"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu
"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w ParyżuJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

W Pałacu Elizejskim gościem Emmanuela Macrona był nie tylko Xi Jinping. W spotkaniu z prezydentem Chin obok prezydenta Francji wzięła też udział Ursula von der Leyen. Przewodnicząca Komisji Europejskiej wprost mówi, czego oczekuje od Pekinu.

- Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję, by zakończyć jej agresywną wojnę przeciwko Ukrainie. Prezydent Xi odegrał ważną rolę w deeskalacji nieodpowiedzialnego straszenia atomem przez Rosję i jestem pewna, że prezydent Xi będzie nadal postępował podobnie w kontekście ciągłego zagrożenia nuklearnego ze strony Rosji - oświadczyła Ursula von der Leyen.

Chiny od kilku tygodni prowadzą nasiloną kampanię dyplomatyczną

Xi Jinping przyjechał do Europy po raz pierwszy od pięciu lat. Po Francji odwiedzi jeszcze sojuszników Kremla: Węgry i Serbię.

Nasiloną kampanię dyplomatyczną Chiny prowadzą już od kilku tygodni. Niedawno w Pekinie gościł kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Chińscy dyplomaci spotkali się z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem. Paryskie spotkanie Macron-Xi-von der Leyen to rewanż za ubiegłoroczne spotkanie w Chinach w identycznym składzie.

- Sytuacja międzynarodowa bardziej niż kiedykolwiek wcześniej wymaga dialogu Europy z Chinami - ocenił Emmanuel Macron, prezydent Francji. - Chiny zawsze postrzegają stosunki z Unią Europejską w strategicznej i długoterminowej perspektywie - powiedział Xi Jinping.

CZYTAJ TAKŻE: Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Za zamkniętymi drzwiami atmosfera mogła być już bardziej napięta. Przed przyjazdem Xi do Paryża portal "Politico" napisał o "dwóch imperatorach na skraju dwóch wojen. Pierwsza wojna to napaść Rosji na Ukrainę, którą Pekin mógłby zakończyć, gdyby tylko chciał. Druga to wojna gospodarcza".

- Unia Europejska i Pekin znajdują się o krok od wojny handlowej na pełną skalę. Macron naciska na Brukselę, aby zaostrzyła kurs wobec Chin w związku z zalewaniem rynku tanimi autami elektrycznymi. W zamian Xi grozi nałożeniem ceł na koniak. To gest, który przyprawił francuskiego prezydenta i jego rodzimy przemysł monopolowy o nieprzyjemny ból głowy - ocenia "Politico".

Wizyta nieprzypadkowo odbywa się tuż przed wyborami do europarlamentu

Inne europejskie tytuły oceniają, że prezydent Chin chce wbić klin między państwa członkowskie Unii, by skomplikować postępowanie Brukseli w sprawie wspomnianych chińskich pojazdów elektrycznych, a więc wizyta nieprzypadkowo odbywa się tuż przed wyborami do europarlamentu. Dodatkowo stosunki psuje afera szpiegowska. W kwietniu w Niemczech zatrzymano kilka osób podejrzanych o współpracę z chińskim wywiadem, między innymi asystenta europosła z ramienia partii AfD.

Próbując złagodzić nastroje, prezydent Francji zaprosił Xi Jinpinga do domu swojej babci w Pirenejach, gdzie jako dziecko Emmanuel Macron spędzał wakacje. To odpowiedź na ubiegłoroczny gest Xi, który zaprosił Macrona do domu swojego ojca w prowincji Guangdong.

Przy okazji wizyty swoje łamy udostępniła chińskiemu prezydentowi gazeta "Le Figaro". Humor mógł popsuć Xi protest Reporterów bez Granic. Międzynarodowa organizacja broniąca praw dziennikarzy przypominała o tym, że w Chinach deptana jest wolność słowa.

ZOBACZ TEŻ: Prezydent Chin rozpoczął podróż po Europie. Odwiedzi Węgry i Serbię

- Prezydent Chin nie jest jak każdy inny prezydent. W kwestii wolności prasy ​​jest drapieżnikiem. Chiński reżim przetrzymuje 119 dziennikarzy. Chiński wielki cyfrowy mur - firewall - uniemożliwia dostęp do wolnych mediów. Co gorsza, Chiny w dalszym ciągu eksportują swój model propagandowy, ukrywając się za pozorami dobrej woli - komentuje Thibaut Britton, przedstawiciel Reporterów bez Granic.

Z okazji wizyty Xi Jinpinga telewizje i stacje radiowe na Węgrzech i w Serbii będą emitować na okrągło przygotowany przez chińską propagandę miniserial "Ulubione cytaty Xi Jinpinga z klasyki".

Z opisu wynika, że to klasyczne cytaty ze starożytnych chińskich książek, wykorzystane w przemówieniach i artykułach przewodniczącego Xi, które "mają przekazać jego wyjątkową mądrość w zakresie rządzenia".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS