Groźba wet prezydenta. "Fakty" nieoficjalnie: ma być kolejne spotkanie Duda-Kaczyński


Nieoczekiwany zwrot akcji w pracach nad prezydencką ustawą o Sądzie Najwyższym. Była gorąca atmosfera w komisji i gorąca linia z prezydentem. Nowe poprawki PiS pojawiły się nagle, co zaskoczyło nawet prezydenckich ministrów. W Belwederze podobno zawarto kompromis, ale teraz pojawiają się głosy o możliwych wetach prezydenta.

Paweł Mucha to minister prezydenta, który po godzinie 14 musiał rzucić wszystko i pilnie jechać do Sejmu. Ludzie prezydenta, polityk PiS-u i wysłannik Zbigniewa Ziobry dyskutowali po zaskakującym zwrocie akcji. PiS swoimi poprawkami do ustawy prezydenta znów dało ogromną władzę w Sądzie Najwyższym Zbigniewowi Ziobrze.

- To jest powrót do ustaw, które były zawetowane przez pana prezydenta - oceniała Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego, a Arkadiusz Myrcha (PO) w trakcie procedowania stwierdził, że "wywracany jest projekt pana prezydenta do góry nogami".

Niepoinformowani

Kamera TVN24 uchwyciła moment, gdy minister Surówka-Pasek po raz pierwszy zobaczyła, co przygotowali posłowie PiS-u. Chwilę potem wysłannicy prezydenta do Sejmu ściągnęli Pawła Muchę, który negocjował ustawy z PiS. Na gorącej linii był też sam prezydent, który jest w Wietnamie.

- Niektóre poprawki są nie do zaakceptowania - oceniła Zofia Romaszewska, doradca prezydenta. która miała ogromny wpływ na weta prezydenta, dziś zapowiedziała, że mogą być kolejne. Jeżeli PiS się nie cofnie.

Jedna z poprawek zmierza do tego, że z Sądu Najwyższego zostaje wydzielona tak zwana Izba Dyscyplinarna, która ma się stać postrachem polskich sędziów. - Tworzycie z Sądu Najwyższego sąd dyscyplinarny- alarmowała Barbara Dolniak z Nowoczesnej.

"Fakty" nieoficjalnie: ma być kolejne spotkanie Duda-Kaczyński"

Proponowane przez PiS zmiany bardzo wzmocnią pozycję Zbigniewa Ziobry, który jako minister sprawiedliwości będzie mógł w każdej chwili powołać swojego rzecznika dyscyplinarnego, czyli de facto sędziego dla wszystkich sędziów.

Według nieoficjalnych informacji taką rolę miałby pełnić Łukasz Piebiak - dziś zastępca Ziobry.

- Kaczyński musi pokazać, gdzie jest miejsce prezydenta - ocenia działania PiS Borys Budka z PO. - To są poprawki techniczne, one zmierzają w tym samym kierunku. A ten kierunek został ustalony - odpowiada Waldemar Buda z PiS.

Izba dyscyplinarna - tak jak chce PiS - będzie jak służba specjalna. Z wysokim budżetem, kadrą i wysokimi płacami. I będzie całkowicie poza kontrolą pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Takiego rozwiązania nie chciał Andrzej Duda.

Według informacji "Faktów", w sprawie tych zmian mają się jeszcze odbyć rozmowy prezydenta z Jarosławem Kaczyńskim. Prezydent oczekuje, że z proponowanych poprawek PiS wycofa się w ostatecznym głosowaniu.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS