Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance
Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balanceStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polska jest w europejskiej czołówce liczby przepracowanych godzin. Wyprzedzają nas tylko Grecy. Z analizy przygotowanej przez Preply na podstawie danych Eurostatu wynika, że Polacy pracują tygodniowo średnio 40,5 godziny. To o 3 godziny więcej niż średnia w Unii Europejskiej i aż o 6 godziny więcej niż średnia na świecie.

- Są to osoby z wyższym wykształceniem, które rozwijają się zawodowo, prowadzą działalności gospodarcze i pracują absolutnie dłużej niż standardowe 8 godzin dziennie, często jest to między 10-11 godzin. Drugą taką grupą zawodową są pracownicy produkcyjni, pracownicy fizyczni w wielu branżach, którzy też pracują ponad 8 godzin i tutaj głównym motywatorem są pieniądze - wskazuje Anna Sudolska z Idea HR Group.

Dla porównania, na drugim końcu zestawienia są Holendrzy, którzy pracują aż o 7 godzin mniej niż Polacy. Następni są Niemcy z wynikiem 35 godzin tygodniowo

Średnia liczba przepracowanych godzin tygodniowoEurostat

Polska od lat zajmuje ostanie miejsca w badaniach europejskich, jeśli chodzi o zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. - Jesteśmy krajem rozwijającym. Jako obywatele, jako społeczeństwo, jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym. Badania pokazują, że z roku na rok rośnie poziom osób, które czują się wypalone zawodowo, które mają depresję - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

ZOBACZ TEŻ: W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

Polacy dopiero się uczą, jak dbać o swoje zdrowie psychiczne. Wysoka inflacja i nienadążające za nią podwyżki wynagrodzeń na pewno nie ułatwiają zachowania równowagi.

- Praca zawsze wpływa na życie, a życie na pracę. Trzeba to połączyć, ale nie ma takiego balansu, że można się odciąć - ocenia jedna z kobiet. - Mówi się dużo o work-life balance, natomiast niewiele w tym kierunku się robi realnie. Ten 5-dniowy (system pracy - przyp. red.) i 2 dni wypoczynku to jest trochę mało, jeżeli chce się pobyć z rodziną, mieć pasje i wypośrodkować pracę oraz życie osobiste - dodaje kolejna kobieta.

Majtkowski o czterodniowym tygodniu pracy
Majtkowski o czterodniowym tygodniu pracyTVN24 BiS

Więcej pracujemy, ale jesteśmy mniej wydajni

Na wypalenie zawodowe - według różnych badań - cierpi od 23 do nawet 35 procent pracujących Polaków. Jak podkreślają psycholodzy, jesteśmy narodem z dużymi aspiracjami, chcemy coraz więcej zarabiać, chcemy kupić mieszkanie, kupić samochód, dobrze zjeść, a to wszystko sporo kosztuje.

- Obowiązuje u nas taka kultura "dam radę", pewnego dramatycznego zwiększania obowiązków po to, żeby zarobić jak najwięcej, żeby mieć dużo i bezpiecznie - zaznacza dr hab. Tomasz Grzyb, psycholog z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.

Nie mamy zatem problemu z nadgodzinami czy kolejnymi etatami. Pytanie tylko: jakim kosztem. - Oczywiście, możemy pracować przez 12 godzin dziennie przez 6 dni w tygodniu przez jakiś czas. Kłopot tylko w tym, że ten czas to kredyt, który na własnym organizmie zaciągamy. Kredyt to jest coś, co trzeba spłacać, czasami z bardzo wysokimi odsetkami - wskazuje Grzyb. CZYTAJ RÓWNIEŻ: Skracają tydzień pracy. "Pięć lub sześć lat temu to wydawało się niemożliwe"

Eksperci zwracają też uwagę na inne badania, które pokazują produktywność pracowników i tutaj nie wypadamy najlepiej.

- Jesteśmy bardziej zaangażowani w pracę zawodową, jeśli chodzi o ilość godzin spędzonych w firmie. Natomiast nie idzie to w parze z wydajnością. Na tle Unii Europejskiej nasza wydajność jest naprawdę kiepska, w związku z tym cały czas musimy pracować nad organizacją pracy, która pozwoli nam w przyszłości pracować trochę krócej - mówi Sudolska. - To, że braliśmy w pracy gigantyczne nadgodziny, będzie mało widoczne z perspektywy managerów, którzy nami zarządzają, natomiast bardzo widoczne z perspektywy dzieci, które zaniedbaliśmy - przypomina Grzyb.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS