Upływają terminy na dopełnienie formalności przez wyborców. Polonia alarmuje, że są problemy

15.06.2020 | Upływają terminy na dopełnienie formalności przez wyborców. Polonia alarmuje, że są problemy
15.06.2020 | Upływają terminy na dopełnienie formalności przez wyborców. Polonia alarmuje, że są problemy
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
15.06.2020 | Upływają terminy na dopełnienie formalności przez wyborców. Polonia alarmuje, że są problemyDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Zamiar głosowania korespondencyjnego można zgłaszać do wtorku. W tegorocznych wyborach prezydenckich mamy wybór metody głosowania, ale mamy też określone terminy. Polacy w niektórych krajach często nie mają wyboru - na przykład mogą głosować tylko korespondencyjnie. - Środowiska polonijne alarmują otwarcie, że jest kłopot - twierdzi Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA.

Już za niespełna dwa tygodnie, w niedzielę 28 czerwca, Polacy ruszą do urn. Te wybory prezydenckie nie będą wyglądały jednak tak jak te, które do tej pory organizowano w Polsce i za granicą.

- Mamy głosowanie dopuszczone wyłącznie jako korespondencyjne przez władze takich krajów jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Niemcy - przekazał wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Wiceminister spraw zagranicznych tłumaczy, że to władze tych państw zdecydowały, że głosować będzie można tylko korespondencyjnie. Powód to wciąż wysokie zagrożenie epidemiczne.

W niektórych krajach, jak chociażby w Rosji, głosowanie będzie mieszane. W części obwodów będzie można przyjść do lokalu. W innych miejscach Polacy głos oddadzą tylko listownie. W Kuwejcie, Peru, Chile i Wenezueli przez pandemię głosowania w ogóle nie będzie.

List byłych dyplomatów

- Środowiska polonijne alarmują otwarcie, że jest kłopot, że informacja, którą przekazuje MSZ za pośrednictwem swoich placówek, albo jest niewystraczająca albo myląca - powiedział Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA.

Byli polscy dyplomaci w liście otwartym zarzucają MSZ "brak profesjonalizmu służb konsularnych", czego efektem ma być mniejsza liczba komisji wyborczych za granicą. Twierdzą, że władza robi wszystko, by utrudnić Polonii "konstytucyjnie zagwarantowany proces wyborczy".

- Polonia ma pełne konstytucyjne prawo do głosowania w wyborach prezydenckich i powinna w wolny sposób z tego skorzystać - ocenił Ryszard Schnepf.

- Zwracam uwagę, jak ci państwo organizowali wybory, gdzie było o połowę mniej zarejestrowanych Polaków niż jest w tej chwili. To pokazuje poziom ich, moim zdaniem, kompetencji i potwierdza słuszność decyzji o tym, że nie pełnią już swoich funkcji - skomentował na konferencji prasowej wiceminister Piotr Wawrzyk.

Ważne terminy

Głosujący za granicą do poniedziałku 15 czerwca mieli czas, by zgłosić w konsulacie zamiar głosowania korespondencyjnego, ale Państwowa Komisja Wyborcza przypomina też ważne terminy dla wyborców głosujących w Polsce.

- Jutro upływa termin, kiedy ci wszyscy, którzy wybiorą taką formę, taki zamiar, powinni zgłosić się do urzędu gminy, oświadczając, że chcą w tych najbliższych wyborach oddać swój głos korespondencyjnie - przypomniał rzecznik prasowy PKW Tomasz Grzelewski.

Możemy to zgłosić osobiście w urzędzie gminy, drogą mejlową lub przez internetową platformę ePUAP. Do 23 czerwca powinniśmy dostać pakiet wyborczy.

- Czas na wypełnienie tego pakietu jest do 26 czerwca, i na wysłanie tego pakietu. Jeśli ktoś przeoczy ten termin, powinien pójść do lokalu wyborczego i wrzucić pakiet wyborczy do urny - poinformował Tomasz Grzelewski.

Do 23 czerwca możemy złożyć też wniosek o dopisanie do spisu wyborców w konkretnym obwodzie. Do piątku 26 czerwca możemy odebrać z urzędu gminy zaświadczenie, które upoważnia do głosowania w dowolnym lokalu wyborczym. Także do 26 czerwca zamiar głosowania korespondencyjnego mogą zgłaszać osoby, które tuż przed wyborami zostaną objęte kwarantanną.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: archiwum

Pozostałe wiadomości

Apel brzmi dramatycznie, ale sprawa jest wyjątkowej powagi. "Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!" - nagłówki tej treści są dziś w gazetach, na portalach, można je usłyszeć i zobaczyć w radiu i telewizji. Problem polega na tym, że globalni giganci technologiczni bezkarnie i nieodpłatnie przejmują treści tworzone przez dziennikarzy. Zarabiają krocie, a zyski transferują za granicę.  

Media we wspólnym proteście. "Jest kolejny przeciwnik, z którym musimy się zmierzyć"

Media we wspólnym proteście. "Jest kolejny przeciwnik, z którym musimy się zmierzyć"

Źródło:
Fakty TVN

Pół żartem, pół serio lekarze zastanawiają się, czy przeszczep wątroby, który wykonali, będzie refundowany, bo był tylko tymczasowy. Lekarze wszczepili pacjentce wątrobę zmarłego dawcy, ale tylko na czas, aż jej wątroba się zregeneruje. No i udało się.

Po wypadku straciła 80 procent wątroby. Nową dostała na 11 dni. "To jest pierwsza taka operacja na świecie"

Po wypadku straciła 80 procent wątroby. Nową dostała na 11 dni. "To jest pierwsza taka operacja na świecie"

Źródło:
Fakty TVN

Politycy, nie zabijajcie polskich mediów - to apel mający zwrócić uwagę na regulacje dotyczące relacji gigantów technologicznych z mediami. Platformy takie jak Google i Facebook regularnie korzystają z naszych treści - obracają nimi, zarabiają na nich, ale nie dzielą się zyskami, co uderza bezpośrednio w redakcje i dziennikarzy. Podczas uchwalania przepisów o prawie autorskim w świecie cyfrowym politycy zlekceważyli postulaty mediów cyfrowych. Co mówią dziś? Na jaki grunt pada nasz apel?

Protest ponad 350 redakcji w sprawie prawa autorskiego. "Politycy nie rozumieją, że bez pieniędzy nie będzie mediów"

Protest ponad 350 redakcji w sprawie prawa autorskiego. "Politycy nie rozumieją, że bez pieniędzy nie będzie mediów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W milionach złotych liczone są koszty rozbiórki "willi na dachu" w Jastrzębiu-Zdroju. Potworek budowlany rozrastał się na jednym z bloków od połowy lat 90. i z każdym rokiem coraz bardziej straszył. Wreszcie - po długim czasie i ponad 120 godzinach rozpraw sądowych - jest decyzja, że willę należy rozebrać, bo - po pierwsze - jest samowolą budowlaną, a po drugie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców bloku, na którym powstała.

Rusza rozbiórka słynnej na całą Polskę willi na dachu. "Scenariusz był piękny"

Rusza rozbiórka słynnej na całą Polskę willi na dachu. "Scenariusz był piękny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Wydatki na obronność w deklaracji ministra obrony narodowej nie ulegną obniżeniu - powiedział w "Faktach po Faktach" Jacek Siewiera. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego był także pytany o to, z jakim celem polska delegacja uda się na szczyt NATO w Waszyngtonie.

Szef BBN: wydatki na obronność nie ulegną obniżeniu

Szef BBN: wydatki na obronność nie ulegną obniżeniu

Źródło:
TVN24

- My nie chcemy od nikogo jałmużny. My chcemy, żeby ci, którzy korzystają z naszych treści, za to płacili - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 Andrzej Stankiewicz, zastępca redaktora naczelnego Onet.pl, pytany o postulat polskich mediów w sprawie zmian w ustawie o prawie autorskim. - Tak naprawdę chodzi o jakość demokracji. Bo bez wolnych, niezależnych i silnych mediów, które są coraz słabsze przez monopolistyczne zabiegi takich koncernów jak Google, nie ma w ogóle reklam - dodał Roman Imielski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".

"Biorą sobie za darmo to, co my miesiącami w pocie i trudzie tworzymy"

"Biorą sobie za darmo to, co my miesiącami w pocie i trudzie tworzymy"

Źródło:
tvn24.pl

Joe Biden z racji pełnionej przez siebie funkcji jest być może najważniejszą osobą na świecie, a najważniejszą osobą w jego świecie jest jego żona - Jill. Pierwsza dama, która wzięła z nim ślub prawie pół wieku temu, stoi murem za swoim mężem. Tak było po debacie, gdy powiedziała do zwolenników męża: "nie pozwolimy, by 90 minut zdefiniowało cztery lata twojej prezydentury". Teraz twardo namawia go, by walczył dalej.

Jaką rolę w kampanii Joe Bidena odgrywa jego żona? "Ma na niego ogromny wpływ"

Jaką rolę w kampanii Joe Bidena odgrywa jego żona? "Ma na niego ogromny wpływ"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zakazać Koranu, zamknąć granice, rozpisać referendum w sprawie obecności w Unii Europejskiej - to najbardziej ekstremalne pomysły zwycięzcy holenderskich wyborów parlamentarnych. Teraz wiemy, że Geert Wilders zapewne ich nie zrealizuje, bo kontrowersyjny polityk musiał usunąć się w cień. Nowy premier zapewnia, że Wilders nie będzie sterował jego gabinetem z tylnego siedzenia. To jednak niejedyne zastrzeżenie, które się pojawia wokół nowego rządu.

223 dni oczekiwania na nowy rząd. "Polityczny chaos w Holandii dopiero się zaczyna"

223 dni oczekiwania na nowy rząd. "Polityczny chaos w Holandii dopiero się zaczyna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polska należy do coraz węższego grona państw, które formalnie nie uznają związków osób tej samej płci. Zawieranie związków partnerskich umożliwiła od 1 lipca Łotwa. Pierwsza para, która zdecydowała się na ten krok, mówi krótko: "jesteśmy razem od lat, więc ma to dla nas głównie wymiar praktyczny".

Łotwa wprowadza związki partnerskie. "W oczach rządu zostaniemy wreszcie dostrzeżeni"

Łotwa wprowadza związki partnerskie. "W oczach rządu zostaniemy wreszcie dostrzeżeni"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Pozostaje nam się tylko modlić" - to słowa rdzennych Amerykanów na widok migrantów, którzy dostają się na terytorium Stanów Zjednoczonych i przy okazji - na ich ziemie. Mówią o sobie, że są ludem pustyni, który mieszka tam od tysięcy lat i teraz mierzą się z problemem, którego nigdy wcześniej nie zaznali. Materiał telewizji CNN.

Plemię rdzennych Amerykanów mierzy się z nielegalną migracją. "Ma to na nas ogromny wpływ"

Plemię rdzennych Amerykanów mierzy się z nielegalną migracją. "Ma to na nas ogromny wpływ"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS