"Sytuacja największego zagrożenia". Lekarze alarmują: objawów PIMS u dzieci nie wolno zlekceważyć

25.11.2020 | "Sytuacja największego zagrożenia". Lekarze alarmują: objawów PISM u dzieci nie wolno zlekceważyć
25.11.2020 | "Sytuacja największego zagrożenia". Lekarze alarmują: objawów PISM u dzieci nie wolno zlekceważyć
Renata Kijowska | Fakty TVN
25.11.2020 | "Sytuacja największego zagrożenia". Lekarze alarmują: objawów PISM u dzieci nie wolno zlekceważyćRenata Kijowska | Fakty TVN

Zespół pocovidowy może być gorszy niż COVID-19 - ostrzegają lekarze. Objawy PIMS u dzieci zaczynają występować po kilku tygodniach od przejścia zakażenia koronawirusem. Chorobie mogą towarzyszyć różne objawy, dlatego lekarze alarmują, by ich nie bagatelizować.

8-letni Adaś już może siedzieć. Chłopiec ostatnio wiele wycierpiał, zdiagnozowano u niego między innymi zespół pocovidowy. Obecnie przebywa w szpitalu.

- Teraz już jest uśmiechnięty, mamy też towarzystwo kolegi - mówi Małgorzata Kosieradzka, mama Adama.

Lekarze alarmują, że zespół pocovidowy może być groźniejszy od samego COVID-19. Objawy choroby pojawią się trzy-cztery tygodnie po zakażeniu koronawirusem.

- To jest sytuacja największego zagrożenia w tej chwili u dzieci, jeśli chodzi o COVID-19 - twierdzi lekarz pediatra Lidia Stopyra ze Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Specjaliści chorobę określają skrótem PIMS - pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny tymczasowo związany z zakażeniem SARS-CoV-2.

Jakie mogą być objawy zespołu pocovidowego?

PIMS atakuje wiele narządów - u każdego z dzieci, u których zdiagnozowano chorobę, rozwój i towarzyszące objawy były inne. - Część z tych dzieci ma tak silne bóle brzucha, że lądują na oddziałach chirurgicznych, niekiedy nawet są operowane z podejrzeniem wyrostka robaczkowego - wyjaśnia dr Magdalena Okarska-Napierała z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W przypadku Zosi lekarze najpierw podejrzewali wyrostek robaczkowy, a potem zakażenie bakteryjne. Dziewczynka gasła w oczach.

- Żona wysłała do mnie takiego bardzo dramatycznego SMS-a, żebym przyjeżdżał, bo Zosia zapytała ją, czy umrze. To był stan dziecka, w którym mieliśmy najgorsze, najczarniejsze myśli - mówi Grzegorz Ikoniak, tata Zosi.

Mężczyzna po apelach, by rodzice i lekarze szybko reagowali na pierwsze objawy PIMS, dostawał nienawistne komentarze, że chorobę dziecka wymyślił. Apeluje jednak dalej, by niczego nie przeoczyć.

- Poza tymi bardzo dużymi bólami brzucha nastąpiła tak zwana przeczulica bólowa, nie można było wręcz dotknąć córki. Wyskoczył też rumień - dodaje mężczyzna.

Przykładowe objawy PIMS-TSFakty TVN

Dlatego jeśli dziecko oprócz wysokiej gorączki skarży się na ból brzucha, ma wysypkę, lub zaczerwienione oczy, pękają mu usta, puchną i bolą stopy, stawy i jest apatyczne, to należy sprawdzić, czy nie przechodziło wcześniej zakażenia koronawirusem.

- Ostrzegam tylko rodziców, żeby szybciutko reagować, do szpitala jechać i reagować. Nie czekać na teleporady - podkreśla Małgorzata Kosieradzka, mama Adasia.

"Z niepokojem patrzymy w przyszłość"

Zdaniem ekspertów szybka diagnoza może skrócić cierpienie dzieci, ale i niebezpieczeństwo powikłań. PIMS może na przykład trwale uszkodzić serce dziecka.

- Z niepokojem patrzymy w przyszłość, bo nie jesteśmy w stanie przewidzieć, u ilu z tych pacjentów dojdzie do powikłań w postaci na przykład tętniaków naczyń wieńcowych - przyznaje dr hab. Sebastian Góreczny, kierownik Oddziału Kardiologicznego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Po fali zwiększonej liczby zakażeń koronawirusem lekarze spodziewają się teraz fali pacjentów z PIMS. Jednak zaznaczają, że mają skuteczną broń do walki z chorobą. Chodzi o immunoglobuliny podawane przez pompę.

- To są często dzieci duże, to są nastolatkowie, to musimy pomyśleć o tym, żeby tej immunoglobuliny zabezpieczyć, więc to jest czas, żeby się zwrócić wszędzie tam, gdzie możemy tych immunoglobulin szukać, żeby je zdobyć - mówi lekarz pediatra Lidia Stopyra.

Polscy lekarze jak dotąd walkę wygrywają. Zosia czuje się dobrze, wróciła już do domu, Adaś też na to czeka.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: SZPITAL SPECJALISTYCZNY IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W KRAKOWIE

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS