Rosja zbroi obwód kaliningradzki. Przybył nowy okręt desantowy, w planach nowe rakiety

Rosja zbroi obwód kaliningradzki. Przybył nowy okręt desantowy, w planach nowe rakiety
Rosja zbroi obwód kaliningradzki. Przybył nowy okręt desantowy, w planach nowe rakiety
Andrzej Zaucha | Fakty o Świecie TVN24 BiS
Rosja zbroi obwód kaliningradzki. Przybył nowy okręt desantowy, w planach nowe rakietyAndrzej Zaucha | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obwód kaliningradzki staje się coraz silniej uzbrojony. Do służby wchodzi właśnie najnowszy okręt desantowy Floty Bałtyckiej, który ma stacjonować w bazie w Bałtyjsku. To tylko jeden przykład. W planach są nowe rakiety do zwalczania okrętów, a w przyszłym roku w obwodzie kaliningradzkim mają pojawić się nowa dywizja zmechanizowana oraz baterie wyrzutni rakietowych Bastion.

Obwód kaliningradzki już teraz naszpikowany jest wojskiem jak mało który obszar w Rosji. Nazywa się go czasami "niezatapialnym lotniskowcem" lub twierdzą otoczoną przez państwa wchodzące w skład NATO, które według rosyjskich władz jest groźne i wrogie. Dlatego oddziałów i broni będzie u polskich granic jeszcze więcej.

Trzynaście czołgów lub 30 transporterów opancerzonych, a także ich załogi i oddziały wsparcia, będzie w stanie przetransportować i wysadzić na brzeg nowy okręt desantowy, który właśnie rozpoczął służbę we Flocie Bałtyckiej stacjonującej w Bałtyjsku. Uroczystość miała się odbyć dużo wcześniej, ale część załogi została zakażona koronawirusem.

Pandemia tylko nieznacznie opóźniła przekazanie okrętu.

Plany na przyszły rok

Plany na przyszły rok dla sąsiadów Rosji są wręcz przerażające - nowa dywizja zmotoryzowana i kolejne baterie najnowocześniejszych rakiet przeciwokrętowych w obwodzie. Władze podkreślają, że dywizja powstanie w ramach reorganizacji niektórych oddziałów 11. Korpusu Armijnego, który stacjonuje w obwodzie kaliningradzkim, jednak nowa jednostka zostanie wzmocniona powołanymi od podstaw oddziałami wsparcia.

Siłę rażenia obwodu kaliningradzkiego mają zwiększyć też baterie wyrzutni rakietowych Bastion. Wystrzeliwane z nich rakiety Onyks mają zasięg 600 kilometrów. Rosyjscy wojskowi chwalą się, że dzięki nowym kompleksom będą mogli kontrolować cały Bałtyk i dodają, że są one niezawodne i nie pudłują.

Rosyjskie władze zapewniają, że militaryzacja Kaliningradu jest tylko odpowiedzią na działania Sojuszu Północnoatlantyckiego, czyli wzmocnienie wschodniej flanki NATO i budowę elementów tarczy antyrakietowej w Redzikowie.

To ostatnie miejsce Rosjan szczególnie niepokoi, dlatego przy polskiej granicy przybywa bardzo precyzyjnych rakiet taktycznych Iskander oraz rakietowych systemów artyleryjskich Smiercz, których zadaniem - w przypadku konfliktu - będzie jak najszybsze zniszczenie amerykańskiej bazy na terytorium Polski.

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Nie jest to początek zupełnie nowej epoki w internecie, ale znacząca zmiana. Chodzi o handel w sieci i unijną dyrektywę, która 1 lipca wchodzi w życie. Jeśli ktoś sprzedaje coś naprawdę okazjonalnie i mówimy o niedużych sumach, to nie dotyczą go te regulacje. Ale wszystko powyżej dwóch tysięcy euro będzie od tej pory raportowane prosto do skarbówki.

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 lipca wzrastają zarobki w ochronie zdrowia. To dobra wiadomość, ale od razu pojawiają się wątpliwości, czy poziom wynagrodzeń jest odpowiedni dla wykonywanej pracy. Do tego dochodzą różnice zarobków lekarzy na etacie i tych zatrudnionych na kontrakcie.

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Źródło:
Fakty TVN

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS