Wisła niknie w oczach, inne rzeki też. "Woda nam uciekła"

13.07.2019 | Wisła niknie w oczach, inne rzeki też. "Woda nam uciekła"
13.07.2019 | Wisła niknie w oczach, inne rzeki też. "Woda nam uciekła"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
13.07.2019 | Wisła niknie w oczach, inne rzeki też. "Woda nam uciekła"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Z pobicia tego rekordu trudno się cieszyć, bo Wisła w Warszawie niemal sięga dna. Jeszcze miesiąc temu na wodowskazie przy bulwarach było 6 metrów, teraz - niewiele ponad 40 centymetrów. Susza to problem większości polskich rzek.

Jeszcze osiemnaście centymetrów, a Wisła pobije rekord sprzed czterech lat. To więcej niż prawdopodobne, bo gdy w 2015 roku poziom lustra tej rzeki spadł do 26 centymetrów, był już sierpień.

- Jeszcze nieco ponad miesiąc temu mieliśmy prawie 6 metrów na wodowskazie w centrum Warszawy, przy bulwarach, dzisiaj jest czterdzieści kilka centymetrów. Woda nam uciekła - informuje Sergiusz Kieruzel z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Nie da się całej winy zrzucić na upały i słabe deszcze. W ucieczce wody pomogło i betonowanie miast, i nadmierne otwieranie przestrzeni przez wycinkę lasów.

- W momencie, kiedy mamy uszczelnione powierzchnie, w momencie, kiedy mamy wyregulowane cieki, ta woda po prostu szybciej odpływa nam do morza. Wówczas tracimy ją - tłumaczy Ilona Biedroń z Multiconsult Polska, firmy zajmującej się nadzorowaniem inwestycji.

- Otwieramy przestrzenie wielkie, wiatr intensywnie odparowuje wodę, nie ma wystarczającej infiltracji, odbudowy wód gruntowych, podziemnych, i w tym momencie również zasilanie rzek też się zmniejsza - dodaje hydrolog prof. Maciej Zalewski.

Nie tylko problem Wisły

Poziomy wszystkich polskich rzek są dużo niższe niż powinny być o tej porze roku. Widać to na Warcie i jej dopływach. Rzeki Cybiny już prawie nie ma. Gdy lustro wody w naszej strefie klimatycznej spada poniżej 40 centymetrów, rzeka przestaje być rzeką, bo przestaje płynąć.

- W przypadku jakiejś sytuacji awaryjnej zakłady tutaj ze stacji filtrów są w stanie, oczywiście, przekierować wodę do odbiorców zasilanych na przykład przez zakład północy, który pobiera wodę z Jeziora Zegrzyńskiego - mówi Marzena Wojewódzka, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.

Jeszcze nie jest krytycznie, ale mamy dopiero lipiec i kolejne fale upałów za pasem. Może nie będzie aż tak gorąco jak w czerwcu, ale wystarczająco ciepło, by Wisła, która zbiera wodę z połowy rzek w kraju, zaczęła znikać w oczach. Ryby będzie można zbierać, a nie łowić.

- Potrzebujemy planu. Planu na przykład retencji wodnej, szczególnie w Wielkopolsce, która jest naprawdę narażona na poważne ograniczenia związane z dostępem do wody - twierdzi klimatolog prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Brak wody w rzekach na pewno wpłynie na jej dostępność w kranach. Niedobór wody dotknął już rolnictwo, może się odbić też na przemyśle i transporcie.

Dlatego solidny plan potrzebny jest od zaraz. Modelowy zbiornik do gromadzenia zapasów ma powstać pod Łaskiem na rzece Grabi. Niestety, nadal jest tylko na papierze.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS