Wyjątkowa operacja w bydgoskim szpitalu. Kacprowi pomaga międzynarodowy zespół ekspertów

06.03.2023 | Wyjątkowa operacja w bydgoskim szpitalu. Kacprowi pomaga międzynarodowy zespół ekspertów
06.03.2023 | Wyjątkowa operacja w bydgoskim szpitalu. Kacprowi pomaga międzynarodowy zespół ekspertów
Marek Nowicki | Fakty TVN
06.03 | Wyjątkowa operacja w bydgoskim szpitalu. Kacprowi pomaga międzynarodowy zespół ekspertówMarek Nowicki | Fakty TVN

Kilkanaście godzin ma trwać skomplikowana operacja usunięcia guza czaszki u ośmioletniego chłopca. Przeprowadza ją od poniedziałkowego poranka w szpitalu dziecięcym w Bydgoszczy międzynarodowy zespół lekarzy. Małemu pacjentowi trzeba usunąć guza i zrekonstruować nerwy.

Rodzice widzieli już dawno, że coś jest nie tak. Kacper krzywo się uśmiechał jak miał trzy latka. Jak miał cztery, to dopiero zaczął mówić. - Czekaliśmy długo na neurologa, później czekaliśmy, żeby nam rezonans zrobili - opowiada Anna Cygan, mama Kacpra.

Tak naprawdę nikt nie wiedział, co chłopcu jest, a lata mijały. Zdesperowana matka szukała ratunku przez Facebooka i na prywatnych wizytach lekarskich. Wreszcie trafili do Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy. To był strzał w dziesiątkę. 8,5-letniemu Kacprowi lekarze wreszcie udzielili pomocy. - To są niezwykle rzadkie zabiegi. W ciągu 35 lat mojej pracy zawodowej zabieg o takiej rozległości, nerwiak nerwu twarzowego, zdarzył mi się tylko raz - mówi profesor Józef Mierzwiński, ordynator Oddziału Otolaryngologii, Audiologii i Foniatrii Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy.

Kacper ma od lat rozwijającego się nerwiaka, czyli guza na nerwie twarzowym. Guz był gigantyczny - dochodził prawie do ucha wewnętrznego. - Wyjątkowe jest po prostu położenie tego guza. Najtrudniejszy etap to jest tak go usunąć, aby nie uszkodzić narządu słuchu, bo dziecko bardzo dobrze słyszy - wyjaśnia doktor Dariusz Paczkowski, ordynator Oddziału Neurochirurgii Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy.

Skomplikowana operacja

Przy operacji najważniejsze jest, żeby nie uszkodzić narządu słuchu. Trzeba to zrobić niezwykle delikatnie, dlatego przed usunięciem nerwiaka konieczne jest wyjęcie Kacprowi wszystkich kosteczek słuchowych. - Rozłączymy kosteczki, wejdziemy od dołu, od ucha, do jamy czaszki i dalej już nie jesteśmy w stanie, bo musielibyśmy zniszczyć słuch, żeby go wyjąć. Zrobimy kraniotomię, podniesiemy płaty skroniowe i od góry neurochirurg pomoże nam usunąć guz, który penetruje do jamy czaszki - opisywał przed operacją profesor Józef Mierzwiński.

Kacpra operuje wspólnie kilku lekarzy różnych specjalizacji, między innymi jeden z najwybitniejszych na świecie chirurgów podstawy czaszki profesor Andrew Fishman ze Stanów Zjednoczonych. Zapewnia on, że jest szansa, że Kacper wróci do zdrowia. - Zrekonstruujemy nerw twarzowy poprzez przeszczep nerwu z nogi, który nie jest konieczny do poruszania. Stopa będzie odrobinę drętwiała, ale dziecko wróci do pełnej sprawności - zapewnia profesor Andrew J. Fishman, chirurg podstawy czaszki z Uniwersytetu Medycznego w Bostonie.

Kacper po operacji ma wszystko słyszeć i wreszcie będzie mógł się szeroko uśmiechać.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS