Jak rozstrzygnie się spór o generałów pomiędzy prezydentem a ministrem obrony narodowej?

20.10.2017 | Jak rozstrzygnie się spór o generałów pomiędzy prezydentem a ministrem obrony narodowej?
20.10.2017 | Jak rozstrzygnie się spór o generałów pomiędzy prezydentem a ministrem obrony narodowej?
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
20.10.2017 | Jak rozstrzygnie się spór o generałów pomiędzy prezydentem a ministrem obrony narodowej?Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

To bardzo szkodzi armii - tak byli generałowie komentują spór, który przedstawiciele prezydenta Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza nazywają wojna hybrydową. Ale ta wojna nie ustaje. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przekonuje, że rok temu MON nie dostarczyło głowie państwa wszystkich potrzebnych informacji na temat generała Marka Sokołowskiego. A resort obrony zapewnia, że dostarczyło, ale przed laty, zanim prezydentem został Andrzej Duda.

Za rządów Antoniego Macierewicza generał Krzysztof Motacki przeszedł badanie na wykrywaczu kłamstw. Teraz nie chce o tym mówić. - Po 20 latach służby, w tym w Iraku i w Afganistanie, dawać takiego dowódcę na wariograf i robić z niego wariata? - oburza się gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM.

Rzecznik Ministerstwa Obrony odmówiła w piątek rozmowy. "Fakty" TVN próbowały pytać o generała Marka Sokołowskiego, już nazywanego kolejną ofiarą wojny Antoniego Macierewicza z Andrzejem Dudą. MON w komunikacie zapewnia, że BBN od sześciu lat miało wszystkie informacje dotyczące służby generała. Z kolei BBN w mailu przesłanym "Faktom" zapewnia, że we wniosku ministerstwa sprzed roku nie było wszystkich informacji i że prezydent nie miał pełnej wiedzy o gen. Sokołowskim, kiedy go awansował.

Chodzi o to, że generał Sokołowski w PRL-u przez rok był w Wojskowej Służbie Wewnętrznej. Epizod, który dla żołnierzy nie ma znaczenia, dla BBN-u i MON-u stał się narzędziem walki. Generał oddał się do dyspozycji ministra.

- Watahy rozwścieczonych talibów atakowały obóz i generał Sokołowski tak zorganizował obronę, że wszyscy zostali zneutralizowani. Sam brał udział w boju i został ranny - przypomina były zastępca dowódcy strategicznego NATO gen. Mieczysław Bieniek.

"Prezydent nie jest bezradny"

Generałowie, którzy już nie podlegają władzy ministra, nie wahają się go krytykować. Zauważają, że nadszedł czas, by prezydent podjął oficjalne działania, a nie tylko ograniczał się do pisania listów do Antoniego Macierewicza, wstrzymywania generalskich nominacji czy do wyrażania wątpliwości wobec generałów.

- To nie jest tak, że prezydent jest całkowicie bezradny wobec tego, co mu serwuje minister Macierewicz - przekonuje gen. Polko. - Ma Radę Bezpieczeństwa Narodowego - przypomina.

- Prezydent boi się starcia z ministerstwem, rządem, całą swoją stroną polityczną na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego ina oczach opozycji - komentuje były szef BBN gen. Stanisław Koziej.

Andrzej Duda mógłby sformułować także dyrektywę strategiczno-obronną, która stałaby się podstawą do zbadania, czy rezygnacja Antoniego Macierewicza ze śmigłowców dla armii to rzeczywiście modernizacja. Takiej dyrektywy minister nie mógłby potraktować tak jak listów prezydenta. Andrzej Duda mógłby też zwołać Radę Gabinetową. Ale tego nie oczekuje nawet opozycja. - Polacy wiedzą, że nie rządzi ani premier Szydło ani prezydent Duda - mówi Sławomir Neumann z PO.

- W państwie nie dzieje się nic tak istotnego, by była potrzeba zwoływania Rady Bezpieczeństwa Narodowego - przekonuje Stanisław Pięta (PiS).

- Do tej pory ciągle słyszymy o tym, że nie ma konfliktu, że nic się nie dzieje, jest tylko wewnętrzny spór, a jednocześnie ci generałowie gdzieś znikają - komentuje gen. Polko.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS