Spada zainteresowanie szczepieniami. "Ludzie sobie trochę odpuścili"

17.06.2021 | Spada zainteresowanie szczepieniami. "Ludzie sobie trochę odpuścili"
17.06.2021 | Spada zainteresowanie szczepieniami. "Ludzie sobie trochę odpuścili"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
17.06.2021 | Spada zainteresowanie szczepieniami. "Ludzie sobie trochę odpuścili"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

W Polsce są miejsca, gdzie większość mieszkańców jest już zaszczepiona co najmniej jedną dawką, ale są też miejsca, gdzie prawie nikt się nie szczepi. W Białym Dunajcu zaszczepionych co najmniej jedną dawką jest zaledwie 15 procent mieszkańców, podobna sytuacja jest w gminie Kolbuszowa na Podkarpaciu. Dlatego rząd wciąż szuka sposobów, by przekonać Polaków do szczepień.

W Podkowie Leśnej na Mazowszu jedną dawką zaszczepionych jest już 60 procent mieszkańców. To stawia tę gminę w krajowej czołówce.

- Jesteśmy w gronie tych, którzy mają ten wskaźnik bardzo wysoki - informuje burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński. - W grupie 70 plus prawie 90 procent podkowian się już zaszczepiło - dodaje.

W Polsce są jednak gminy, w których - żeby zaszczepionego znaleźć - trzeba się dobrze naszukać.

- Ludzie sobie trochę odpuścili, o tak delikatnie to ujmę - mówi Magdalena Szelest-Para z punktu szczepień w szpitalu w Kolbuszowej na Podkarpaciu.

W Białym Dunajcu na Podhalu zaszczepionych jedną dawką jest zaledwie 15 procent mieszkańców, co oznacza, że niezaszczepionych jest aż 85 procent osób.

- Jeden się szczepi, a drugi, że się boi, bo mu tak naopowiadali - mówi jeden z mieszkańców Białego Dunajca.

Władze tłumaczą, że szczepić nie ma kogo. - Są nasi mieszkańcy zameldowani tutaj, ale wyjeżdżają za pracą - mówi Andrzej Jacek Nowak, wójt gminy Biały Dunajec.

Jak zachęcić do szczepień?

W gminie Kolbuszowa niezaszczepionych mieszkańców jest 75 procent, o czym władze dowiedziały się od redakcji TVN24.

- Jakoś nie interesowałem się tym tematem i nie znam statystyk w tym względzie - przyznał Marek Gil, zastępca burmistrza Kolbuszowej.

Statystyki są takie, że do punktu szczepień przychodzą tylko mieszkańcy z wyjątkowym samozaparciem.

- Część znajomych nie wierzy w szczepienie - mówi jeden z mieszkańców.

Rząd wciąż szuka sposobów, by przekonać Polaków do szczepień.

- Szukamy takich możliwości technicznego dotarcia do tych chętnych, które powodują, że szczepienie w coraz mniejszym stopniu wywołuje jakiś dyskomfort - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

W Kolbuszowej władze docierały tak, jak zalecał rząd - dowozili na szczepienia i rozdawali ulotki.

- Skorzystaliśmy tutaj z sołtysów gminy Kolbuszowa, z kolegów z OSP, jak również poprzez księży przekazywaliśmy informacje - wymienia zastępca burmistrza Kolbuszowej.

W Sopocie co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło 55 procent mieszkańców.

- Sprawdziliśmy, że około 90 procent urzędników jest wyszczepionych, więc też dajemy przykład jako urzędnicy - mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Za wysokie poziomy wyszczepienia rząd obiecuje pieniądze. Zaciekłej rywalizacji między gminami jednak nie widać.

Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS