Próba sił w PO? Posiedzenie klubu odwołane, Budka walczy o fotel szefa klubu

24.10.2019 | Próba sił w PO? Posiedzenie klubu odwołane, Budka walczy o fotel szefa klubu
24.10.2019 | Próba sił w PO? Posiedzenie klubu odwołane, Budka walczy o fotel szefa klubu
Arleta Zalewska | Fakty TVN
24.10.2019 | Próba sił w PO? Posiedzenie klubu odwołane, Budka walczy o fotel szefa klubuArleta Zalewska | Fakty TVN

Borys Budka rzuca rękawicę i chce powalczyć o fotel szefa klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. Przed członkami także wybory na szefa partii. W największym opozycyjnym ugrupowaniu nieuchronnie szykuje się próba sił.

Decyzja Grzegorza Schetyny o przełożeniu czwartkowego posiedzenia klubu parlamentarnego zaskoczyła wielu posłów.

Członkowie Platformy Obywatelskiej pytani o powód, nie podawali wyjaśnienia - Nie mamy takiej informacji - tłumaczyła Agnieszka Pomaska.

Przewodniczący partii podkreśla, że spotkanie odbędzie się wkrótce. - Jest spotkanie z nowymi posłami, a spotkanie z klubem w najbliższym czasie - skomentował.

W nieoficjalnych rozmowach posłowie mówią, że to gra na czas. Lider Platformy miał się obawiać, że podczas czwartkowego spotkania cześć posłów zażąda wyboru nowych władz klubu. A zaraz potem uruchomią wyborczą maszynę na szefa całej Platformy.

Borys Budka szefem klubu parlamentarnego?

W środę swój start na stanowisko szefa klubu parlamentarnego ogłosił Borys Budka - Będę ubiegał się o stanowisko szefa klubu - zadeklarował.

W czwartek na sejmowych korytarzach walczył już o głosy. To tak zwane liczenie szabel w nowym klubie.

Członkowie Platformy pytani o kandydaturę Budki na szefa klubu, w swoich odpowiedziach wyrażali dla niego duże poparcie. - Jest bardzo poważnym kandydatem. Liczymy, że ustoi i wygra - mówił Robert Kropiwnicki. - Uważam, że jest jednym z naturalnych kandydatów - stwierdził Grzegorz Schetyna

Przedstawiciele partii najpierw wskazywali, że kandydatką na szefa klubu może być Małgorzata Kidawa-Błońska, potem mówiono o Izabeli Leszczynie. To już nieaktualne. Lider Platformy wie, że w tym głosowaniu nie może przegrać, a Borys Budka ma ogromne szanse na przekonanie do siebie większości posłów.

Izabela Leszczyna zapytana o to czy wystartuje przeciwko Budce stwierdziła, że nie. - Znamy się od lat, przyjaźnimy, jesteśmy z jednego regionu i deklaruję, że będę go wspierać - wyjaśniła.

Walka o fotel nowego szefa Platformy

Na tablicy z napisem "zadania dla Koalicji Obywatelskiej", obok nazwiska nowego szefa klubu parlamentarnego i marszałka Senatu jest jeszcze wybór kandydata na prezydenta i ustalenie terminu wyborów nowego szefa Platformy. Zwolennicy Grzegorza Schetyny chcą, by walka o ten fotel była ostatnim elementem listy - i właśnie o to toczy się najostrzejszy w partii spór.

- Ja jestem zwolennikiem prawyborów, na przykład, ale kandydata na prezydenta to jest zadanie do świąt Bożego Narodzenia. Wyborami w Platformie zajmiemy się po nowym roku - wyjaśnił Sławomir Neumann.

Innego zdania jest Michał Szczerba - uważam, że to nowe władze powinny zdecydować, kto będzie kandydatem na prezydenta popieranym przez Platformę Obywatelską. Mandat tego zarządu przecież się już kończy - mówił.

O terminie wyborów zdecyduje obecny zarząd partii. Przeciwnicy Schetyny liczą szable i pojawiają się takie głosy: - Uważam, że wybory w Platformie powinny się odbyć wcześniej, niż później. Przed nami kampania prezydencka. Jak widzimy kampania prezydenta Dudy już trwa - stwierdziła Hanna Zdanowska.

Walka o Senat

Grzegorz Schetyna w czwartek odwiedził szefa ludowców Władysława Kosiniaka-Kamysza. Politycy umówili się na kolejne rozmowy w sprawie sytuacji w Senacie. Większość opozycji w Senacie "wisi" na dwóch głosach.

Wysłannicy Prawa i Sprawiedliwości w regionach - taki zgłosił się do senatora z Lublina - kuszą kolejnych senatorów. - To lokalnie postawieni działacze Prawa i Sprawiedliwości. Natomiast ich przekaz był taki: no spodziewaliśmy się takiej odpowiedzi, ale Warszawa kazała zapytać - opowiadał Jacek Bury z Platformy Obywatelskiej.

Sam senator zapewnia, że do Prawa i Sprawiedliwości się nie wybiera. Startował z list Koalicji Obywatelskiej.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pracowali przy jednej z flagowych inwestycji Orlenu i zostali bez pieniędzy, ubezpieczenia, dokumentów i bez pozwolenia na pracę. Libin i Balu - dwaj pracownicy z Indii - opowiedzieli, jak wyglądało ich zatrudnienie przy budowie zakładu petrochemicznego za 25 miliardów złotych.

Pracownicy z Indii byli nieludzko traktowani na budowie kompleksu Orlenu. "Nie mieści się w głowie"

Pracownicy z Indii byli nieludzko traktowani na budowie kompleksu Orlenu. "Nie mieści się w głowie"

Źródło:
Fakty TVN

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 8-letniego Kamilka wstrząsnęła nie tylko mieszkańcami Częstochowy, ale całą Polską. Rok po tej tragedii wracają pytania o rozliczenie odpowiedzialnych i o to, co zmieniło się w systemie opieki nad dziećmi. W środę pamięć skatowanego chłopca uczcili mieszkańcy Częstochowy, którzy przeszli ulicami miasta.

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To, że wyjazd Tomasza Szmydta był zorganizowany, możemy przyjąć za rzecz dosyć oczywistą - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski (Polska 2050), odnosząc się do sprawy sędziego, który zwrócił się o azyl do białoruskich władz. Prezydencki minister Wojciech Kolarski zapewnił, że "wszyscy, którzy traktujemy bezpieczeństwo Polski jako sprawę poważną, mówimy jednym głosem".

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Źródło:
TVN24

- Jest ogromną rolą państwa polskiego, by przygotować Polskę na to, że zacznie być płatnikiem netto do budżetu Unii Europejskiej, a nie tylko będzie korzystać z funduszy unijnych - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Katarzyna Pisarska. Jak dodała, "Unia Europejska to nie są tylko fundusze".

Profesor Pisarska: Unia Europejska to nie tylko fundusze

Profesor Pisarska: Unia Europejska to nie tylko fundusze

Źródło:
TVN24

To będzie wielka impreza, ale niestety tam, gdzie futbol jest na najwyższym poziomie, tam zbyt często też jest rasizm. Tym razem jednak piłkarze mogą liczyć na wsparcie policji.

"Zanim zrobisz coś tak głupiego, to wyobraź sobie, co może czekać cię za kilka miesięcy". Rasiści ostrzeżeni

"Zanim zrobisz coś tak głupiego, to wyobraź sobie, co może czekać cię za kilka miesięcy". Rasiści ostrzeżeni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS