Serduszka "pięknie wyglądają na garniturach, sukniach balowych i na gołej klacie"

05.01.2020 | Serduszka "pięknie wyglądają na garniturach, sukniach balowych i na gołej klacie"
05.01.2020 | Serduszka "pięknie wyglądają na garniturach, sukniach balowych i na gołej klacie"
Renata Kijowska | Fakty TVN
05.01.2020 | Serduszka "pięknie wyglądają na garniturach, sukniach balowych i na gołej klacie"Renata Kijowska | Fakty TVN

12 stycznia odbędzie się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem celem akcji jest zakup sprzętu dla dziecięcej medycyny zabiegowej. Za tydzień w niedzielę na ulice w całej Polsce wyjdą tysiące wolontariuszy z puszkami i serduszkami. Wśród atrakcji licytowanych w internecie jest replika medalu noblowskiego Olgi Tokarczuk.

TVN DISCOVERY POLSKA JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Zaangażowanie w akcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy widać na wielu frontach. W Poznaniu piernikowe serca wypieka Wojtek, któremu sprzęt Orkiestry uratował życie. Jak sam mówi, bierze udział w akcji, odkąd pamięta. - Zbieram też pieniądze. Raz udało mi się pobić rekord połowy mojego komputera - mówi Wojtek Zarzycki, wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak podkreśla, że najważniejszym osiągnięciem jest sama organizacja kolejnego finału.

- Rekordem jest to, że gramy. Po raz 28. Polacy się jednoczą, są niezmiennie. A tyle się dzieje obok nas, tyle burz, tyle sztormów - zaznacza Owsiak.

Już na tę chwilę Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy mogłaby kupić sprzęt dla szpitali za ponad cztery miliony złotych. - Mamy tydzień przed sobą, a ludzie są już tak rozkręceni - podkreśla Jerzy Owsiak.

Niezwykłe aukcje WOŚP 2020

12 stycznia to dzień, który ma łączyć. Jedyny podział jest na: darczyńców, wolontariuszy i uczestników aukcji.

Do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przyłączyli się także sportowcy, gwiazdy i aktorzy. Chętni mogą licytować możliwość zjedzenia kolacji z piłkarzem Reprezentacji Polski Krzysztofem Piątkiem. - Mam do przekazania coś od serca, kolację ze mną - powiedział Piątek.

Z kolei wspólna wspinaczka lub jej nauka, to propozycja himalaisty Adama Bieleckiego. - Jeżeli się wspinasz, to powspinajmy się razem - zachęca.

Janusz Gajos na aukcję przeznaczył coś dla melomanów - komplet płyt z muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta. - Przekazuję państwu ten skarb - mówi aktor.

Na aukcji WOŚP można także wylicytować inne skarby: pokrytą jadalnym złotem pizzę czy rondo w Jaworznie. - Osoba, która wylicytuje to rondo podczas aukcji będzie mogła na rok nadać swoją nazwę - wyjaśnia Dawid Litka z Urzędu Miasta w Jaworznie.

Na aukcjach jak diament błyszczy pierwsza replika medalu noblowskiego Olgi Tokarczuk. Ale to nie koniec noblowskich atrakcji, bo można wylicytować pobyt w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej.

Na aukcji znalazł się też przywrócony do stanu użytkowania samochód KITT z serialu "Knight Rider". Za jego przygotowanie odpowiedzialni są bracia Collins. - Mamy nadzieję, że to auto dobrze się sprzeda, i że zrobi dobrą robotę - opowiada Rafał Collins z Fundacji Braci Collins.

Na jaki cel zbiera w tym roku WOŚP?

W chorzowskim szpitalu ze sprzętu WOŚP skorzystały między innymi dzieci pani Anety Kasperczyk. Tu, w szpitalu, "widzi się, że dzieci mogły skorzystać z tego" - podkreśla.

Orkiestra tym razem zagra pod hasłem "Wiatr w żagle. Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej". Zebrane środki zostaną przeznaczone "na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji".

- To serduszko pięknie wygląda przy ferszalunku szpitalnym, ale pięknie będzie wyglądało na garniturach, na marynarkach, na sukniach balowych, na gołej klacie. Chciałbym też, żeby pięknie wyglądało na sutannach i habitach - mówi profesor Mikołaj Spodaryk, kierownik Oddziału Leczenia Żywieniowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

- Mamy 35 milionów samoprzylepnych serduszek. Dla każdego Polaka powinno wystarczyć - podkreśla Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS