Ministrowie zdrowia w Brukseli. Kolejny przypadek zakażenia w unijnych instytucjach

06.03 | Ministrowie zdrowia w Brukseli. Kolejny przypadek zakażenia w unijnych instytucjachtvn24

Ministrowie zdrowia krajów członkowskich Unii Europejskiej spotkali się w piątek na naradzie w Brukseli. To było nadzwyczajne spotkanie poświęcone epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie. Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że dzięki unijnym regulacjom Polska otrzyma szczepionkę, jak tylko stanie się dostępna. Tymczasem przybywa zakażonych we Włoszech i w USA. W stanie Waszyngton jeden z domów opieki dla osób starszych stał się ogniskiem choroby. Co najmniej 9 podopiecznych zmarło.

NFZ uruchomił całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Czytaj więcej: Jak chronić się przed koronawirusem?

Czytaj więcej: Co zrobić po powrocie z Włoch?

Jak zapewnić płynność dostaw leków, masek i kombinezonów ochronnych, a także jak skoordynować europejską odpowiedź na epidemię koronawirusa SARS-CoV-2 - tym tematom zostało poświęcone piątkowe nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów zdrowia w Brukseli.

- Jeżeli pojawi się szczepionka na koronawirusa, to mechanizm wspólnej dystrybucji zabezpieczy Polskę w równym dostępie tak jak inne kraje - powiedział w Brukseli minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W czasie, gdy ministrowie rozmawiali, pojawiła się informacja o wykryciu zakażenia nowym koronawirusem u drugiego pracownika instytucji unijnych.

W piątek odwołano spotkanie Komitetu Stałego Przedstawicieli COREPER, bo chorwacka stała przedstawiciel przy Unii Europejskiej Irena Andrassy została poddana kwarantannie. Była jedną z wielu osób, które miały kontakt z jednym z dyplomatów, u którego stwierdzono obecność nowego koronawirusa.

Chorym dyplomatą jest jeden z dyrektorów pracujących w nowym budynku Rady Unii Europejskiej, tym samym, gdzie w piątek spotkali się ministrowie zdrowia. W unijnych instytucjach odwołano już ponad sto spotkań. Najbliższe posiedzenie Parlamentu Europejskiego nie odbędzie się w Strasburgu, lecz w Brukseli, gdzie dostęp dla osób postronnych ma być ograniczony.

Kryzys we Włoszech

O pomoc do Unii Europejskiej zwróciły się Włochy. W całych Włoszech liczba zakażonych lawinowo rośnie. W ciągu doby przybyło niemal 800 przypadków. Łącznie w całych Włoszech od początku wybuchu epidemii wykryto do piątku 4636 przypadków zakażeń SARS-CoV-2, z czego 197 osób zmarło. Mniej nowych zakażeń wykryto w Chinach w ciągu ostatniej doby. Nawet w Watykanie potwierdzono w piątek pierwszy wykryty przypadek zakażenia nowym koronawirusem.

"Pragnę na nowo wyrazić moją bliskość z chorymi na koronawirusa i z pracownikami służby zdrowia, którzy się nimi opiekują, jak również z władzami cywilnymi i tymi wszystkimi, którzy angażują się w towarzyszenie pacjentom i w zatrzymanie tej epidemii" - napisał na Twitterze papież Franciszek.

Na całym świecie liczba wykrytych zakażeń SARS-CoV-2 przekroczyła już w sumie sto tysięcy, licząc od pierwszego wykrycia wirusa. Szef Światowej Organizacji Zdrowia przekonuje, że potrzebna jest globalna mobilizacja.

- Ta epidemia to zagrożenie dla wszystkich krajów: bogatych i biednych. Jak mówiliśmy wcześniej, nawet te najbardziej rozwinięte państwa mogą być zaskoczone - stwierdził w trakcie czwartkowego briefingu Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Statek objęty kwarantanną

W Stanach Zjednoczonych przygotowano zestawy z testami wykrywającymi koronawirusa, którymi mają być zbadani pasażerowie i członkowie załogi wycieczkowca "Grand Princess". Zostały one dostarczone na statek w czwartek. "Grand Princess" zacumowała u wybrzeży Kalifornii, niedaleko San Francisco. Na pokładzie jest niemal trzy i pół tysiąca osób - przebadanych zostanie na razie około sto osób.

Z powodu COVID-19 zmarł 71-latek, który płynął statkiem "Grand Princess" z San Francisco do Meksyku w dniach 11-21 lutego. Jego śmierć ogłoszono w środę. To z tego powodu wycieczkowiec został objęty kwarantanną.

- Mamy plany na każdą ewentualność. Musimy być przygotowani. Mam nadzieję, że to nie potrwa długo - oświadczył Donald Trump, prezydent Stanów Zjednoczonych.

Amerykański prezydent uspokaja, ale Biały Dom przyznaje, że w USA brakuje testów do wykrywania nowego koronawirusa. Wiceprezydent Mike Pence odwiedził stan Waszyngton, gdzie obowiązuje stan wyjątkowy.

Ognisko w domu opieki

W jednym z domów opieki na przedmieściach Seattle pojawiło się ognisko choroby. Z powodu COVID-19 zmarło co najmniej 9 podopiecznych Life Care Center w Kirkland.

- Chcemy potwierdzenia, że na miejscu jest specjalista od kontroli zakażeń. Personel domu opieki udowodnił, że nie ma ani przeszkolenia, ani doświadczenia, by powstrzymać epidemię - oświadczył Kevin Connoll, krewny jednego z podopiecznych.

Zachorowało już kilkadziesiąt osób związanych z domem opieki w Kirkland, w tym część personelu.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prokuratura nadzorowana przez Zbigniewa Ziobrę umorzyła śledztwo - nie chciała zbadać gigantycznych zarobków w Orlenie, także Daniela Obajtka. Chodzi o ponad osiem milionów złotych wydane z pominięciem tak zwanej ustawy kominowej. Teraz jednak prokuratura wraca do sprawy i zainteresowała się też Jackiem Sasinem, który nadzorował Orlen.

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by cesarek było średnio 15 procent. W Polsce jest to 50 procent. Dlaczego tak się dzieje? Lekarze wskazują, że kobiety nie chcą cierpieć w trakcie porodu, bo wciąż jest problem ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w 2023 roku zaledwie 17 procent porodów naturalnych było w Polsce znieczulanych.

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Źródło:
Fakty TVN

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że wskaźnik skrajnego ubóstwa w Polsce wzrósł o 2 punkty procentowe, osiągając poziom 6,6 procent. Tak źle nie było od 2015 roku, czyli przed wprowadzeniem świadczenia 500 plus, kiedy wskaźnik ten wynosił 6,5 procent. Eksperci obarczają winą poprzedni rząd, wskazując, że zaniedbał politykę społeczną.

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Piotr W., czyli generalny wykonawca ośrodka, który budowała Fundacja Profeto, opowiedział nam o ustawionym konkursie z Funduszu Sprawiedliwości - relacjonowała w "Faktach po Faktach" Maria Pankowska z OKO.press, dodając, że wcześniej można było to podejrzewać. Według Sebastiana Klauzińskiego z nowych ustaleń wyłania się obraz Funduszu, który służył "do tego, żeby wspierać swoich". - A chyba taką perłą w koronie tego była właśnie Fundacja Profeto - podkreślił.

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

Źródło:
TVN24

- Rozumiem, że jest przestrzeń do zadośćuczynienia na gruncie etycznym, moralnym i politycznym - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, pytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Jak dodał, "podejście PiS i Jarosława Kaczyńskiego gwarantowało, że niczego się nie załatwi".

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

Źródło:
TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Huragan Beryl przetacza się nad Karaibami i niszczy wszystko na swojej drodze. Wiatr wieje z prędkością nawet 290 kilometrów na godzinę i niemal wymyka się skali. Meteorolodzy już kwalifikują go jako huragan piątej kategorii, choć wcześniej prognozowano, że będzie to tylko burza tropikalna.

Rozwinął się najszybciej w historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Rozwinął się najszybciej w historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS