Nowa ustawa miała poprawić system ostrzegania przed niebezpieczeństwem. Od roku leży w Sejmie

Nowa ustawa miała poprawić system ostrzegania przed niebezpieczeństwem. Od roku leży w Sejmie
Nowa ustawa miała poprawić system ostrzegania przed niebezpieczeństwem. Od roku leży w Sejmie
Agnieszka Veljković | Fakty w Południe
Nowa ustawa miała poprawić system ostrzegania przed niebezpieczeństwem. Od roku leży w SejmieAgnieszka Veljković | Fakty w Południe

Od września w Sejmie leży projekt ustawy o ochronie ludności, który znacząco ułatwia reagowanie w sytuacjach kryzysowych. Przewiduje on m.in., że wojewodowie zostaną zobowiązani do zmodernizowania systemu ostrzegania ludności o zagrożeniach. Dlaczego nie został jeszcze uchwalony i co by zmienił w trakcie ostatniej nawałnicy?

Rodzice pana Mariusza mieszkają w lesie. On sam korzysta z aplikacji pogodowych i na ich podstawie sam ostrzegł rodziców o nadchodzącej burzy. Przyznaje jednak, że centralny system ostrzegania na pewno pomógłby innym osobom. Tym, które na przykład nie korzystają z internetu w telefonie.

- Pewnie ludzie pochowaliby to co leży na balkonach, na podwórku, co może się przemieścić, ale przed takim żywiołem to można tylko uciekać - mówi pan Mariusz, mieszkaniec Rytla. - Taki system akurat nie jest zbudowany, ale na podstawie tego, co się wydarzyło, coś takiego mogłoby powstać. Chodzi o ostrzeganie SMS-ami, że coś takiego się zbliża. Na przykład burze, albo śnieżyce w porze zimowej - dodaje.

Zmiany w przepisach

Według projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, który czeka w Sejmie, wojewodowie byliby zobowiązani do zmodernizowania systemu informowania, ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach. Podstawą alarmu miałby być sygnał syreny.

- Chodzi o to, żeby przede wszystkim była łączność, więc trzeba ten system zbudować wykorzystując media elektroniczne, wykorzystując telefonię komórkową - tłumaczył w programie "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

System alarmowania ma opierać się na radiu, telewizji i internecie. Ostrzegać mają też krótkie wiadomości tekstowe wysyłane abonentom znajdującym się w zagrożonym rejonie. Tu jednak - jak podkreśla minister Błaszczak - potrzebne są nowe regulacje.

- Stacje przekaźnikowe telefonii nie są wyposażone w agregaty. W sytuacji braku dostępu energii elektrycznej ten system pada - wylicza ograniczenia Błaszczak. - Sytuacja jest o tyle utrudniona, że firmy telefonii komórkowej to kapitał obcy więc jest kwestia stworzenia odpowiednich wymagań - dodaje.

Projekt ustawy zakłada także - między innymi - utworzenie centralnej bazy magazynowej z niezbędnym sprzętem dla służb ratowniczych. Takie centra miałyby działać całodobowo w Krakowie, Bydgoszczy i w Częstochowie.

Czeka na prace

Projekt od września 2016 roku leży w Sejmie, czeka na prace nad nim. Posłowie opozycji podkreślają, że trzeba było tragedii, żeby ponownie zainteresować się tymi przepisami.

- Przykre jest to, że dopiero taka tragedia, śmierć kilku osób, może spowodować, że Prawo i Sprawiedliwość zainteresuje się własnym projektem - mówi Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej.

W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie czterech tysięcy budynków, z czego blisko trzy tysiące to budynki mieszkalne. Ponad szesnaście tysięcy gospodarstw nadal nie ma prądu.

Autor: Agnieszka Veljković / Źródło: Fakty w Południe

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS