Sytuacja w onkologii jest dramatyczna. "Jesteśmy po prostu absolutnie na krawędzi"

21.05.2021 | Sytuacja w onkologii jest dramatyczna. "Jesteśmy po prostu absolutnie na krawędzi"
21.05.2021 | Sytuacja w onkologii jest dramatyczna. "Jesteśmy po prostu absolutnie na krawędzi"
Marek Nowicki | Fakty TVN
21.05.2021 | Sytuacja w onkologii jest dramatyczna. "Jesteśmy po prostu absolutnie na krawędzi"Marek Nowicki | Fakty TVN

Dopiero gdy opada trzecia fala zachorowań na COVID-19, widać, do jak wielu dramatów doprowadziła w systemie ochrony zdrowia w Polsce. Sytuacja w onkologii jest dramatyczna. Lekarze mówią o chorych błagających o pomoc i systemie na granicy wydolności. Z tak gigantycznym wzrostem zapotrzebowania na leczenie nie mieli do czynienia jeszcze nigdy.

- Polski system ochrony zdrowia otrzymał nowy, potężny impuls. Impuls, który nadaje nową perspektywę, który roztacza stabilną ścieżkę rozwoju systemu opieki zdrowotnej w Polsce – zapewnia Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Jednak w Krakowie stabilności nie ma. Szpital Uniwersytecki zalała fala pacjentów z zaawansowanymi nowotworami.

- Jesteśmy w takiej sytuacji, w której nigdy nie byliśmy i nawet nie wydawało nam się, że możemy się znaleźć. Po prostu ta konferencja jest takim jakby krzykiem uświadamiającym, wołaniem o pomoc, bo jesteśmy po prostu absolutnie na krawędzi – alarmuje profesor Piotr Wysocki, kierownik Oddziału Klinicznego Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Pięć lat temu krakowski szpital przyjął 21 tysięcy pacjentów chorych na raka. Teraz aż o 8000 więcej. To oznacza, że pięć lat temu na jednego lekarza w Klinice Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przypadało 2600 pacjentów. Teraz 4200.

- Ten wzrost chorób nowotworowych jest po prostu lawinowy. To jest coś, drodzy państwo, nad czym my nie jesteśmy w stanie zapanować – tłumaczy Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

- Dostaję maile, które trudno czytać. To są maile, że "błagamy o pomoc", "prosimy", "jesteście ostatnią szansą", "nikt nie chce podjąć się leczenia" – mówi profesor Piotr Wysocki.

Optymizm ministra

Adam Niedzielski cały czas powtarza, że w pandemii onkologia pozostaje zieloną wyspą, a pacjenci chorzy na raka mają coraz lepszą opiekę. - Jak popatrzymy na onkologię, widzimy analogiczną skalę wzrostu nakładów. Z niecałych ośmiu miliardów, w perspektywie 2015 (roku – przyp. red.), teraz przeskakujemy do poziomu wydatków 12 miliardów – przekonuje Adam Niedzielski.

Najwyraźniej jednak 48-letnia pani Joanna Korsak miała pecha, bo na ten wzrost nakładów się nie załapała. Od 2020 roku walczy z rakiem piersi. Ma teraz przerzuty do mózgu, a lek, który właśnie miała teraz dostać, minister Niedzielski od 1 maja przestał refundować.

- Nie mogłam w to po prostu uwierzyć. Jak można tak zrobić? Jak w ogóle państwo polskie może na takie coś pozwolić? Jak można odebrać kobietom życie? Bo przecież z tym można żyć pięć lat, dziesięć i piętnaście – opowiada Joanna Korsak.

Lekarze przyznają, że wycofanie leku z refundacji to dla pacjentów dramat.

- Z rozmów z onkologami klinicznymi wiem, że jest to wysoce krytykowane, dlatego że ta grupa pacjentów zostaje pozbawiona możliwości leczenia nowoczesną terapią celowaną, stricte związaną z tym typem raka gruczołu piersiowego – mówi profesor Dawid Murawa, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Granica możliwości

Minister zastanowi się, co dalej z tą sprawą. Na konferencji w Chełmie nie zajmował się detalami, tylko roztaczał szerokie wizje. - Chcemy stworzyć profesjonalny system nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej – poinformował Adam Niedzielski.

W Krakowie już mają pomoc wieczorną. Są takie tłumy chorych na raka, że chemioterapię podaje się tu nawet o godzinie 19. W nocy jednak już nie dadzą rady.

- Ja dzisiaj informuję, że Szpital Uniwersytecki, naprawdę, jeżeli chodzi o swoje możliwości, jest na granicy wydolności i my już nie jesteśmy w stanie podawać chemioterapii o godzinie 24 – alarmuje Marcin Jędrychowski.

Pacjenci szturmują szpital w Krakowie, bo do innych ośrodków jeszcze trudniej się dostać.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wysłał sygnał SOS prosto z leżących na Pacyfiku wysp Tonga. Mówił o kryzysie, za który całkowicie odpowiedzialni są ludzie, a którego konsekwencją jest szybki wzrost poziomu mórz i oceanów. Wyspy takie jak Tonga po prostu toną.  

Wyspy na Pacyfiku na pierwszy rzut oka to raj. Jednak niedługo mogą zniknąć. Antonio Guterres wysłał SOS

Wyspy na Pacyfiku na pierwszy rzut oka to raj. Jednak niedługo mogą zniknąć. Antonio Guterres wysłał SOS

Źródło:
Fakty TVN

Farhan Alkadi przez ponad 10 miesięcy był przetrzymywany przez terrorystów z Hamasu w tunelach w południowej części Strefy Gazy. 52-latka, który należy do mniejszości Beduinów, uwolnili izraelscy żołnierze. Razem z setkami innych zakładników został porwany przez Hamas 7 października zeszłego roku. Premier Izraela Benjamin Netanjahu usłyszał od niego w rozmowie telefonicznej, że wielu ludzi wciąż czeka na uwolnienie.

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Źródło:
Fakty TVN

Dobra wiadomość dla turystów wypoczywających w Świnoujściu: wszystkie kąpieliska są otwarte, sinice zniknęły. Niestety, są miejsca w których z ich powodu nie wolno wchodzić do wody. Lekarze i ratownicy apelują, żeby nie bagatelizować ostrzeżeń. Naukowcy tłumaczą, że sinice to nie glony, tylko cyjanobakterie, z którymi przez zmianę klimatu będziemy mieli do czynienia coraz częściej.

Kiedy żar leje się z nieba, trudno wysiedzieć na plaży. Przez sinice nie wszędzie można się kąpać

Kiedy żar leje się z nieba, trudno wysiedzieć na plaży. Przez sinice nie wszędzie można się kąpać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. W Stanach Zjednoczonych nastąpi prezentacja pierwszego myśliwca F-35 dla Polski. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Docelowo do Wojska Polskiego trafią 32 takie maszyny. "To prawdziwa rewolucja w polskich siłach zbrojnych" - mówią wojskowi.  

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Decyzja PKW w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS może mieć wpływ na pozbawienie partii subwencji przez trzy lata - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były szef Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Dodał, że "na pewno są podstawy ku temu, żeby rozważyć to i taką decyzję podjąć". PKW za miesiąc ma jeszcze ocenić złożone przez partię PiS sprawozdanie za 2023 rok.

PiS może stracić subwencję na trzy lata. Hermeliński: są podstawy, żeby taką decyzję podjąć

PiS może stracić subwencję na trzy lata. Hermeliński: są podstawy, żeby taką decyzję podjąć

Źródło:
TVN24

- Podpis premiera oznacza, że na dniach zgromadzenie Izby Cywilnej wybierze i przedstawi prezydentowi trzech neosędziów jako kandydatów na prezesa - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego sędzia Piotr Prusinowski. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii, podkreślał, że wybór prezesa Izby SN "nie jest kwestią trzeciorzędną", tylko "pierwszoplanową".

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

Źródło:
TVN24, OKO. press

Główny lekarz Stanów Zjednoczonych mówi wprost - amerykańscy rodzice są tak zestresowani, że właściwie nie są w stanie funkcjonować. Mowa jest o poważnym zagrożeniu dla zdrowia publicznego. Wśród problemów są troski natury finansowej, ale nie tylko.

Ponad 40 procent rodziców w USA ma problem z normalnym funkcjonowaniem. To "stres rodzicielski"

Ponad 40 procent rodziców w USA ma problem z normalnym funkcjonowaniem. To "stres rodzicielski"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Australia dołącza do grona państw, gdzie prawo do bycia offline zapewnia kodeks pracy. Związki zawodowe uważają, że korzyści odniosą nie tylko pracownicy, ale też pracodawcy.

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS