Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"
Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"
Marta Kolbus/Fakty po Południu
Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"Marta Kolbus/Fakty po Południu

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

"Sadzonka dla życia" to wspólna akcja leśników i Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Białymstoku. - Krwiodawca, oddając krew, daje komuś nowe życie. Sadzonka takim pięknym symbolem jest tego właśnie nowego życia - mówi dr hab. nauk medycznych Piotr Marek Radziwon.

- Krwi się wytworzyć inaczej nie da, więc staramy się wspomagać centrum i podziękować w ten sposób, wyrazić uznanie, krwiodawcom - dodaje Cezary Świstak, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Do wyboru były krzewy i sadzonki drzew. Między innymi świerka, lipy czy pigwowca. - Dzisiaj świerk z myślą o świętach - mówi o swoim wyborze Anna, dawca krwi. - W domu, w ogrodzie będzie możliwość posadzenia, więc mam nadzieję, że z tej sadzonki będzie fajna pamiątka - mówi Mateusz, kolejny dawca krwi.

Jedna sadzonka to jak trzy uratowane życia, bo tylu chorych może skorzystać z krwi pobranej od jednego dawcy. - Raczej do oddawania krwi nie trzeba zachęcać, ale myślę, że taki dodatek jest miły - mówi Piotr, dawca krwi.

Jedna sadzonka to jak trzy uratowane życia

W czwartek na Podlasiu leśnicy wręczyli prawie 800 takich prezentów. Tyle osób oddało krew w Białymstoku i oddziałach terenowych. - Gdyby te akcje miały miejsce codziennie, to bardzo dużo dawców naszych z Podlasia miałoby swoje prywatne lasy - zauważa Radziwon.

CZYTAJ TAKŻE: "Medyczny cud" lekarzy z Gdańska. "Chyba nikt na świecie tego wcześniej nie robił"

- Korzystając z tej akcji, pomagając ludziom, staramy się również też w jakiś sposób pomóc przyrodzie - mówi Świstak. Pomagają nie pierwszy raz. Zimą leśnicy rozdawali krwiodawcom świerki. - O ile "Choinka dla życia", akcja, która już miała miejsce trzykrotnie, jest akcją ogólnopolską, to akcja "Sadzonka dla życia" jest akcją regionalną - informuje Świstak. - Też dostałem drzewko do posadzenia i już w ogrodzie rośnie, bardzo miło - mówi o akcji Łukasz, dawca krwi.

Chętnych do podzielania się tym bezcennym lekiem nie brakowało, ale niestety nie wszędzie jest tak duże zainteresowanie. - Mamy około 60 oddań na tysiąc mieszkańców, co daje mniej więcej dwukrotność średniej krajowej, więc Podlasie jest numer jeden w naszym kraju - mówi Radziwon.

Apel banków krwi

W wielu miejscach w Polsce krwi brakuje. Najczęściej problem jest z dostępnością grupy 0 Rh-. - Bardzo dużo dni wolnych i też wtedy dawcy nie będą oddawać krwi, a wiemy, że w takim okresie też się zdarza dużo wypadków, gdzie krew może być potrzebna niestety. Bardzo zapraszamy, żeby właśnie przed majówką przyjść do nas - mówi dr Małgorzata Antończyk z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

- Zapraszamy wszystkich dawców, tych, którzy regularnie oddają krew oraz tych, którzy by chcieli zacząć, a nie mogą się zdecydować, więc przed majówką może to będzie taki dobry moment - sugeruje Tomasz Hadas z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

ZOBACZ TEŻ: Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań
Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badańMarek Nowicki/Fakty TVN

Dla ułatwienia mieszkańcy Poznania od rana mogli oddawać krew na Dworcu Autobusowym. Takie mobilne centrum krwiodawstwa każdego dnia jest w innym rejonie miasta. - Każdy jest po prostu zajęty, więc ta formuła się bardzo dobrze sprawdza i jesteśmy w wielu miejscach w całej Wielkopolsce. Poniedziałek, wtorek są to dobre dni na to, żeby czy nas szukać w autobusie czy przyjść do centrum krwiodawstwa - mówi Hadas. Krew może oddać tylko osoba zdrowa w wieku od 18 do 65 lat. To nic nie boli i nic nie kosztuje, a trwa zaledwie kilka minut - przekonują ci, którym oddawanie krwi weszło już w nawyk. - Od 1989 roku (jestem dawcą - red.). Ponad 25 litrów, wszystkim polecam, wszystkich zachęcam - apeluje Anna, dawca krwi. - Bo w każdym momencie naszego życia ta krew może być potrzebna - dodaje Mateusz, dawca krwi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Pobłociu w powiecie słupskim doszło do dramatycznej sytuacji na przejściu dla pieszych. Kierowca omal nie zabił trójki dzieci. Twierdzi, że ich nie widział. Eksperci przyznają, że do takich zdarzeń dochodzi znowu coraz częściej.

Chwile grozy na przejściu dla pieszych. "Dziękowałam Bogu, że nasze dzieci po prostu żyją"

Chwile grozy na przejściu dla pieszych. "Dziękowałam Bogu, że nasze dzieci po prostu żyją"

Źródło:
Fakty TVN

Metoda na wnuczka tym razem nie wypaliła. W tym przypadku to była metoda na wnuczkę, której emerytowany policjant nie miał. Próbowali wyłudzić od niego 80 tysięcy złotych, ale on pokierował rozmową po swojemu i był w tym świetny.

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Źródło:
Fakty TVN

Jak oddłużyć tonące w długach szpitale powiatowe? Najpierw trzeba mieć plan i Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że go ma. Są konkretne punkty tego planu i 19 miliardów złotych, które ma pomóc je zrealizować. To pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy dla tych szpitali, które zaczną reformę. Reforma polega na tym, żeby położone blisko szpitale nie powielały usług, które udzielają.

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Źródło:
Fakty TVN

Rząd musi się mierzyć z protestem Związku Leśników Polskich (ZLP), żądaniami dymisji ministry klimatu Pauliny Hennig-Kloski, wycofania moratorium na wycinkę drzew oraz szacunku do ich zawodu. Na drugim biegunie są ekolodzy i ich kontrmanifestacje. Rządzący już w kampanii wyborczej obiecywali, że uchronią przed wycinką 20 procent najcenniejszych polskich lasów i zreformują Lasy Państwowe.

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Liczba nielegalnych prób przekraczania granicy polsko-białoruskiej spadła o połowę, ale niestety spadła też liczba turystów. Choć strefa buforowa nie obejmuje turystyki, to przedsiębiorcy w tym widzą niskie obłożenie. Problem mają też organizacje humanitarne, bo ciężko im uzyskać zgodę na wejście do strefy.

Miesiąc od wprowadzenia strefy buforowej. "Ludzie boją się przyjeżdżać nad granicę"

Miesiąc od wprowadzenia strefy buforowej. "Ludzie boją się przyjeżdżać nad granicę"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Oglądając te filmiki, myślę, że pilot miał cały czas nadzieję, że jeszcze ten lot uda się wyprowadzić. Nie udało się niestety - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 gen. Tomasz Drewniak, były inspektor sił powietrznych, ekspert fundacji Stratpoints, komentując katastrofę, do której doszło w piątek w Gdyni.

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

Źródło:
TVN24

- Podjęte na szczycie NATO decyzje mówią o tym, że Polska jest bardzo ważnym członkiem Sojuszu, ale też wzmacniają nasze bezpieczeństwo - mówił w TVN24 generał Mieczysław Bieniek. Generał Jarosław Kraszewski podkreślał, że "powinniśmy być bardziej proaktywni, nie reaktywni" i opowiadał się za koncepcją zestrzeliwania rosyjskich rakiet, które lecą w stronę Polski, jeszcze nad terytorium Ukrainy.

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

Źródło:
TVN24

Już za chwilę zapłonie znicz olimpijski i rozpocznie się największa impreza sportowa globu. Paryż dopina logistykę, która jest imponująca, bo areny zawodów rozciągają się od stołecznej Sekwany po Tahiti w Polinezji Francuskiej. Jednak towarzyszą temu kontrowersje, bo władze Francji systemowo wywożą ze stolicy osoby w kryzysie bezdomności, choć twierdzą, że zbieżność terminów jest przypadkowa.

Ma być ekologicznie i bezpiecznie. Paryż przygotowuje się na igrzyska

Ma być ekologicznie i bezpiecznie. Paryż przygotowuje się na igrzyska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To bez wątpienia azjatycki ślub roku. Trwające od czterech miesięcy uroczystości towarzyszące ślubowi syna najbogatszego człowieka tego kontynentu wkraczają w najważniejszą fazę. W najbliższy weekend Anant Ambani i Redhika Merchant mają powiedzieć sobie "tak". Wydarzenie budzi ogromne zainteresowanie, a wśród gości nie brakuje osobistości ze świata.

Zbliża się wesele syna najbogatszego człowieka w Azji

Zbliża się wesele syna najbogatszego człowieka w Azji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS