Premier zapowiadał: rozliczycie mnie państwo. Sprawdzamy efekty programu Mieszkanie plus

Premier zapowiadał: rozliczycie mnie państwo. Sprawdzamy efekty programu Mieszkanie plus
Premier zapowiadał: rozliczycie mnie państwo. Sprawdzamy efekty programu Mieszkanie plus
Fakty TVN
Premier zapowiadał: rozliczycie mnie państwo. Sprawdzamy efekty programu Mieszkanie plusFakty TVN

W kwietniu 2018 roku premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że w ciągu roku wybudowanych lub w budowie będzie 100 tysięcy mieszkań z programu Mieszkanie plus. Przy okazji tych zapowiedzi prosił, by go z tych obietnic rozliczyć. Jakie więc są efekty rządowego programu? Do stycznia 2021 roku wybudowano lub jest w budowie nieco ponad 26 tysięcy mieszkań, ale wiele z nich nie jest tanich, a niektóre budynki są zagrzybione z powodu błędów konstrukcyjnych.

Niektóre budynki wybudowane w ramach słynnego rządowego programu Mieszkanie plus wyglądają dobrze, ale tylko z zewnątrz. W środku widać kruszące się tynki i grzyb. Jak anonimowo mówią mieszkańcy, to efekt przeciekającego dachu i złej izolacji. Woda leje się nawet szybem windowym. - Mieszkania zagrzybione, zalane, ogólnie jest dramat - twierdzi jedna z mieszkanek.

W Wałbrzychu miało być tanio. Jak słyszymy, czynsz potrafi wynosić 1770 złotych miesięcznie. Do tego zimą dochodzi koszt ogrzewania, co może podnieść miesięczne opłaty do 2,5 tysiąca złotych. Tak sytuacja wygląda w lokalu o powierzchni 75 metrów kwadratowych, bez możliwości wykupu. A przecież to miały być mieszkania dla osób, które zarabiają zbyt wiele, by starać się o mieszkanie komunalne, i za mało, by dostać kredyt.

Plany były ambitne.

- W 2019 roku, to jest moje zobowiązanie, które przed państwem tutaj niejako składam, będzie w budowie, ma być budowie, 100 tysięcy mieszkań - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konwencji partyjnej Prawa i Sprawiedliwości 15 kwietnia 2018 roku. Dwa tygodnie później zaproponował coś jeszcze. - Rozliczycie mnie państwo. Popatrzycie na dzisiejszą datę i za rok w kwietniu zobaczymy, czy chociaż 40, 50, 60 tysięcy mieszkań z tego programu Mieszkanie plus zostanie wybudowanych - powiedział 28 kwietnia 2018 roku.

Premier razem z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim symbolicznie wbili łopatę w ziemię i wkrótce mogliśmy zobaczyć, jak się ostatecznie okazało, równie symboliczne efekty.

Rozliczamy program "Mieszkanie plus"

Według danych z lipca 2019 roku 867 mieszkań zostało wybudowanych, 663 były w budowie, a 15 437 było w trakcie projektowania. Padły wówczas kolejne obietnice z ust wiceministra, który odpowiadał za program.

- Zwiększamy podaż mieszkań, robimy to w taki sposób, aby to było widoczne, i w tym roku rozpoczniemy realizację 100 tysięcy mieszkań na różnym etapie - powiedział 5 lipca 2019 roku Artur Soboń, ówczesny wiceminister inwestycji i rozwoju.

Minister Soboń teraz zajmuje się głównie przekształceniami w górnictwie.

Najnowsze dane dotyczące programu przedstawiła nowa wiceminister, która właśnie zajmuje się budową mieszkań. - Na dzień dzisiejszy mamy oddanych albo w budowie 26 tysięcy mieszkań - powiedziała 19 stycznia 2021 roku wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

Sto tysięcy mieszkań ma być, ale za dziewięć lat. Zdaniem pani minister - zgodnie z programem.

Premier obiecywał jednak co innego.

- Od przełomu 1989 roku politycy i ministrowie kolejnych rządów obiecują setki tysięcy i miliony tanich mieszkań, ale bez znaczącego efektu - mówi teraz wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Efekty programu Mieszkanie plus dobrze widać i może dlatego rząd przedstawia teraz kolejny pomysł: pakiet mieszkaniowy, który przewiduje między innymi dopłaty do czynszów dla najemców dotkniętych pandemią.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Farhan Alkadi przez ponad 10 miesięcy był przetrzymywany przez terrorystów z Hamasu w tunelach w południowej części Strefy Gazy. 52-latka, który należy do mniejszości Beduinów, uwolnili izraelscy żołnierze. Razem z setkami innych zakładników został porwany przez Hamas 7 października zeszłego roku. Premier Izraela Benjamin Netanjahu usłyszał od niego w rozmowie telefonicznej, że wielu ludzi wciąż czeka na uwolnienie.

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Źródło:
Fakty TVN

Picie wody prosto z górskiego potoku dobrze wygląda tylko w reklamie. Kilkunastu młodych ludzi wylądowało w szpitalu z ciężkim zatruciem - biegunką, wymiotami i osłabieniem. Sanepid ostrzega - woda w górach często jest mocno zanieczyszczona. Turystów są tysiące, toalet niewiele.

Do listy tatrzańskich zagrożeń dołączyło zatrucie pokarmowe. Lepiej nie pić wody z potoków górskich

Do listy tatrzańskich zagrożeń dołączyło zatrucie pokarmowe. Lepiej nie pić wody z potoków górskich

Źródło:
Fakty TVN

28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. W Stanach Zjednoczonych nastąpi prezentacja pierwszego myśliwca F-35 dla Polski. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Docelowo do Wojska Polskiego trafią 32 takie maszyny. "To prawdziwa rewolucja w polskich siłach zbrojnych" - mówią wojskowi.  

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Michał Woś w Prokuraturze Krajowej. Zarzuty dotyczą nieprawidłowości w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Były wiceminister, wchodząc na przesłuchanie, zapowiedział, że nie złoży wyjaśnień, a jedynie wniosek o umorzenie postępowania. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Podpis premiera oznacza, że na dniach zgromadzenie Izby Cywilnej wybierze i przedstawi prezydentowi trzech neosędziów jako kandydatów na prezesa - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego sędzia Piotr Prusinowski. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii, podkreślał, że wybór prezesa Izby SN "nie jest kwestią trzeciorzędną", tylko "pierwszoplanową".

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

Źródło:
TVN24, OKO. press

- Dzisiaj czuję wielką satysfakcję, że młyny sprawiedliwości zaczynają mielić w sposób bardzo sprawiedliwy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Krzysztof Brejza. Odniósł się w ten sposób do przedstawienia zarzutów Michałowi Wosiowi, związanych z zakupem Pegasusa ze środków z Funduszu Sprawiedliwości, którego polityk Koalicji Obywatelskiej padł ofiarą. Tobiasz Bocheński z PiS stwierdził, iż rządzący nie przedstawili dowodów, które by wskazywały, że w czasach rządów jego partii "była zorganizowana inwigilacja opozycji".

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Źródło:
TVN24

Australia dołącza do grona państw, gdzie prawo do bycia offline zapewnia kodeks pracy. Związki zawodowe uważają, że korzyści odniosą nie tylko pracownicy, ale też pracodawcy.

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To najważniejszy komunikator w Rosji i jeden z najważniejszych na świecie - choćby dlatego, że umożliwia wysyłanie wiadomości szyfrowanych. Twórca aplikacji Telegram, Paweł Durow, został zatrzymany we Francji. Sprawa jest niezwykle skomplikowana - właśnie ze względu na duże znaczenie komunikatora w Rosji. Używa go choćby rosyjska armia. Kreml od dawna próbował przejąć nad nim kontrolę.

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS