Dzik zaatakował 6-latka. "Presja myśliwych wpędza te dziki w środowisko miejskie"

04.09.2022 | Dzik zaatakował 6-latka. "Presja myśliwych wpędza te dziki w środowisko miejskie"
04.09.2022 | Dzik zaatakował 6-latka. "Presja myśliwych wpędza te dziki w środowisko miejskie"
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
04.09.2022 | Dzik zaatakował 6-latka. "Presja myśliwych wpędza te dziki w środowisko miejskie"Dariusz Łapiński | Fakty TVN

Dzik ciężko ranił sześciolatka na podwórku obok domu w Legnicy. Eksperci zwracają uwagę na to, że masowe odstrzeliwanie dzików skłania te zwierzęta do szukania azylu bliżej ludzkich osiedli.

Nikt nie widział, jak doszło do ataku dzika na sześcioletnie dziecko. Chłopczyk bawił się na ogrodzonym podwórku w pobliżu domu na obrzeżach Legnicy. - Były też inne osoby. W pewnym momencie (chłopiec - przyp. red.) przeszedł na teren warzywnego ogrodu, gdzie został zaatakowany przez dzika. Prawdopodobnie rozjuszonego przez psy, które tam były razem z chłopcem - poinformowała mł. asp. Anna Teresa z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe przetransportowało chłopca do szpitala we Wrocławiu. Dziecko jest w ciężkim stanie. Matka, z którą chłopczyk pojechał w gości do znajomych, jest w szoku. Trwa wyjaśnianie przyczyn wypadku. - Są to (dziki - przyp. red.) duże zwierzęta, których głównym celem, w przypadku kontaktu z nami, jest ucieczka. Więc najlepszym wyjściem byłoby, jeżeli one uciekają, starać się nie stawać im na drodze - wyjaśnia Remigiusz Koziński, kierownik działu edukacji i promocji zoo w Poznaniu.

Najprawdopodobniej dzik sforsował prowizoryczne ogrodzenie i został zaatakowany przez psy. Chłopiec znalazł się przez przypadek na drodze, którą zwierzę postanowiło uciec. - Możliwe, że dzik był zraniony i był wściekły, i atakował wobec tego wszystko, co mu weszło w drogę - ocenił profesor Andrzej Elżanowski, zoolog, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Etycznego.

Coraz większy problem

Po tym, jak dzik uciekł z podwórka, przez kilka godzin szukali go myśliwi i policjanci, ale ślad po nim zaginął w pobliskim lesie.

W mediach społecznościowych władze Legnicy poinformowały o zagrożeniu. Zwołano sztab kryzysowy. Dyskutowano na nim o tym, aby do takich sytuacji nie dopuszczać. Jest to jednak bardzo trudne, bo dziki coraz częściej i w coraz większej liczbie wręcz migrują do miast.

- Dzik adaptacyjnie szuka miejsc, które dla niego będą bezpieczne, a, niestety, granica osiedli ludzkich i lasów jest dla niego bardziej bezpieczna niż jego naturalne środowisko: łąki czy lasy - tłumaczy Radosław Ślusarczyk ze stowarzyszenia "Pracownia na rzecz Wszystkich Istot".

Od siedmiu lat w polskich lasach trwa wielkie polowanie na dziki. W związku z Afrykańskim Pomorem Świń dziki są odstrzeliwane. Przez siedem lat myśliwi mieli zabić ich ponad milion. - Drapieżnikami dla dzików w lasach są wyłącznie myśliwi i ta presja drapieżników, czyli presja myśliwych, wpędza dziki w środowiska miejskie czy podmiejskie - skomentował profesor Andrzej Elżanowski.

Zdaniem ekspertów problem z coraz częstszymi wizytami tych zwierząt mają mieszkańcy większości polskich miast.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN