Marian Banaś wprowadza zmiany w NIK. "Włos mu z głowy nie spadnie"

Aktualizacja:
Marian Banaś wprowadza zmiany w NIK. "Włos mu z głowy nie spadnie"
Marian Banaś wprowadza zmiany w NIK. "Włos mu z głowy nie spadnie"
Marta Balukiewicz | Fakty w Południe
Marian Banaś wprowadza zmiany w NIK. "Włos mu z głowy nie spadnie"Marta Balukiewicz | Fakty w Południe

Marian Banaś przemeblowuje zespół po swojemu. Opozycja mówi o czystkach w Najwyższej Izbie Kontroli, jednak sama izba zapewnia, że zwolnień nie było, są tylko zmiany na stanowiskach pełniących obowiązki dyrektorów.

Opozycja krytykuje doniesienia o zawirowaniach kadrowych w Najwyższej Izby Kontroli. Prezes NIK, wbrew politycznym oczekiwaniom, wciąż nie ustępuje ze stanowiska. Są za to zmiany na stanowiskach jego dyrektorów.

"(...) w sumie sześciu osobom cofnięto powierzenie obowiązków dyrektora jednostki oraz w jednym przypadku wicedyrektora. Te osoby, które pełniły dotychczas obowiązki dyrektorów i wicedyrektora, wróciły na stanowiska zgodne z aktami mianowania" - brzmi fragment komunikatu biura prasowego NIK.

- Psy szczekają, karawana idzie dalej. Marian Banaś będzie prezesem NIK-u, włos mu z głowy nie spadnie - komentuje Krzysztof Śmiszek z Wiosny.

Zmiany w NIK

Marian Banaś znów przemeblowuje Najwyższą Izbę Kontroli po swojemu. Pod koniec września, kiedy odwołano trzech jego zastępców, nowym wiceprezesem NIK została Małgorzata Motylow. Mimo ustawowego przepisu, który mówi o konieczności funkcjonowania trzech wiceprezesów, do dziś pozostaje jedyną osobą na tym stanowisku.

Wrześniowy sposób powołania zastępcy prezesa NIK-u był tylko preludium do kontrowersji, które w ostatnim czasie niemal co tydzień pojawiają się wokół osoby Mariana Banasia. Pół roku od wszczęcia kontroli oświadczeń majątkowych Mariana Banasia wciąż nie ma decyzji służb. Wiadomo jedynie, że są zastrzeżenia, a wraz z nimi zmienił się ton wypowiedzi polityków PiS.

30 sierpnia, kiedy Prawo i Sprawiedliwość głosowało za przyjęciem Mariana Banasia, jego majątek już od czterech miesięcy był pod lupą CBA. Nie przeszkodziło to jednak posłom PiS, w tym szefom służb specjalnych, głosować za jego kandydaturą.

Rosnące wątpliwości

O Marianie Banasiu zrobiło się głośno po emisji reportażu "Superwizjera" TVN. Dziennikarze ujawnili, że w krakowskiej kamienicy należącej do szefa NIK-u znajduje się "hotel na godziny", który miał być kierowany przez osoby z krakowskiego półświatka.

Po emisji reportażu politycy PiS bronili Mariana Banasia.

Jednak wraz z kolejnymi kontrowersjami wokół oświadczeń majątkowych czy atrakcyjnej działki, która w oświadczeniach szefa NIK-u wielokrotnie zmieniała swoją powierzchnię, zmieniał się charakter wypowiedzi polityków partii.

Zaczęły się nawet pojawiać sugestie, że lepiej by było, gdyby Marian Banaś nie został wybrany na swoje stanowisko.

Kiedy pojawiły się kolejne doniesienia o działającej pod nosem Mariana Banasia mafii VAT-owskiej, gdy był wiceministrem w Ministerstwie Finansów, posłowie PiS coraz chętniej mówili o dymisji nowego prezesa NIK.

Do tej pory ani Jarosław Kaczyński, ani PiS nie byli w stanie nakłonić Banasia do dymisji, bo powołany na stanowisko prezesa NIK przez sześć lat trwania kadencji jest praktycznie nieusuwalny. Wiceprezes PiS Adam Lipiński przyznaje, że jest to dla partii rządzącej duży problem.

16 października CBA zakończyło swoją kontrolę i przesłało swoje zastrzeżenia. Marian Banaś miał siedem dni, żeby się do nich odnieść.

Szef CBA wciąż nie podjął decyzji ani nie odniósł się do wyjaśnień szefa NIK-u.

Autor: Marta Balukieiwicz / Źródło: Fakty w Południe

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. 41 dni do pierwszej tury. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS