy się pomyśli, że do wyprodukowania zwykłej koszulki trzeba zużyć 2700 litrów wody. - Przemysł odzieżowy generuje 20 procent światowego zanieczyszczenia wód, przemysłowego zanieczyszczenia wód, ale to też jest uwalnianie mikroplastiku do oceanów - zwraca uwagę Aleksandra Włodarczyk, ekspertka ds. zrównoważonej wody, autorka portalu "Świadomy Konsument Mody".

Musimy zmienić nawyki, bo inaczej utoniemy w ubraniach

Tylko co piąta koszulka, pantofel, czy sweter, poddawany jest segregacji. I tylko z jednego procenta odzyskanej odzieży produkuje się kolejne ubrania. Musimy zmienić nawyki, zanim w ciuchach utoniemy.

- Dlatego w Europie rozmawiamy teraz wszyscy o tak zwanej rozszerzonej odpowiedzialności producenta, a więc o takiej sytuacji, kiedy ten, kto produkuje ciuchy, jednocześnie będzie dbał o to, co się stanie z tym ciuchem, jak już nie będzie on do użycia - mówi Paweł Marciniak z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Ale do tego trzeba zrobić pierwszy krok.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS