Myśliwi zwolnieni z badań okresowych. "My przechodzimy te badania w sumie wielokrotnie"

15
15
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
15.04 | Myśliwi zwolnieni z badań okresowych. "My przechodzimy te badania w sumie wielokrotnie"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Mają w rękach broń i mogą zabijać, ale nie muszą już przechodzić okresowych badań. Myśliwi triumfują, bo ich postulat przeszedł w Sejmie pod płaszczykiem "zdejmowania barier administracyjnych".

Protestujący krakowianie nie chcą w swoim mieście targów dla myśliwych. - Jest hańbą dla Krakowa i hańbą dla wszystkich, którzy to wspierają, że tego typu wydarzenie się odbywa - podkreśla Agnieszka Wypych, prezeska Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt.

Targi myśliwych odbywają się co jakiś czas, a strzały w polskich lasach słychać niemal przez cały rok.

- Jestem przeciwko łowom dla zabijania czegokolwiek, czy dla pasztetu, czy dla trofeum, dla skóry, dla przyjemności. Jest to chore, jest to sadyzm, nie ma na to wytłumaczenia - mówi protestująca pani Danuta Piotrowska.

Niewytłumaczalne jest również to, z jakim uporem myśliwi bronią się przed lekarskimi badaniami okresowymi, choć zdrowy rozsądek podpowiada, że każdy, kto chce posługiwać się bronią, powinien takie badania - również dla własnego bezpieczeństwa - systematycznie przejść.

- My przechodzimy te badania w sumie wielokrotnie, bo za każdym razem, kiedy chcemy zwiększyć liczbę jednostek broni, którą posiadamy, takie badania musimy przejść - zaznacza Wacław Matysek z Polskiego Związku Łowieckiego.

Ten argument nie broni się jednak w przypadku myśliwych, którzy ostatnią strzelbę kupili na przykład 20 lat temu.

Koniec obowiązkowych badań

Zgodnie ze znowelizowaną cztery lata temu ustawą o broni i amunicji 130 tysięcy myśliwych powinno do końca kwietnia poddać się obligatoryjnym, powtarzanym co pięć lat badaniom okulistycznym i psychologicznym.

Jednak pod naciskiem łowieckiego lobby w tak zwanej ustawie deregulacyjnej, której celem teoretycznie jest likwidowanie zbędnych barier administracyjnych i prawnych, znalazła się wrzutka, która myśliwych z obowiązku badań zwalnia. Senat na taką deregulację się nie zgodził, ale to zdanie zostało przez większościowy układ rządzący zignorowane.

- To jest też kompletnie intuicyjne. Dajemy osobie do ręki broń, która jest w stanie zabić również człowieka, to musimy znać jej kompetencje, również psychologiczne - zwraca uwagę prof. Paulina Kramarz z Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Powody do badań psychologicznych myśliwych są, bo są myśliwi, którzy strzelają do podlegających ścisłej ochronie wilków, albo bestialsko traktują upolowane zwierzęta. Zdarzają się też myśliwi, którzy podczas polowania ranią ludzi, myląc ich ze zwierzyną.

"Król kłusowników" - zobacz reportaż "Superwizjera" TVN w TVN24 GO

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Poseł Marcin Romanowski, ścigany listem gończym, pisze list do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara i stawia warunki. W pięciu punktach wymienia, co musi się stać, żeby wrócił do Polski. Przypomnijmy, w 11 punktach prokuratorzy spisali wobec niego zarzuty, uruchomili Europejski Nakaz Aresztowania, który powinien działać także na Węgrzech. Czy zadziała?

"Kiedy rządzili mówili, że niewinni nie mają się czego obawiać". Czy Romanowski wróci do Polski?

"Kiedy rządzili mówili, że niewinni nie mają się czego obawiać". Czy Romanowski wróci do Polski?

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie patrzcie na ceny, mówcie o jakości. Na końcu kupujemy jakość. To jest najważniejsze w hematologii i onkologii - powiedział w TVN24 szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. Odnosił się do selekcji sprzętu kupowanego przez WOŚP za zebrane w czasie Finału pieniądze.

Orkiestra zagra po raz 33. Owsiak: nie zatrzymujemy się, gramy na zdrowie

Orkiestra zagra po raz 33. Owsiak: nie zatrzymujemy się, gramy na zdrowie

Źródło:
TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS