Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN
Wybory to ich być albo nie być
Wybory to ich być albo nie być
Katarzyna-Zaleska/Fakty TVN
Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"Katarzyna-Zaleska/Fakty TVN

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

- To są wybory o przyszłości - mówi Weronika Jóźwiak z kampanii "Dziewczyny do polityki". - My chcemy i my powinniśmy chcieć decydować o tym, w jakim świecie będziemy żyć. I to my powinniśmy chcieć sobie go urządzić - podkreśla Jessica Koczwara ze Stowarzyszenia "Dziewczyny na wybory".

- Coraz głośniejsze są te głosy eurosceptyków i wysoka frekwencja, myślę, ładnie pokaże, że kwestia integracji europejskiej dla młodego pokolenia jest bardzo istotna i że koncept się absolutnie nie wyczerpał - zwraca uwagę Piotr Langier, student prawa międzynarodowego na Uniwersytecie w Maastricht.

Młodzi walczą o frekwencję

Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie. - Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać innej rzeczywistości - mówi Langier. Dlatego każde z nich włącza się w europejską kampanię profrekwencyjną. - To, kto tutaj nas reprezentuje, wpływa na ogrom rzeczy i ogrom rzeczy, które dotyczą nas bezpośrednio - podkreśla Koczwara.

- Głos na osoby z piątego, szóstego miejsca, na kobiety, które często nie są "jedynkami", ten głos będzie miał dokładnie taką samą wagę i tak samo przyczyni się do sukcesu partii - zwraca uwagę Jóźwiak.

W wyborach europejskich faktycznie jest inaczej. - Normalnie się toczy rywalizacja w każdym okręgu z osobna pomiędzy partiami, ale nie toczy się rywalizacja w obrębie partii pomiędzy okręgami, a teraz tutaj jest na odwrót - tłumaczy profesor Jarosław Flis, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

53 europosłów wybieramy w 13 okręgach, ale z punktu widzenia podziału mandatów Polska to jeden wielki okręg wyborczy. Załóżmy, że jakaś partia dostanie 30 procent poparcia w skali kraju: da jej to 16 mandatów. - Mniej więcej w każdym z tych okręgów taka partia dostanie jeden mandat, natomiast trzy pozostałe mandaty będą przydzielane już w zależności od liczby głosów zdobytych - wyjaśnia Flis.

Kluczowe jest to, kto w wieczór wyborczy ogłosi się zwycięzcą

Dla partii startujących w wyborach oznacza to, że muszą prowadzić skoordynowaną ogólnopolską kampanię wyborczą. Stąd tak wiele znanych nazwisk na listach. - Czy nasza partia dostanie mandat w danym okręgu, to zależy nie tylko od nas, ale też zależy od tego, jak naszej partii poszło na drugim końcu kraju - mówi Flis.

Kluczowe jest po prostu to, kto w wieczór wyborczy ogłosi się zwycięzcą. - Chcemy, żeby w Polsce, w skali całego kraju, Prawo i Sprawiedliwość wygrało te wybory - mówi Anna Fotyga, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do europarlamentu. Prawo i Sprawiedliwość, prezentując kandydatów, zapewnia, że nie chce polexitu, ale równocześnie ostro występuje przeciwko samej Unii i straszy utratą suwerenności.

ZOBACZ TEŻ: Polacy na European Youth Event w Strasburgu. Pojechali pokazać, że "Polska jest i będzie członkiem wspólnoty"

20 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej
20 lat temu Polska wstąpiła do Unii EuropejskiejArleta Zalewska/Fakty TVN

- Unia Europejska jako instytucja, jako organizacja, stała się strefą zakazów i nakazów, i z tym też trzeba skończyć - twierdzi Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do europarlamentu.

Koalicja Obywatelska krytykuje za tę retorykę Prawo i Sprawiedliwość, oskarżając byłą partię władzy, która, jak Mateusz Morawiecki, brata się z eurosceptykami, o chęć osłabiania Unii Europejskiej. - Proces dezintegracji Unii Europejskiej postępuje - komentuje Michał Wawrykiewicz, kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach do europarlamentu.

Dlatego dla Koalicji Obywatelskiej w obliczu wojny i zagrożenia ze strony Rosji tak ważne jest wzmacnianie jedności Unii. - Determinacja euroentuzjastów. Determinacja ludzi, którzy chcą wspólnej, bezpiecznej Europy, jest ogromnie ważna - podkreśla Wawrykiewicz.

Od determinacji młodych wyborców zależy to, jaka będzie Unia po wyborach

Lewica wraca do tematu aborcji i sporu w koalicji rządowej. - W kwestii praw kobiet cały czas stoimy w miejscu. Dla nas, dla Lewicy, ta kwestia jest naprawdę ważna i kluczowa. W polityce trzeba mieć odwagę - mówi Joanna Scheuring-Wielgus, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, kandydatka Lewicy w wyborach do europarlamentu.

- Polki mają nadal mniej praw niż Belgijki, Francuzki czy Holenderki. Dlatego europejska Lewica proponuje europejską kartę praw kobiet - zapowiada Robert Biedroń, kandydat Lewicy w wyborach do europarlamentu.

Na kampanię, także profrekwencyjną, zostało pięć tygodni - wybory odbędą się 9 czerwca. Od determinacji młodych wyborców zależy to, jaka będzie Unia po wyborach.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN