Endometrioza wyniszcza fizycznie i psychicznie co dziesiątą kobietę. Marzec jest miesiącem, a stolica Małopolski miejscem upowszechniania wiedzy o tej chorobie. W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie lekarze z Europy uczą się od najlepszych w tej dziedzinie.
Iga Włodkowska na właściwą diagnozę czekała piętnaście lat. - Kiedyś, jak szłam do lekarzy i mówiłam, że podejrzewam u siebie endometriozę, 98 procent nawet nie słyszało o tej nazwie - opowiada Iga Włodkowska.
W maju 2022 roku przeszła piątą operację. - Miałam jelita przyrośnięte do kości biodrowej - mówi pani Iga. Trudno jest nawet opisać ból, z jakim zmagają się kobiety chore na endometriozę. Dotyka ona jedną na dziesięć kobiet.
- Średni czas postawienia rozpoznania to jest 8-10 lat. Wynika to z tego, że objawy tej choroby są bardzo niespecyficzne - wyjaśnia doktor habilitowany Paweł Basta z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. - Ona się osadza na różnych narządach, skleja je, powoduje nacieki - tłumaczy Lucyna Jaworska-Wojtas, prezeska Fundacji "Pokonać Endometriozę".
Szkolenie na temat endometriozy
Pacjentki z endometriozą z nadzieją patrzą na takie inicjatywy jak ta w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Pod auspicjami Europejskiej Ligi Endometriozy odbyło się tam po raz pierwszy w Polsce praktyczne szkolenie na temat tej choroby. Wzięli w nim udział eksperci i 21 lekarzy z całej Europy. - Wykonaliśmy pięć operacji demonstracyjnych u pięciu pacjentek z zaawansowanymi postaciami tej choroby - mówi doktor habilitowany Paweł Basta.
- Operacje leczenia endometriozy są najtrudniejszymi operacjami w chirurgii ever. To jest Mount Everest umiejętności - przekonuje doktor Mikołaj Karmowski z Centrum Leczenia Endometriozy "Medicus Clinic".
Oprócz części praktycznej były też wykłady i dyskusja o nowoczesnych metodach diagnozowania oraz leczenia choroby. - Żeby tych ekspertów było coraz więcej. Bo jeżeli powstaną w Polsce centra leczenia endometriozy, to będziemy potrzebowali takich zespołów - mówi Lucyna Jaworska-Wojtas.
"Oczekuję, że zrobimy cały system"
Pacjentki potrzebują świadomych lekarzy, którzy nie przeoczą niepokojących objawów: silnego bólu, problemów z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego czy układu moczowego.
- Słyszałam, że przejdzie mi, jak dorosnę, przejdzie, gdy zajdę w ciążę, no i tak po prostu mam, taka jest moja uroda - opowiada Aleksandra Bielak z Fundacji "Pokonać Endometriozę".
Bez wątpienia krokiem milowym dla pacjentek i lekarzy był reportaż "Taka twoja uroda" autorstwa dziennikarek "Faktów" TVN. Pokazuje on dramatyczną sytuację kobiet chorujących na endometriozę, czekających latami na właściwą diagnozę. - Oczekuję, że zrobimy cały system, od diagnozy do leczenia - mówi Lucyna Jaworska-Wojtas.
To ma właśnie wypracować powołany niedawno przez ministra zdrowia zespół do spraw endometriozy.
Autor: Adrianna Otręba / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn24