Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN
Odpowiadał za przemyt imigrantów przez białoruską granicę do Polski. 33-letni Syryjczyk został zatrzymany
Odpowiadał za przemyt imigrantów przez białoruską granicę do Polski. 33-letni Syryjczyk został zatrzymany
Dariusz Łapiński/Fakty TVN
Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicęDariusz Łapiński/Fakty TVN

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Przez trzy lata był poszukiwany na całym świecie. Często zmieniał miejsca pobytu. W dużym stopniu Ahmad R. jest odpowiedzialny za to, co działo się na granicy Polski z Białorusią. - Zaangażowany był w przemyt prawie 3,5 tysiąca imigrantów - informuje anonimowo oficer operacyjny Straży Granicznej.

Polska Straż Graniczna wytropiła kilka dni temu 33-letniego Syryjczyka w Niemczech i z pomocą niemieckiej policji zatrzymała. - Jest to bardzo ważna postać. Ma przypisywaną rolę założyciela tej grupy przestępczej. Wykonywał on również funkcję osoby, która była odpowiedzialna za rozliczenia finansowe - przekazuje płk Arkadiusz Olejnik, zastępca dyrektora Zarządu Operacyjno-Śledczego Komendy Głównej Straży Granicznej.

ZOBACZ TEŻ: Kierowca busa zatrzymany po pościgu. Przewoził 31 imigrantów, w tym siedmioro dzieci

Udało się do niego dotrzeć dzięki rozpracowaniu powiązań finansowych. Sumy, jakimi obracał, były ogromne. - Potwierdzono, że grupa w ramach swojej działalności transferowała środki finansowe w kryptowalutach rzędu około 580 milionów dolarów - informuje Olejnik.

Funkcjonariusze SG rozbili zorganizowaną grupę przemytników ludzi
Funkcjonariusze SG rozbili zorganizowaną grupę przemytników ludziNadbużański Oddział Straży Granicznej

Finansował organizacje terrorystyczne

Ahmad R. stworzył i kierował jedną z największych grup przestępczych na wschodniej granicy Unii. Chętnych do nielegalnego przyjazdu do Europy werbował głównie w Syrii i Iraku. Imigrantów przerzucano do Polski przez Turcję, Rosję i Białoruś.

- W zależności od długości trasy, środków komunikacji, były to kwoty nawet do 30 tysięcy dolarów od jednej osoby - przekazuje anonimowo oficer operacyjny Straży Granicznej.

Jak wykazało śledztwo, szef gangu dzielił ogromne środki nie tylko pomiędzy członów grupy, ale też wysyłał na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych. - Dofinansowane zostały zarówno Hezbollah, jak i dżihad - wskazuje oficer operacyjny Straży Granicznej. - Na te konta, które zostały potwierdzone przez służby izraelskie, transferowane były kwoty około 30 milionów dolarów - dodaje Olejnik.

CZYTAJ WIĘCEJ W TVN24.PL: Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Dzięki zatrzymaniu szefa gangu i wcześniejszemu rozbiciu grupy organizacje terrorystyczne nie będą już finansowane z przemytu ludzi przez granicę Polski.

- To jest duża sprawa nie tylko z punktu widzenia Polski. To jest bardzo ważny element. To jest duża sprawa z punktu widzenia bezpieczeństwa Unii Europejskiej - podkreśla szef Centrum ds. Zwalczania Nielegalnej Migracji w Europolu Seweryn Stopa.

- Prokurator zgromadził materiał pozwalający na przedstawienie temu podejrzanemu zarzutu kierowania grupą przestępczą, organizowania nielegalnego przekraczania granicy oraz finansowania terroryzmu - informuje Przemysław Nowak z Prokuratury Krajowej.

Polska prokuratura rozpoczęła procedurę ekstradycji Syryjczyka z Niemiec do Polski, aby był sądzony przed polskim sądem.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Straż Graniczna

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Laurent już chodzi, ale cały czas w pieluchach. Maluje obrazy z zapałem godnym co najmniej studenta naszej ASP. Jego dzieła są prezentowane na wystawach i kosztują od 7 tysięcy euro w górę. Sukcesami może pochwalić się też 10-letnia Sofia, która będzie mieć wystawę w podziemiach Luwru, czy 11-letni Kareem, którego rysunki robią furorę.

Dwulatek maluje obrazy za tysiące euro. Małych artystów, choć nieco starszych, jest więcej

Dwulatek maluje obrazy za tysiące euro. Małych artystów, choć nieco starszych, jest więcej

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci z rzadkimi typami nowotworów jak najszybciej powinny trafić do odpowiedniego specjalisty. Chodzi o wyspecjalizowane ośrodki, które mają najlepiej opracowane leczenie danego nowotworu. Czasem jednak pacjenci trafiają do nich za późno albo wcale.

Dzieci z rzadkimi typami nowotworów zagubione w systemie. "40 procent pacjentów trafia do nas za późno"

Dzieci z rzadkimi typami nowotworów zagubione w systemie. "40 procent pacjentów trafia do nas za późno"

Źródło:
Fakty TVN

Buraki, ziemniaki, dynie i cukinie - nie dość, że ekologiczne, to z eksperymentalnej miejskiej farmy we Wrocławiu. Pracują na niej bezrobotni i osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Zdrowe warzywa trafiają do żłobków i DPS-ów. Podobne inicjatywy pojawiły się też w Poznaniu i Ciechanowie.

Farmy w mieście cieszą się coraz większą popularnością. Z tej wrocławskiej warzywa trafiają do żłobków i DPS-ów

Źródło:
Fakty TVN

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa alarmują, że w wielu placówkach brakuje krwi. Stali krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, a nowych często nie przybywa. Medycy apelują do wszystkich, by zgłaszali się i oddawali krew. Zapewniają, że to wcale nie boli, a nasza krew może uratować niejedno ludzkie życie.

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na temat projektu dekryminalizacji aborcji ani na Radzie Ministrów, ani poza Radą Ministrów nie rozmawialiśmy z premierem Donaldem Tuskiem - powiedział w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapytany, czy jego zdaniem zaufanie w koalicji wisi na włosku, odparł twierdząco.

Zaufanie w koalicji wisi na włosku? "No ma pani rację"

Zaufanie w koalicji wisi na włosku? "No ma pani rację"

Źródło:
TVN24

- Ja bym zakładał, że jeżeli ten duet (Donald Trump - J.D. Vance) wygra, to będą przez najbliższe miesiące po wyborach koncentrowali się na Stanach Zjednoczonych. Co dla nas nie jest dobrym znakiem - mówił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Amerykanista i politolog profesor Bohdan Szklarski podkreślał, że Vance "jest nowicjuszem", ale to "dobry gracz, który widzi się w Białym Domu któregoś dnia".

Krytykował Trumpa, teraz staje u jego boku. "Podejrzewam, że ta zmiana stanowiska nie jest szczera"

Krytykował Trumpa, teraz staje u jego boku. "Podejrzewam, że ta zmiana stanowiska nie jest szczera"

Źródło:
TVN24

W Rumunii podwojono liczbę niedźwiedzi przeznaczonych do odstrzału. Wszystko przez gwałtowny rozrost populacji tych ssaków i walkę niedźwiedzi z człowiekiem o terytorium. Władze twierdzą, że próbowały innych metod odstraszania, ale wszystkie zawiodły. Niedźwiedzie schodzą do wsi i miejscowości, bo szukają jedzenia, a ludzie, którzy wchodzą do lasów, ryzykują życie.

"Po drugiej stronie słuchawki młody mężczyzna krzyczał, że zaatakował ich niedźwiedź i że zabrał dziewczynę"

"Po drugiej stronie słuchawki młody mężczyzna krzyczał, że zaatakował ich niedźwiedź i że zabrał dziewczynę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już 16 lipca nowi posłowie do Parlamentu Europejskiego wybiorą swoją przewodniczącą. Faworytką jest Roberta Metsola, popierana przez największą frakcję - Europejską Partię Ludową. Dla Maltanki byłaby to druga kadencja. Natomiast 18 lipca swój sprawdzian przejdzie Ursula von der Leyen, która postara się o uzyskanie wotum zaufania. 

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS