Posługa kapłańska Jana Pawła II. Jej blaski i cienie. "Nie ma warunków na uczciwą debatę"

02.04.2023 | Posługa kapłańska Jana Pawła II. Jej blaski i cienie. "Nie ma warunków na uczciwą debatę"
02.04.2023 | Posługa kapłańska Jana Pawła II. Jej blaski i cienie. "Nie ma warunków na uczciwą debatę"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
Posługa kapłańska Jana Pawła II. Jej blaski i cienie. "Nie ma warunków na uczciwą debatę"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Oblicze Kościoła zmienił od razu. Gdy po raz pierwszy pokazał się na balkonie Bazyliki św. Piotra, mówił po włosku, nie po łacinie. Prosił, by go poprawiać, jeśli się pomyli. Gdy kilka dni później powiedział "nie lękajcie się", usłyszał to cały świat. Przez ponad ćwierć wieku był nie tylko częścią wielkiej historii, ale ją tworzył. Historia to fakty i pytania. Wszystkie rozdziały są jej częścią. Ten ostatni zakończył się 18 lat temu.

2 kwietnia 2005 roku zamknęła się księga życia Karola Wojtyły. Księga prawie 27-letniego pontyfikatu Jana Pawła II pozostaje otwarta. To on - jako pierwszy papież - wyszedł z Watykanu do ludzi. - Pielgrzymki, to chyba uważam za największe osiągnięcie, (...) polegające na takim zasiewie nadziei wolności - uważa Janusz Poniewierski, autor książek o Janie Pawle II.

To właśnie pierwsza pielgrzymka w 1979 roku do Polski uruchomiła procesy społeczne nie do zatrzymania. Po raz pierwszy w latach komunizmu doświadczyliśmy wolności i poczuliśmy się wspólnotą.

Potem była Solidarność, a następnie tragiczny stan wojenny. - Przez wszystkie te lata papież towarzyszył zmaganiom Polaków z komunizmem, a później pomagał także odnaleźć drogę do wolności - komentuje ksiądz profesor Alfred Wierzbicki, etyk i teolog na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Większość ludzi, którzy przeszli w marszach papieskich w wielu miastach, właśnie za to papieżowi oddaje cześć. - Te emocje są prawdziwe. To znaczy, jest jakieś pokolenie, które przeżyło coś wielkiego, tak pamięta swoją młodość - mówi Zuzanna Radzik, teolożka i publicystka w "Tygodniku Powszechnym".

Dla wielu pokoleń Polaków Jan Paweł II był największym autorytetem, któremu zawdzięczamy to, gdzie dziś jesteśmy. Powszechne jest przekonanie, że to Jan Paweł II był jednym z architektów upadku komunizmu. Ale burzył nie tylko polityczne mury. - Dialogiczność, otwarcie na świat inaczej myślących - wylicza Janusz Poniewierski.

Historyczne gesty

Przełomowe było spotkanie w Asyżu i wspólna modlitwa przedstawicieli kilkunastu religii. To Jan Paweł II - jako pierwszy papież w historii - odwiedził synagogę, przekroczył próg meczetu, ucałował Koran. Świat otrzymał też od niego lekcję miłosierdzia i przebaczenia, gdy odwiedził w więzieniu Ali Agcę, który próbował go zabić.

Czytaj też: "Zapowiedzieć nadchodzący koniec świata". Ali Agca w rozmowie z TVN24

Gdy Jan Paweł II odszedł, do Rzymu przyjechały pożegnać go miliony. To dowód, jak wielki miał wpływ na ludzi, Kościół i społeczeństwo. 18 lat po jego śmierci zmieniło się wiele. Zmienił się świat. - Nam się ta świadomość moralna zmieniła i ja bym powiedział, że ja upatruję w tym postęp moralny - komentuje ksiądz profesor Andrzej Szostek, teolog, etyk i filozof z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Trudna dyskusja

Już w 2000 roku papież przepraszał za grzechy Kościoła na przestrzeni 2000 lat. W tym rachunku sumienia nie było odniesienia do pedofilii w Kościele, a już wtedy coraz głośniej było o przypadkach molestowania dzieci przez duchownych. - Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, dlaczego papież nawet się nie zająknął na temat tego problemu - przyznaje Janusz Poniewierski.

Dziś informacji o pedofilii w Kościele jest coraz więcej. Mówią o nich ofiary księży. Także tych, którzy służyli w krakowskim Kościele, gdy Karol Wojtyła był tam metropolitą. - Każdy, kto troszkę rozumiał tę historię Kościoła i tę sytuację, znakomicie wiedział, że Karol Wojtyła, jak wszyscy inni biskupi, wiedział o tym problemie - uważa ksiądz profesor Andrzej Szostek.

Problem w tym, że w Polsce jakakolwiek dyskusja o tym, że Jan Paweł II mógł nie reagować prawidłowo na informację o pedofilii w Kościele, jest bardzo trudna. Trudna jest zatem ocena całości pontyfikatu - jego blasków i cieni. - My nie jesteśmy w Polsce przyzwyczajeni do krytyki Jana Pawła II, a ta krytyka się działa i dzieje na świecie - tłumaczy Zuzanna Radzik.

- Nie ma warunków na uczciwą debatę o Janie Pawle II, bo wmieszała się do tego polityka - uważa ksiądz profesor Alfred Wierzbicki.

Po ujawnieniu w mediach - także w TVN24 - informacji, że kardynał Wojtyła znał przypadki pedofilii i nie zawsze reagował tak, jak powinien, PiS odpowiedziało, że to podważanie świętości papieża i konieczna jest jego obrona.

Zobacz więcej: Franciszkańska 3 - reportaż "Czarno na białym"

Zarzewie podziału

To władza i jej sojusznicy byli w większości organizatorami papieskich marszów. - Prawo i Sprawiedliwość chce podzielić scenę publiczną na dwie przeciwstawne obozy i ci, którzy chwalą papieża, powinni popierać PiS. Ja się temu przeciwstawiam - mówi Janusz Poniewierski.

Papież, odwiedzając Polskę, często podkreślał znaczenie wspólnoty. Dziś władza uczyniła go zarzewiem podziału. - Ten człowiek chciał jednak nas jednoczyć z Panem Bogiem i sobą nawzajem, a nie dzielić - twierdzi ksiądz profesor Andrzej Szostek.

Na Placu świętego Piotra w uroczystościach Niedzieli Palmowej papież Franciszek mówił, że od tego dnia trzeba się przygotowywać do rozważań o Męce Pańskiej i pochylać się nad losem opuszczonych. Tych refleksji nie było słychać na marszach popieranych przez władzę, choć wiele mówiono o przywiązaniu do chrześcijańskiego nauczania. Jan Paweł II jest częścią polskiej tożsamości i nie zasłużył na to, by czynić go politycznym totemem. Zasłużył na prawdę. Nawet, jeśli jest bolesna.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Walka o zmianę definicji gwałtu trwa od lat, a szansa pojawiła się po zmianie władzy. Dla wielu ofiar przestępstw seksualnych to jest kluczowa sprawa. Nowa definicja ma zawierać słowa o doprowadzeniu danej osoby do stosunku płciowego w "inny sposób mimo braku jej zgody". Poseł PiS Grzegorz Lorek i posłowie Konfederacji podczas debaty w Sejmie przekonywali, że oznacza to pozbawienie mężczyzn domniemania niewinności. Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, popiera jednak tę zmianę.

Zmiana definicji gwałtu i różne głosy z PiS. Nie wszyscy uważają, że nowe prawo będzie złe

Zmiana definicji gwałtu i różne głosy z PiS. Nie wszyscy uważają, że nowe prawo będzie złe

Źródło:
Fakty TVN

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski poinformował, że ksiądz Marcin Iżycki został zawieszony w pełnieniu funkcji dyrektora Caritas Polska. Nie podano jednak żadnych szczegółow i powodów. Są tylko informacje nieoficjalne - może chodzić o mobbing i nieprawidłowości finansowe.

Dyrektor Caritas Polska zawieszony. Pracownica: bałyśmy się kroków dyrektora na korytarzu

Dyrektor Caritas Polska zawieszony. Pracownica: bałyśmy się kroków dyrektora na korytarzu

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy zamienimy złotego na euro? Nieprędko. Nie ma ani politycznej woli - minister finansów mówił o tym jasno - ani nie spełniamy warunków, jakie narzuca w tej kwestii Komisja Europejska. Dr Bartłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach ocenia, że nie nastąpi to w ciągu pięciu najbliższych lat. Teoretycznie Polska jest zobowiązana do przyjęcia euro jako członek UE.

Polska przestała spełniać warunki do przyjęcia euro. "Przespaliśmy moment"

Polska przestała spełniać warunki do przyjęcia euro. "Przespaliśmy moment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd aresztował mężczyznę znanego jako "Duch Żuromina", podejrzanego o handel narkotykami, w tym fentanylem. Bliscy nastolatek zmarłych po zażyciu fentanylu alarmują, że w Polsce nikt nie kontroluje wydawania recept na opioidy, a to ma tragiczne skutki.

Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"

Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość był całkowicie niewykonalny. My go urealniliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw CPK.

Lasek: projekt przygotowany przez PiS był całkowicie niewykonalny

Lasek: projekt przygotowany przez PiS był całkowicie niewykonalny

Źródło:
TVN24

- Nie ma zgody, by podejmować polityczne inicjatywy z PiS-em - oznajmiła w "Faktach po Faktach" Anna Maria Żukowska, przewodnicząca klubu parlamentarnego Lewicy, która złożyła wniosek o zawieszeniu posłanki partii Razem Pauliny Matysiak. Była to reakcja na zainaugurowanie przez Matysiak ruchu społecznego "Tak dla rozwoju" we współpracy z posłem Prawa i Sprawiedliwości, byłym wiceministrem Marcinem Horałą.

"Nie ma żadnej możliwości współpracy Lewicy z PiS-em. Nie ma i nie będzie"

"Nie ma żadnej możliwości współpracy Lewicy z PiS-em. Nie ma i nie będzie"

Źródło:
TVN24, PAP

"Dziennikarstwo to nie przestępstwo" - pisze redakcja "The Wall Street Journal" w obronie swojego dziennikarza Evana Gershkovicha. Jako moskiewski korespondent gazety zbierał informacje do reportażu o Grupie Wagnera. Rosyjskie służby uznały, że jest agentem, teraz ruszył jego proces. Rząd USA pracuje nad tym, żeby uwolnić Evana Gershkovicha oraz innego Amerykanina, Paula Whelana, w ramach wymiany więźniów.

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każdy jedzie tam w jednym celu: by wygrać, by zdobyć złoty medal, by bić rekordy, ale na to wszystko trzeba mieć energię, a żeby mieć energię - trzeba jeść. Dzięki CNN możemy zobaczyć miejsca, gdzie dostęp mają tylko najwybitniejsi sportowcy - na stołówkę wioski olimpijskiej.

Co będą jeść sportowcy podczas igrzysk? Kucharze przygotowali aż 500 różnych dań

Co będą jeść sportowcy podczas igrzysk? Kucharze przygotowali aż 500 różnych dań

Źródło:
CNN