Spada zainteresowanie szczepieniami. Rząd liczy, że zmieni to loteria szczepionkowa

Spada zainteresowanie szczepieniami. Rząd liczy, że zmieni to loteria szczepionkowa
Spada zainteresowanie szczepieniami. Rząd liczy, że zmieni to loteria szczepionkowa
Marek Nowicki | Fakty TVN
Spada zainteresowanie szczepieniami. Rząd liczy, że zmieni to loteria szczepionkowaMarek Nowicki | Fakty TVN

Z 300 tysięcy do 50 tysięcy dziennie spadła liczba rejestrujących się na szczepienia przeciwko COVID-19. Jeżeli nie zaszczepi się odpowiednia część populacji, to może nas czekać czwarta fala pandemii i kolejny lockdown - alarmują lekarze. Z pomocą wygasającej akcji szczepień przychodzi rząd. Od lipca rusza specjalna loteria z nagrodami dla tych, którzy postanowią się zaszczepić.

Kolejka nastolatków oczekujących na szczepienie w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi to widok budzący nadzieję.

- Nie boję się, ja jestem z klasy biologiczno-chemicznej i wiadomo, że takie rzeczy nie powinny nas przerażać - mówi o szczepieniu Michał Olszyk.

Alicja ma 17 lat i w czwartek przyjęła już drugą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. - Ja od początku byłam po prostu pewna, że pójdę na szczepienie - podkreśla nastolatka.

Marcel - podobnie jak Alicja - też nie miał wątpliwości.

- Częściowo z powodu tego, że chciałem zwyczajnie, bardzo byłem pozytywnie nastawiony do konceptu szczepienia, poza tym częściowo dlatego, że mam starsze osoby w rodzinie - mówi.

Problem polega na tym, że tych dobrze zmotywowanych wśród nastolatków i ich rodziców, którzy muszą wyrazić zgodę na szczepienie, jest ciągle stosunkowo mało. W łódzkim liceum w czwartek zaszczepiło się zaledwie 30 uczniów na 420.

- Gdyby to był tydzień, dwa tygodnie wcześniej to ten odzew byłby większy, ale być może część z nich jest już zaszczepiona - zaznacza Katarzyna Felde, dyrektorka IV Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi.

Wyjazdowy zespół szczepień Centrum Zdrowia Matki Polki pozostaje w pełnej gotowości do organizowania kolejnych akcji szczepień w szkołach na terenie województwa łódzkiego. - W ciągu kilku dni jesteśmy w stanie taką akcję zorganizować. Z tym, żeby około 30-40 osób było chętnych, to wtedy nie ma problemu, żeby to się odbyło - wyjaśnia Michał Matyjaszczyk, lekarz z wyjazdowego zespołu szczepień Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Wkrótce rusza loteria szczepionkowa

W skali całego kraju z pomocą wygasającej akcji szczepień przychodzi rząd. Od lipca rusza specjalna loteria z nagrodami dla tych, którzy postanowią się zaszczepić. W sumie do wygrania jest ponad 14 milionów złotych.

- Każdy z uczestników ma cztery szanse na otrzymanie nagrody (...). Mamy kilka kategorii nagród - poinformował Olgierd Cieślik, prezes zarządu Totalizatora Sportowego.

Loteria potrwa do końca września. Uczestnicy muszą być pełnoletni i mogą się rejestrować przez Internetowe Konto Pacjenta albo poprzez infolinię Narodowego Programu Szczepień.

Na nagrody mogą też liczyć gminy z największym odsetkiem osób zaszczepionych.

- W ramach tego konkursu jest szczególna nagroda dla najbardziej odpornej gminy w Polsce. To dwa miliony złotych dla gminy z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców - przekazał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Chodzi przede wszystkim o to, żebyśmy osiągnęli wreszcie odporność zbiorową. To ważne, bo wirus cały czas mutuje. W Indiach lekarze odkryli właśnie jeszcze groźniejszą wersję Delty i nazwali ją Delta plus.

- Przekazałem wytyczne moim podwładnym, że wszystkie przypadki wariantu Delta plus muszą być bardzo dokładnie monitorowane - mówi Rajesh Tope, indyjski minister zdrowia w prowincji Maharashtra.

Według prognoz mutacja Delta jeszcze tego lata zdominuje zakażenia koronawirusem w Europie.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS