Wystarczyła zmiana procedur. Rekordowa liczba przeszczepów w Zabrzu

05.01.2019 | Wystarczyła zmiana procedur. Rekordowa liczba przeszczepów w Zabrzu
05.01.2019 | Wystarczyła zmiana procedur. Rekordowa liczba przeszczepów w Zabrzu
Marek Nowicki | Fakty TVN
05.01.2019 | Wystarczyła zmiana procedur. Rekordowa liczba przeszczepów w ZabrzuMarek Nowicki | Fakty TVN

Nie o rekordy tu idzie, bo stawką jest ludzkie życie, ale te liczby robią wrażenie. Ponad sto przeszczepów płuc i serc w jednym roku. Takich wyników nie było jeszcze nigdy. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu 2018 rok zamknęło na wyraźnym plusie. Na rok 2019 ma plany jeszcze ambitniejsze.

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu odwiedziliśmy Józefa Baskę. Na przeszczep czeka już dwa i pół roku. Jest w szpitalu, bo miał nowe serce dostać we wtorek 1 stycznia, ale nie dostał - przez opryszczkę.

Bezpieczeństwo najważniejsze. Dlatego we wtorek, w pierwszy dzień nowego roku, zespół doktora Michała Zembali zaczął przeszczepiać serce komuś innemu. - Ten rok zaczynamy ambitnie - mówi dr Zembala.

Ambitnie lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu skończyli też rok 2018: rekordem. Przeszczepili aż sto trzy narządy, w tym siedemdziesiąt sześć serc i dwadzieścia siedem płuc. Wśród tych uratowanych w zeszłym roku jest Janusz Chmurczyk.

- Jestem drugim pacjentem po retransplantacji. Pierwszym jest kolega z Poznańskiego, Roman Błażejczak, który przeżył z pierwszym (przeszczepionym - przyp. red.) sercem dwadzieścia pięć lat - mówi Janusz Chmurczyk.

Nowe procedury

Kardiochirurdzy i pulmonolodzy wykonują więcej przeszczepów, bo po prostu zmienili biurokratyczne procedury. Te nowe, obowiązujące w Zabrzu od zeszłego roku, umożliwiają pobieranie większej liczby organów - tak serc, jak i płuc.

- Naszą wiedzę oparliśmy o wiedzę ośrodka w Hanowerze, który jest wiodącym ośrodkiem w Europie i na świecie. Sięgając po ich rozwiązania, byliśmy w stanie zwiększyć liczbę przeszczepów dzięki zwiększeniu puli dawców - tłumaczy dr Marek Ochman, kierownik programu transplantacji płuc ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

- Dawcy starsi, dawcy trudniejsi. I też zdarzało nam się, że pobieraliśmy serce od dawców, którzy mieli nieznaczną wadę, na przykład wadę zastawki - opisuje pulę dawców dr Michał Zembala, kierownik programu transplantacji serca ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Dwa razy więcej przeszczepów

Zmiany doprowadziły do sukcesu. Jak jest on wielki, wystarczy spojrzeć w niedaleką przeszłość. W 2018 roku lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca wykonali dwa razy więcej przeszczepów serc i płuc niż na przykład jeszcze trzy-cztery lata temu.

- Takich wyników w przeszczepach płuc nie mieliśmy nigdy. Nawet Ośrodek w Hanowerze wskazuje na nas jako ośrodek referencyjny w Europie w zakresie serca i płuc. I to jest największe uznanie w środowisku naszym, medycznym - chwali się prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Rok 2019 zapowiada się jeszcze pracowiciej. Jest tak dużo pracy, że już teraz zaczyna brakować anestezjologów. Wszyscy lekarze tej specjalności w Zabrzu przyjmowani są z otwartymi rękami.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS