Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN
Odpowiadał za przemyt imigrantów przez białoruską granicę do Polski. 33-letni Syryjczyk został zatrzymany
Odpowiadał za przemyt imigrantów przez białoruską granicę do Polski. 33-letni Syryjczyk został zatrzymany
Dariusz Łapiński/Fakty TVN
Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicęDariusz Łapiński/Fakty TVN

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Przez trzy lata był poszukiwany na całym świecie. Często zmieniał miejsca pobytu. W dużym stopniu Ahmad R. jest odpowiedzialny za to, co działo się na granicy Polski z Białorusią. - Zaangażowany był w przemyt prawie 3,5 tysiąca imigrantów - informuje anonimowo oficer operacyjny Straży Granicznej.

Polska Straż Graniczna wytropiła kilka dni temu 33-letniego Syryjczyka w Niemczech i z pomocą niemieckiej policji zatrzymała. - Jest to bardzo ważna postać. Ma przypisywaną rolę założyciela tej grupy przestępczej. Wykonywał on również funkcję osoby, która była odpowiedzialna za rozliczenia finansowe - przekazuje płk Arkadiusz Olejnik, zastępca dyrektora Zarządu Operacyjno-Śledczego Komendy Głównej Straży Granicznej.

ZOBACZ TEŻ: Kierowca busa zatrzymany po pościgu. Przewoził 31 imigrantów, w tym siedmioro dzieci

Udało się do niego dotrzeć dzięki rozpracowaniu powiązań finansowych. Sumy, jakimi obracał, były ogromne. - Potwierdzono, że grupa w ramach swojej działalności transferowała środki finansowe w kryptowalutach rzędu około 580 milionów dolarów - informuje Olejnik.

Funkcjonariusze SG rozbili zorganizowaną grupę przemytników ludzi
Funkcjonariusze SG rozbili zorganizowaną grupę przemytników ludziNadbużański Oddział Straży Granicznej

Finansował organizacje terrorystyczne

Ahmad R. stworzył i kierował jedną z największych grup przestępczych na wschodniej granicy Unii. Chętnych do nielegalnego przyjazdu do Europy werbował głównie w Syrii i Iraku. Imigrantów przerzucano do Polski przez Turcję, Rosję i Białoruś.

- W zależności od długości trasy, środków komunikacji, były to kwoty nawet do 30 tysięcy dolarów od jednej osoby - przekazuje anonimowo oficer operacyjny Straży Granicznej.

Jak wykazało śledztwo, szef gangu dzielił ogromne środki nie tylko pomiędzy członów grupy, ale też wysyłał na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych. - Dofinansowane zostały zarówno Hezbollah, jak i dżihad - wskazuje oficer operacyjny Straży Granicznej. - Na te konta, które zostały potwierdzone przez służby izraelskie, transferowane były kwoty około 30 milionów dolarów - dodaje Olejnik.

CZYTAJ WIĘCEJ W TVN24.PL: Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Dzięki zatrzymaniu szefa gangu i wcześniejszemu rozbiciu grupy organizacje terrorystyczne nie będą już finansowane z przemytu ludzi przez granicę Polski.

- To jest duża sprawa nie tylko z punktu widzenia Polski. To jest bardzo ważny element. To jest duża sprawa z punktu widzenia bezpieczeństwa Unii Europejskiej - podkreśla szef Centrum ds. Zwalczania Nielegalnej Migracji w Europolu Seweryn Stopa.

- Prokurator zgromadził materiał pozwalający na przedstawienie temu podejrzanemu zarzutu kierowania grupą przestępczą, organizowania nielegalnego przekraczania granicy oraz finansowania terroryzmu - informuje Przemysław Nowak z Prokuratury Krajowej.

Polska prokuratura rozpoczęła procedurę ekstradycji Syryjczyka z Niemiec do Polski, aby był sądzony przed polskim sądem.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Straż Graniczna

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Wśród wielu stereotypów ten jest wyjątkowo groźny. To nieprawda, że prawdziwy mężczyzna nie potrzebuje ani lekarzy, ani badań. Potrzebuje, jak każdy, kto o siebie dba. Dzień Ojca to świetna okazja, by o tym przypomnieć.

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Źródło:
Fakty TVN

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS