"Warga była już czarna, była piana z krwią". Pionierska operacja może zakończyć cierpienia Tymka

08.04.2019 | "Warga była już czarna, była piana z krwią". Pionierska operacja ma szanse zakończyć cierpienia Tymka
08.04.2019 | "Warga była już czarna, była piana z krwią". Pionierska operacja ma szanse zakończyć cierpienia Tymka
Renata Kijowska | Fakty TVN
08.04.2019 | "Warga była już czarna, była piana z krwią". Pionierska operacja ma szanse zakończyć cierpienia TymkaRenata Kijowska | Fakty TVN

Od kilku lat nie jadł samodzielnie i oddychał przez rurkę, a teraz ma szansę na normalne życie. Zespół profesora Adama Maciejewskiego z Centrum Onkologii w Gliwicach ma na koncie kolejny cud medyczny - przeszczepili chłopcu, który połknął żrącą substancję, narządy mowy, inne narządy szyi, a także szpik kostny - żeby zwiększyć prawdopodobieństwo przyjęcia przeszczepów przez organizm.

6-letni Tymek wypił pierwszy kubek wody od pięciu lat. Może niedługo wypowie pierwsze słowo? - Każdy z nas życzyłby sobie usłyszeć w końcu pierwsze wyartykułowane słowo: "mama", "tata", bo tego brakowało - zdradza Ryszard Kasprzyk, ojciec Tymka.

Tymek nic nie mówi. Jeszcze dwa tygodnie temu rzeczywistość sześciolatka to był dren do jelita, sonda do żołądka. Lata cierpienia. Dzieciństwo Tymka skończyło się, gdy w wieku 13 miesięcy chłopczyk połknął kilka granulek silnie żrącego środka do przetykania rur, paląc sobie język, krtań, gardło, tchawicę, przełyk.

- Nie mógł wydobywać głosu, warga była już czarna, była piana z krwią - wspomina Marta Kasprzyk, matka Tymka.

Pionierska operacja

Jeśli tamten dramat był jak koniec świata, to operacja jest dla Tymka jak cud. - Wczoraj skosztował kawałek czekolady i chyba pierwszy raz poczuł jakiś smak w ustach - mówi prof. Adam Maciejewski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii w Gliwicach.

Smak życia postanowił przywrócić Tymkowi zespół profesora Adama Maciejewskiego. W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie chłopiec przebywa, zespół przeprowadził pierwszą na świecie operację jednoczesnego przeszczepu narządów głowy i szyi oraz zmodyfikowanego szpiku kostnego.

Wszystko po to, by chłopiec żył jak najdłużej, by nie musiał do końca życia zażywać leków zapobiegających odrzutowi przeszczepu. - Nie ma odniesienia w historii, nie ma odniesienia w dotychczasowej medycynie do podobnego przypadku, także w pewnej mierze zdawaliśmy sobie sprawę z niewiadomych - wyznaje prof. Adam Maciejewski.

- Jeśli w organizmie biorcy będą funkcjonowały jednocześnie jego własne komórki szpikowe i komórki szpikowe dawcy narządów, to te komórki się "polubią" - tłumaczy prof. Sebastian Giebel, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Centrum Onkologii w Gliwicach.

To nie takie proste, bo przy przeszczepie od zmarłego dawcy nie można się wcześniej przygotować. To, czy metoda zadziałała, będzie być może wiadomo za rok, ale już dziś jest dobrze.

Szansa dla pacjentów

- Ma dużą szansę chłopiec być zdrowym, my - cieszyć się razem z nim. Otworzyła się przestrzeń dla kolejnych polskich obywateli, którzy są w podobnej sytuacji lub mogą być - ocenia prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski odznaczy lekarzy biorących udział w operacji. Możliwe, że lekarze z zespołu prof. Maciejewskiego przejdą do historii medycyny, ale mają nadzieję na innego rodzaju nagrodę. - Pierwsze słowo, które wypowie, wywoła łzy w moich oczach - mówi prof. Sebastian Giebel.

- Na pewno z czasem da się to wszystko pozamykać, poukładać, da się najgorsze zmory pochować i po prostu cieszyć się, że z nami jest - uważa ojciec Tymka.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Centrum Onkologii w Gliwicach

Pozostałe wiadomości

Kto potwierdzi ważność wyboru prezydenta? Kto zatwierdzi w Polsce wynik wyborów? Powinna to zrobić Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, tyle że - zgodnie z orzeczeniami europejskich trybunałów - ta izba nie jest sądem. Co może się zatem wydarzyć tuż po tym, jak Polacy pójdą na wybory?

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Los Angeles wciąż szaleją pożary. Ci, których domy nie spłonęły, pomagają tym, którzy zostali bez niczego. W akcjach pomocy biorą udział Polacy, organizują zbiórki i przekazują dary.

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tym, co wynika z ustaleń zespołu badającego nieprawidłowości w prokuratorskich śledztwach z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy, mówił w "Faktach po Faktach" jeden z audytorów, prokurator Jarosław Onyszczuk. Wspominając na przykład sprawę "dwóch wież", podkreślił, że "nikt nigdy nie dokonał pełnej oceny tego, co było przedmiotem zawiadomienia". Onyszczuk poinformował też, że "są rekomendacje dotyczące odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej w 35 sprawach".

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS